RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’nin Yeni İran Planı Ortaya Çıktı

ABD’de Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana gerilen Washington-Tahran ilişkilerinde yeni bir gelişme yaşanıyor. İddiaya göre; İran Devrim Muhafızları Gücü’nü terör örgütü ilan etmeyi düşünen Trump, ilgili Amerikan hükümet kurumlarından bu konuda görüş istedi.

ABD’nin Yeni İran Planı Ortaya Çıktı
08.02.2017 © RAST HABER

ABD’de Trump yönetiminin, İran’ın Devrim Muhafızları Gücü’nü terör örgütü ilan edilmesi önerisini dikkate aldığı bildirildi.

Konuya yakın ABD’li yetkililer, bu öneri hakkında bazı Amerikan hükümet kurumlarından görüş istendiğini söylediler. Böyle bir karar, ABD’nin İranlı kişi ve kuruluşlara karşı yeni uygulamaya koyduğu önlemler içinde yer alabilir.

İran’ın en güçlü güvenlik gücü olan Devrim Muhafızları, ülke ekonomisinde çok büyük paya sahip olduğu gibi, İran politikasında da oldukça etkili.

İran’ın en güçlü askeri ve siyasi kurumunu terör grubu olarak ilan etmek, ABD ve bölgesel rakiplerinin İran’ı karışmakla suçladıkları bölgesel çatışmaları daha da yoğunlaştırabilir.

ABD, Devrim Muhafızları ile bağlantılarından dolayı çok sayıda kişi ve kuruluşu daha önce kara listeye almıştı.

ABD Hazine Bakanlığı 2007’de Devrim Muhafızları’nın, yabancı ülkelerde operasyonlar yapan seçkin birimi “Kudüs Gücü”nü teröre destek veren bir birim olarak nitelemiş ve “İran’ın, terörist ve isyancı grupları destekleme politikasının uygulanmasında başta gelen araç” olduğunu bildirmişti. Devrim Muhafızları’nın tümüyle bir terör grubu olarak nitelenmesi, 2015 yılında İran ile altı büyük devlet arasında imzalanmış olan nükleer anlaşma gibi alanlarda çok daha geniş etkiler yaratabilir.

Devrim Muhafızları’na karşı düşünülen bu adımın amacı, bu grubun ülkenin ulaşım ve petrol gibi büyük sektörlerinde söz sahibi olması nedeniyle, İran’a yabancı yatırımını engellemek.

TERS TEPEBİLİR

Trump yönetimin İran konusundaki kapsamlı değerlendirme çalışmalarına katılan bir yetkili, “Yeni yönetim İran’ı Amerikan çıkarlarına karşı açıkça en büyük tehdit olarak görüyor ve bu ülke üzerindeki baskıyı artırmak için yeni yollar arıyor” dedi. Aynı yetkilinin belirttiğine göre Beyaz Saray nükleer anlaşmayı iptal etmek yerine, İran’ı Hizbullah’ı ,Husileri , Irak’taki direnişi, Bahreyn’de Al-i Halife rejimine karşı olan halkı desteklediği ve Suudi Arabistan ve diğer Körfez Arap hedeflerine karşı siber saldırı yürüttüğü gerekçesiyle cezalandırma yoluna gidebilir.

Ancak bu yöntemin tersine de tepebileceğini söyleyen yetkili, İran’da sertlik yanlılarını güçlendirerek Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani gibi ılımlı siyasetçileri etkisiz bırakabileceğini belirtti.

İran’da Devrim Muhafızları sadece, Ruhani’den çok daha geniş yetkilere sahip olanİmam Hamanei’ne karşı sorumlu.

hürriyet

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, İran’ın en güçlü güvenlik unsurlarından biri olan Devrim Muhafızları’nı ‘terör örgütü’ ilan etme hazırlığında olduğu öne sürüldü.

  Kremlin’den İran’ı ‘bir numaralı terörist devlet’ olarak gören Trump’a yanıt
  Reuters’a konuşan Washington yönetimine yakın bir kaynak, ABD’nin tasarıyı İran’a uyguladığı yaptırımlar kapsamında hazırlamak istediğini kaydetti.

  —————–

  HAYIR BENİM ANLAMADIĞIM, İRAN, RUSYA YA DA ÇİN BİRLEŞİK CEPHESİ DE BİR ARAYA GELİP, ABD’Yİ VE CİA’YI, DÜNYANIN EN BÜYÜK VE EN TEHLİKELİ TERÖRİST DEVLETİ YA DA ÖRGÜTÜ OLARAK DÜNYAYA İLAN EDEMİYORLAR MI ?!…

  09.02.2017 12:31 am
 • MALCOLM-XX ;

  Yeni Washington yönetimi, İran’ı ABD’nin çıkarlarına açık bir tehdit olarak görüyor (İFADEYİ DAHA DOĞRU KULLANMAK GEREKİRSE, ‘İran’ı İsrail’in çıkarlarına açık bir tehdit olarak görüyor’ CÜMLESİNİ KULLANMAK GEREKİR !) .

  ( ‘İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLAN Beyaz Saray’ın, bu vesileyle Tahran üzerindeki baskıyı artırmak için adımlar atıyor.’ DEMEK DAHA DOĞRU BİR İFADE OLACAKTIR ŞÜPHESİZ !)

  09.02.2017 12:40 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER