RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’ye Erdoğansız direnmek mümkün değil mi?

ABD’ye Erdoğansız direnmek mümkün değil mi?
09.01.2017 © RAST HABER

ürkiye iki yıldır terör tehdidi altında. Terör bu iki yıl içinde kimi zaman PKK olarak, kimi zaman IŞİD olarak, kimi zaman da FETÖ olarak ülkemizi ve insanlarımızı vurdu…

Ancak gün geçtikçe daha çok kesim terörün arkasındaki esas kuvvetin ABD olduğunu görmeye başladı.

Peki Türkiye bu terör saldırısı dalgalarını nasıl püskürtecek?

‘6 AY SONRA YOK’DAN ‘ERDOĞANSIZ MÜMKÜN DEĞİL’E

Maalesef, bir bölüm muhalefet terörün doğrudan Erdoğan’ı hedef aldığını propaganda ederek, teröre Erdoğan’ı tahkim ederek direnilebileceğini savunmaya başladı!

Öyle ki, “Erdoğan’a karşı olmanın ABD’nin yanında olmak anlamına geldiği” bile iddia edilerek, Erdoğan’a muhalefet edebilmenin önüne ideolojik barikatlar inşa edilmeye çalışılmaktadır.

İş gittikçe “AKP’yi güçlendirerek teröre direnilebilir” noktasına varıyor. Zaten Erdoğan’ın yakın ekibi de aylardır “ya başkanlık ya kaos” tezini propaganda ediyordu!

Burada muhalefet edebilme biçimimiz açısından not alınması ve ders çıkarılması gereken ise şudur: Bugün “Erdoğansız Türkiye mümkün değil” diyerek Erdoğan’ın tahkim edildiği sürece, “Erdoğan 6 ay sonra zaten yok” denile denile gelinmiştir. Erdoğan 6 ay sonra olmayacağı için de ona muhalefet etmek askıya alınmış, tirkeşdeki bütün oklar hep başka hedeflere atılmıştır. Tüm bunlar olduktan sonra da “ama Erdoğan’ın yerine zaten kimi koyacaksın ki” denilerek, muhalefetin siyasetteki varlık nedeni yok sayılmıştır!

Sonuç? Erdoğan 28’inci 6 aydır iktidardadır, son iki yılda önce cumhurbaşkanı olmuştur , şimdi de başkanlığı zorlamaktadır! Dahası bu 28 kez geçen 6 ay içinde Cumhuriyet’in hemen her kurumu tarumar edilmiştir! Neredeyse Cumhuriyet’ten geriye bir şey kalmamıştır!

TERÖRÜN ZEMİN BULMASINDA AKP’NİN SORUMLULUĞU

Şimdi bu noktada ancak Erdoğan’la ABD’ye direnilebileceğini savunmak, meseleye tarihsel ve bütünlüklü bakmamaktan kaynaklanmaktadır. Çünkü yukarıda saydığımız üç terör örgütü de bir şekilde iktidarla ilişkilidir:

PKK, AKP’nin Açılımı ile palazlanmış, AKP’nin göz yumması ile hendek kazmış, şehirlere silah depolamıştır.

FETÖ AKP’nin sayesinde paralel bir devlet haline gelmiştir. AKP ise FETÖ’nün operasyonel gücü sayesinde Cumhuriyeti ve devleti tasfiye etmiştir.

IŞİD, AKP Hükümetinin Esad’ı yıkma hedefi zemininde büyümüş ve bölgesel bir tehdit haline gelmiştir; AKP’nin Esad’ı devirmek için desteklediği örgütler zaman içinde IŞİD’e katılarak bu örgütü büyütmüştür. Örneğin IŞİD’liler AKP’nin göz yummasıyla Türkiye’de devlet hastanelerinde tedavi olabilmiştir vs.

Dahası AKP Hükümeti terörün arkasındaki asıl isim olan ABD’nin BOP eşbaşkanlığını yapmıştır yıllarca…

Şimdi tün bu süreci tarihselliğinden çıkarıp, anın fotoğrafını çekerek “ama ABD Erdoğan’ı hedef alıyor” diyerek Erdoğancılık yapmak, bilimsel değildir! Çükü Erdoğan problemin kaynağıdır ve problemin kaynağı probleme çözüm olamaz!

TÜRKİYE’NİN ZAYIF KARNI: AKP

Kaldı ki Erdoğan hiç de ABD tarafından hedef alınıyormuş gibi davranmamaktadır, ona göre konumlanmamaktadır. Hâlâ Washington’a “PKK’yi değil, bizi seç” diyerek pazarlık aramakta, hâlâ Washington’a Rakka’da ortak operasyon önermektedir. Rusya’yla yakınlaşmayı, ABD’yle pazarlığında bir koz haline getirmeye çalışmaktadır.

Türkiye, sırf bu nedenle bile Erdoğan’la ABD saldırısını en az maliyetle püskürtemez; elbette eninde sonunda püskürtür ama maliyet artmış, fazla bedel ödenmiş olur!

Yakın tarihimiz derslerle doludur. ABD daha önce de Türkiye’yi hedef aldı, terörle “hizaya getirmeye” çalıştı. Örneğin Türkiye’nin bugünkü Fırat Kalkanı’na benzer Çelik Harekatı’nı engelleyebilmek için Gazi provokasyonunu yaptı. Örneğin Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis’i katletti. Örneğin Muavenet Zırhlı’sını vurdu.

Fakat hiçbir zaman ABD şimdiki gibi iki yıldır kesintisiz terör saldırısı yapamadı? Neden? Çünkü Türkiye’de hiçbir iktidar bugünkü iktidar kadar ABD’yle ilişkilerinde Türkiye’nin zayıf karnı olmamıştı! Özal, hatta Çiller bile…

Bu Amerikancı isimlere rağmen Türkiye ABD’nin terör tehdidini savuşturabiliyordu. Ancak AKP iktidarı geçmiş bağları, özel ilişkileri nedeniyle o kadar “zayıf karın” halinde ki, ABD rahatça at oynatabilmektedir! Üstelik dünya çapında kuvvet kaybederken…

İşte tek başına bu gerçek bile “Türkiye ancak Erdoğan’la ABD saldırısını püskürtür” tezinin ne kadar yanlış olduğunu ortaya koymaya yetmektedir!

Bagajında BOP eşbaşkanlığı, 2 sayfalık 9 maddelik anlaşma, Müslüman katleden ABD askerinin sağlığına duacı olma mektubu, Genelkurmay Başkanı ile görüşebilmek için Pentagon’dan ricacı olma mektubu gibi yığınla yük taşıyan bir iktidarın ABD saldırısını daha az maliyetle püskürtme şansı yoktur!

Olmadığı da iki yıldır görülmektedir. İki yıldır ödenen bedel ve maliyet oldukça ağırdır!

TURNUSOL KAĞIDI: 4 MADDELİ ACİL EYLEM PLANI

Sürece Erdoğan’la bütünlüklü direnilemeyeceği, her şey bir yana, sırf 15 Temmuz’dan bu yana yaptıkları nedeniyle bile görülmektedir. Çünkü Erdoğan bu süreçte fırsat bu fırsat diyerek Cumhuriyet’ten geride kalanlarla da hesaplaşmakta, laiklikten kalanları da tırpanlamakta, dahası başkanlık ile rejimi değiştirmeye çalışmaktadır.

Yani “vatan, millet, Sakarya” diyerek muhalefetten “teröre karşı birlik, beraberlik” isteyen iktidar, tersine bu yaptıklarıyla gerçekte birliği kendisi torpillemektedir. Dahası toplumun yarısından fazlasının karşı çıktığı başkanlığı bile, “teröre karşı birlik” rüzgarını kullanarak TBMM’den geçirmeye çabalamaktadır.

Kısacası, Erdoğan milletin birliğini değil, tersine kendi konumunun tahkimatı peşindedir. Milletin birliğini düşünen, hiç değilse, başkanlık ısrarından vazgeçer!

Sonuç olarak başlıktaki “ABD’ye Erdoğansız direnmek mümkün değil mi?” sorusuna gelirsek, yanıtımız şu olacaktır: Tersine, Türkiye AKP nedeniyle, AKP’nin ABD’yle özel ilişkisi nedeniyle bu bedelleri ödemektedir!

Mesele yalındır. ABD’yle/terörle mücadelenin acil eylem planı bellidir:

1) Başkanlık girişimi terkedilmeli!

2) Cumhuriyet kurumları yeniden inşa edilmeli ve devlet/toplumsal ilişkilerimizde yeniden laiklik esas alınmalı!

3) Şam’la hızla anlaşmaya varılmalı!

4) İncirlik’i kapatma yolunda 22 Temmuz 2015 tarihli İncirlik Mutabakatı yırtılmalı.

Öncelikli ihtiyaç olan bu dört madde, ABD’ye karşı “bütünlüklü” direnilip direnilmediğinin de turnusol kağıdıdır!

Bitirirken şunu söyleyelim: “AKP’siz olmaz, Erdoğansız mümkün değil” diye bir sızlanma, bırakın Türkiye’yi, çok daha geri demokrasilerde bile muhalefetin dile getirebileceği bir argüman değildir! Muhalefet iktidarı indirmek ve iktidar olmak için vardır!

İktidar olma hedefi olduktan sonra, mutlaka ya bir yol bulunur, ya da bir yol açılır!

Son olarak şu notumuzu da düşelim: Devrimci bir muhalefet sırf dışarıda ABD’yle karşı karşıya geliyor diye içeride Cumhuriyet’i yıkan bir iktidara tam destek vermez! Devrimci muhalefet zaten her koşulda ABD’yle karşı karşıyadır, ülkesi için her zaman görev başındadır…

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 10 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  ”… sonra da “ama Erdoğan’ın yerine zaten kimi koyacaksın ki” denilerek, muhalefetin siyasetteki varlık nedeni yok sayılmıştır!…”

  ——————

  ŞİMDİ ALLAH İÇİN KONUŞALIM , ERDOĞAN ŞU ANDA İKTİDARI BIRAKIP GİTSE, HAYDİ BUYURUN KURUN HÜKUMETİ VE BUNU NASIL YAPILACAĞINI DA MİLLETE ANLATIN AMA AKILCI VE İKNA EDEBİLİR YETERLİLİKTEKİ YÖNTEMLERLE TABİİ Kİ ?! TEKLİFİNİZİ DE KABULE PEŞİNEN HAZIRIZ DOĞRUSU ! ERDOĞAN SEVİLİR/SEVİLMEZ O AYRI BİR KONU AMA VAR OLAN , ‘TOPLUMUN VE DOLAYISIYLA DA % 50 HALK DESTEKLİ ANTİ EMPERYAL MÜCADELE GÜCÜNE SAHİP OLABİLDİĞİ GERÇEĞİNİ KABUL ETMEMEK DE KİMSELERE ANALİZLERİNDE BİR ŞEYLER KAZANDIRMAYACAKTIR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM ACİZANE !!!…

  13.01.2017 8:49 am
 • MALCOLM-XX ;

  muhalefetin siyasetteki varlık nedeni yok sayılmıştır!

  ————

  MUHALEFETİN SİYASETTEKİ VARLIK SEBEBİNİ YOK SAYAN YOK Kİ ?! SADECE, HÜKUMETİ KURUP, ÜLKEYİ YÖNETMEDE YETERİNCE GÜÇLÜ VE TOPARLAYICI OLAMADIĞINI, BU KONUDA YETERLİ ÇABA VE BAŞARIYI SERGİLEYEMEDİĞİNİ VE DAHA DA ÖNEMLİSİ, GÜÇLÜ VE TOPYEKÜN BİR ANTİ EMPERYAL MÜCADELEDE TEK BAŞINA ZAYIF KALACAĞINI VE DURUMU DA RİZKE EDEBİLECEĞİNİ SÖYLÜYORUZ YALNIZCA !!!…

  13.01.2017 8:55 am
 • MALCOLM-XX ;

  PKK, AKP’nin Açılımı ile palazlanmış, AKP’nin göz yumması ile hendek kazmış, şehirlere silah depolamıştır.

  ————-

  PEKİ İLGİNÇ DEĞİL Mİ AMA YİNE AYNI BESİCİ TARAFINDAN (HİKMETİ İLAHİYLE) KESİMLİK TAVUK HALİNE DE GETİRİLMİŞTİR PKK

  İYİ DE, AKP’NİN DE YOĞURT YEME YÖNTEMİ BUDUR, N’APARSINIZ ?!…

  13.01.2017 9:03 am
 • MALCOLM-XX ;

  FETÖ AKP’nin sayesinde paralel bir devlet haline gelmiştir. AKP ise FETÖ’nün operasyonel gücü sayesinde Cumhuriyeti ve devleti tasfiye etmiştir.

  ————

  TAMAM DOĞRUDUR AMA BUGÜN FETÖ’NÜN DE İBRETLİK HALLERİ ORTADADIR !!!…

  AKP’DİR BU, BESİCİLİK ANLAYIŞI BUDUR !
  BESLER, BÜYÜTÜR, SEMİZ HALE GETİRİR VE KESER !…

  HA ŞU SORULABİLİR AKP’YE, ”KARDEŞİM KESECEKSEN, NİYE BESİYE ÇEKİYORSUN ?” DİYE…

  13.01.2017 9:11 am
 • MALCOLM-XX ;

  IŞİD, AKP Hükümetinin Esad’ı yıkma hedefi zemininde büyümüş ve bölgesel bir tehdit haline gelmiştir;

  —————

  ABD HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA İŞE YARAMAMIŞ OLAN IŞİD TAVUĞU DA BUGÜN AKP TARAFINDAN KESİLMEKTEDİR Kİ, BUGÜN TÜRK ORDUSU, SURİYE’DEKİ İNLERİNDE IŞİD’İN İŞİNİ BİTİRMEKTE OLDUĞU KONUSU HABERLERDE VERİLMEKTEDİR !

  HAA.. AKP, BÜKEMEDİĞİ BİLEĞİ ÖPMENİN CENTİLMENLİK GEREĞİ OLDUĞUNU DA BİLDİĞİNİ VE O DOĞRULTUDA HAREKET ETMEKTE OLDUĞUNU ZANNEDİYORUM !

  RUS YETKİLİNİN SÖYLEDİĞİ BİR KONU VAR Kİ O DA AKP’NİN PEŞİNCİ BİR ZİHNİYETE VE SÖYLEME SAHİP OLDUĞUDUR, YANİ ‘ÖNCE PEŞİNEN KONUŞUR, SONRA YAHU ACABA BİR YERLERDE BİR YANLIŞ YAPIP DA BİRİLERİNİ KIRDIK MI, ÖZÜR DİLEYİP, KALPLERİNİ TEKRARDAN KAZANMA YÖNTEMİNE SIKLIKLA BAŞVURDUKLARIDIR Kİ N’APARSINIZ , BU DA AKP’NİN ‘TİK’SEL BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ OLUYOR DEMEK Kİ !!!…

  13.01.2017 9:28 am
 • MALCOLM-XX ;

  Şimdi tün bu süreci tarihselliğinden çıkarıp, anın fotoğrafını çekerek “ama ABD Erdoğan’ı hedef alıyor” diyerek Erdoğancılık yapmak, bilimsel değildir!

  ———–

  KİMSENİN ERDOĞAN’CILIK YAPMAK GİBİ GEREKSİZ BİR NİYETİ YOK !

  TÜM OLUMLULUK VE OLUMSUZLUKLARIYLA ERDOĞAN’IN VARLIĞI VE İKTİDARININ DEVAMI, ÜLKE ÇIKARLARININ MAKSİMİZE EDİLMESİ İÇİN ANTİ EMPERYAL MÜCADELE VE BÖLGE BARIŞININ TEMİNİ KONULARINDA KOŞUL ZORUNLULUKLARININ DAYATMASI NETİCESİNDE EN OPTİMUM KONUM ARZETMESİ NEDENİYLE TÜRKİYE AKILCILARI , MEVCUT İKTİDARA, SON DERECE AKILCI, (sizin tabirinizle) BİLİMSEL VE ANLAŞILIR BİR ÖNEM ATFETMEKTEDİRLER, YOKSA KİMSENİN KAŞINA BOYUNA DEĞİLDİR BU ÖNEMSENMENİN DERİN ANLAM KARŞILIĞI ŞÜPHESİZ !!!…

  13.01.2017 9:44 am
 • MALCOLM-XX ;

  SAYGIDEĞER YAZARIN BUYURDUĞU GİBİ AKP’NİN HEMEN İKTİDARDAN GİTTİĞİNİ VE ONDAN BİN BETER ABD, AB, İSRAL VE NATO’CU BİR CHP’NİN ŞU ANDA İKTİDARDA OLDUĞUNU DÜŞÜNELİM O ZAMAN, CHP, BÖLÜCÜ PKK İLE ABD HİLAFINA VE KESİNLİKLE ULUSAL ONURU KIRICI MÜZAKERELERE GİRİŞMEKSİZİN VE DE BDP İLE DE EL ELE VEREREK PKK İLE GERÇEKTEN SERT VE SONUÇ ALICI BİR MÜCADELEYİ YAPAR DİYE DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ GERÇEKTEN ?!… ABD İSTEK VE BEKLENTİLERİ DOĞRULTUSUNDA ‘DİKTATÖR’ OLARAK NİTELENDİRDİĞİ ESAT’LA, SURİYE’YLE , BİR DİKTATÖRLE TEMAS KURMAKTAN AR ETMEZ Mİ SİZCE ?!… BU MANTIKLA TÜRK -İRAN-SURİYE DOSTLUĞUNU NATO SAVUNUCUSU BİR CHP LİDERİ SAĞLAYABİLİR Mİ ?!… DANIŞMANLARI İÇERİSİNDE CIA’NIN FETÖ’CÜSÜ OLDUĞU İLERİ SÜRÜLEREK TUTUKLANDIĞI BELİRTİLEN VE BU NEDENLE DE FETÖ DESTEKÇİSİ OLARAK ANILAN BİR CHP LİDERİ, GERÇEKTEN BU ZAYIF VE TUTARSIZ HALLERİYLE ANTİ EMPERYAL BİR MÜCADELE VEREBİLİR Mİ SİZCE ?! BAĞIŞLAYINIZ LÜTFEN BİZLER BUNLARA İNANMIYORUZ DA !!!…

  13.01.2017 10:01 am
 • MALCOLM-XX ;

  Türkiye, sırf bu nedenle bile Erdoğan’la ABD saldırısını en az maliyetle püskürtemez; elbette eninde sonunda püskürtür ama maliyet artmış, fazla bedel ödenmiş olur!

  —————-

  KİM, HANGİ İKTİDAR BU EN AZ MALİYETLİ PÜSKÜRTME İŞİNİ BAŞARIRSA, SÖYLE DE ONU BİLELİM ABİ ?!

  EĞER BAŞARI ÖLÇÜSÜ, EN AZ BEDEL ÖDEMEKSE, BUNUN ELBETTE Kİ SIFIR MALİYETLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ DE VAR O ZAMAN ! DİREKT TESLİM OLALIM ABD’YE (!)
  OLMAZ İSE O ZAMAN NE ?!…

  13.01.2017 10:11 am
 • MALCOLM-XX ;

  ABD’ye Erdoğansız direnmek mümkün değil mi? DEMEK, AŞAĞI YUKARI %50 TOPLUM DESTEĞİ OLMADAN MÜMKÜN DEĞİL Mİ DEMEK ANLAMINA GELİRSE Kİ BU ELBETTE MÜMKÜN OLMAZ !!! ERDOĞAN’LA BU % 50’NİN DESTEK BAĞI KOPMUŞ OLMASI DURUMUNDA ANCAK BİLİMSEL BİR SORU ANLAMI KAZANABİLİR MEVCUT SORUNUZ TABİİ Kİ !!!…

  13.01.2017 10:35 am
 • MALCOLM-XX ;

  Bitirirken şunu söyleyelim: “AKP’siz olmaz, Erdoğansız mümkün değil” diye bir sızlanma, bırakın Türkiye’yi, çok daha geri demokrasilerde bile muhalefetin dile getirebileceği bir argüman değildir! Muhalefet iktidarı indirmek ve iktidar olmak için vardır!

  ———-

  VALLAHİ HAKLI OLMANIZI ÇOK İSTERİZ VE HAKLIYSANIZ TAM DESTEĞİMİZ SİZİNLEDİR; BUYURUNUZ VE BU BAŞARINIZI BEKLİYORUZ LÜTFEN ?!…

  13.01.2017 10:39 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER