RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’nin Dünyadaki 138 Ülkede Özel Kuvvetleri Var

ABD ordusuna bağlı özel kuvvetler, 2016 yılında toplam 138 ülkede faaliyet yürüttü.

ABD’nin Dünyadaki 138 Ülkede Özel Kuvvetleri Var
09.01.2017 © RAST HABER

ABD Özel Kuvvetleri, Obama yönetiminin “orduyu savaşa sürmeme ve yükü paylaştırma” stratejisi çerçevesinde, Washington’ın en önemli savaş aracı hâline geldi.

The Nation‘dan Nick Turse’ün haberine göre, Arnavutluk’tan Uruguay’a, Cezayir’den Özbekistan’a kadar 138 ülkede, Amerikan Özel Kuvvetleri (Navy SEALs ve Yeşil Bereliler de dahil) faaliyet yürütüyor.

Obama yönetimi, özel kuvvetlerin savaşıyla birlikte, “savaş” ile “barış” arasındaki “gri alan”ı kullanarak siyaset yürütmeye çalıştı.

ABD’nin 2016 yılında Çin’e (Hong Kong) ve Çin’in etrafındaki ülkelere özel bilikler gönderdiği belirtiliyor. Bu ülkeler arasında Tayvan, Moğolistan, Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Nepal, Hindistan, Laos, Filipinler, Güney Kore ve Japonya da bulunuyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığı, bu 138 ülkeden 129’unun ismini vermeye yanaşıyor. ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı (SOCOM) Sözcüsü Ken McGraw, “Neredeyse tüm özel kuvvetler konuşlanmaları gizlidir” dedi.

Özel birliklerin yüzde 55.29’unun Genişletilmiş Ortadoğu bölgesinde konuşlandığı söyleniyor. Afrika’ya yönelik tahkimat ise son 10 yılda devasa boyutlara ulaşmış durumda.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER