RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’nin gizli müttefiki IŞİD!

ABD’nin gizli müttefiki IŞİD!
10.01.2017 © RAST HABER

Ağustos 2014’te bazı açıklamalarda bulunan ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı hâlihazırda Rusya’ya sığınmış olan Edward Snowden, IŞİD’le ilgili şunları söylemişti:

“IŞİD bir ajan örgüttür. IŞİD’i ABD, İngiltere ve İsrail’in istihbarat teşkilatları kurdu.”

Snowden’a göre CIA, MI6 ve MOSSAD tarafından kurulan IŞİD’in Ortadoğu’da denge ve tehdit unsuru olarak ABD, İngiltere ve İsrail’e hizmet etmesi planlandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin medyaya sızan özel bir konuşması, ABD’nin IŞİD’in güçlenmesine destek verdiğini bir kez daha teyit eder mahiyette.

Görevde son günlerini yaşayan Kerry söz konusu ses kaydında, Washington’un IŞİD’in Suriye’de güçlenmesine müsaade ettiğini ve bu örgütten Esad’ı devirmek için yararlanmak istediğini, ancak Rusya’nın buna engel olduğunu itiraf ediyor.

Kerry, Rusya’yı bu maceraya çeken nedenin IŞİD’in sürekli güçlenmesi ve Şam’ı ele geçirme ihtimali olduğunu, bu yüzden Rusya’nın duruma müdahale ettiğini, çünkü Suriye’de IŞİD’in başını çeken bir devleti Rusya’nın istemediğini kaydetti.

Rusya’nın Suriye’de IŞİD kontrolünde bir devlet istemediğini söyleyen Kerry’nin itirafları gösteriyor ki, ABD’nin Beşar Esad’ı devirdikten sonraki planı Suriye’yi IŞİD’e teslim etmekmiş.

Bugün IŞİD terör örgütü Türkiye’yi kendine hedef seçmiş durumda. Suriye ve Irak dışındaki en büyük ve kanlı saldırılarını IŞİD, 2016’da Türkiye’de gerçekleştirdi.

Temellerini ABD’nin attığı ve her türlü desteği vererek güçlenmesini sağladığı IŞİD’in Türkiye’ye saldırılarını artırması bundan dolayı asla tesadüf değildir.

Suriye ve Irak’ta El Kaide gibi terör örgütlerini kullanmaktan geri durmayan ABD, şimdi IŞİD’i Türkiye’ye karşı kullanmaktadır. Aynı ABD PKK’yı da Türkiye’ye karşı kullanmış ve kullanmaya da devam etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde medyada ABD’li askerlerin PKK/PYG’li teröristlere Suriye’de eğitim verdiği haberleri fotoğraflar eşliğinde yer buldu.

Burada dikkatinizi çekti mi bilmem, eğitim alan teröristlere Türkiye düşmanlığı aşılanıyor, ABD’li askerlerin gözü önünde yapılan yemin töreninde ‘terörist Türkiye’ ifadeleri kullanılıyordu.

Bütün bu gerçekler Türkiye’nin artık ABD’yle müttefiklik söyleminden vazgeçmesinin zamanı geldiğini gösteriyor.

Hükümetten yeni ABD Başkanı olacak olan Trump’ın dönemiyle ilgili umutlu açıklamalar geliyor.

Ama Bush’tan sonra Obama döneminde Türkiye açısından ABD politikalarında olumlu yönde hiçbir değişiklik olmaması, Trump döneminden umuda kapılanların hayal kırıklığı yaşayacaklarını gösteriyor.

Türkiye artık ABD’nin gerçek müttefiklerinin PKK/PYD-YPG, IŞİD olduğu gerçeği ışığında politikalarını belirlemeli. Çıkarlarımız neyi gerekli kılıyorsa ona göre adımlar atılmalı.

Ama korkarım İncirlik Üssü konusunda olduğu gibi kuru sıkı konuşmaktan başka hiçbir şey yapmayan siyasiler, çoktan Türkiye’yi gözden çıkarmış ABD’den kolay kolay vazgeçemezler.

YENİMESAJ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER