RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’nin Dünya’yı Sarsacak Rusya Planı

ABD’nin Dünya’yı Sarsacak Rusya Planı
21.12.2016 © RAST HABER

ABD yönetiminin yeni Rusya stratejisine dair çok önemli bir “ifşaat”, ilk kez bu kadar açık ve net olarak okyanus ötesinden geldi: Amerikan yönetimi için çalışan “özel” istihbarat ajansı Stratfor’un başkanı George Friedman, Amerikan yönetiminin temel stratejik hedefinin “Rusya ile Almanya arasında bir ittifak yaratılmasını engellemek” olduğunu ve yıllardır uygulanan bu planın Ukrayna zemininde “savaşa” dönüştüğünü açıkladı.

Friedman, bu ittifak olasılığının ABD için “Geçmiş yüzyılın ve gelecek on yılların kabusu olduğunu” ve bunu engellemek için ABD’nin her türlü savaşa hazır olduğunu söyledi.

“Gizli CIA” olarak bilinen Stratfor’dan gelen bu açıklama büyük yankı yarattı. George Friedman,  Şikago’da bir konferansta açıkça dile getirdiği senaryo ile pek çok soruya yanıt vermiş oldu:

ABD’nin dünyadaki tek ve tartışmasız süper güç iddiası karşısında Rusya ve Almanya’nın birlik oluşturmasının “yeni bir süper güç yaratacağını”, ABD’nin bu olasılığı ortadan kaldırmak için strateji geliştirdiğini vurguladı. Hatta Soğuk Savaş döneminde bile ABD’nin amacının bu iki ülkenin olası irtifakını engellemek olduğunu söyledi.

Friedman’a göre  Almanya’nın teknolojisi ve sermayesi ile Rusya’nın doğal kaynaklarının ve silahlı güçlerinin birleşmesi halinde gerçekten “çok kutuplu dünya” oluşması mümkün. Bu durumda ABD’ye karşılık Avrasya gücü dünyada etkili olabilir.  Bunun engellemek için ABD’nin hem Rusya’yı hem de Almanya’yı zayıflatarak bloke edecek bir strateji izlemesi şart.  Friedman, Almanların” sorun” olduğunu, ne yapacaklarına karar vermediklerini, bunun ABD için endişe kaynağı olduğunu vurguladı. Bu arada eski Almanya Başbakanı Schroder’in Gazprom’un maaşlı yetkilisi durumuna gelmesine de işaret etti.

Friedman, Obama yönetiminin Ukrayna politikasını da buna bağlıyor: Hem Rusya’ya hem de Almanya’ya ekonomik olarak zarar veren yaptırımları sürdürmek. Ancak ABD’li analist bunun sonuç vermeyeceğini düşünüyor. Stratfor başkanı, ABD için en büyük kabusun radikal İslamcı terör değil, Rus-Alman ittifakı olduğunu vurguluyor.

Friedman, Reagan yönetimin “Bize karşı savaşacak güçleri olmasın” diye Irak-İran savaşında iki tarafı de el altından desteklediğini belirterek, “Bu belki ahlaka uygun değildi ama işe yaradı. Önemli olan ABD’nin çıkarlarını korumaktı” dedi.

ABD’li uzman, ABD’nin planlarını NATO içinde uyguladığını, NATO içinde tüm üyelerin veto hakkı olduğunu, Türkiye’nin “komiklik olsun diye” bu hakkı kulanabileceğini belirterek bir başkaimada bulundu.

Friedman’ın yaptığı konuşmanın orijinal videosu:


turkrus
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER