RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Açıköğretim Fakültelerinde Kalite Artacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Açıköğretim fakültesi sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili, “Bu programlardan çıkanların elde ettiği nitelikler, haklar, yetkiler örgündeki ile aynı ise buranın da ölçme ve değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi lazım. Dört yanlış bir doğruyu götürecek ama eminim ki öğrencilerimiz daha fazla çalıştıklarında bu zorluğun üstesinden gelecekler” dedi.

Açıköğretim Fakültelerinde Kalite Artacak
25.12.2016 © RAST HABER

Eğitimin bütün kademelerinde niteliği yükseltmenin öncelikleri olduğunu belirten Saraç, “Yoksa ülkenin gelecek nesilleri üzülür” diye konuştu.

“Biz ‘öğrenci dostu YÖK’ olsun istiyoruz”     

Açıköğretim fakültesinde büyükelçi yetiştirecek programlardan formasyon alındığında öğretmenlik programlarına kadar birçok önemli alan bulunduğunu söyleyen Saraç, şöyle konuştu:
“Ama bakılıyor, sadece birinci aşamayı geçince ‘büyükelçi yetiştirecek bir programa girebilirim’ veya ‘öğretmen olacak bir programa girebilirim’ diyebiliyorsunuz. Burada bir çarpıklık var. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi gerçekten büyük bir üniversite. Çok kapasiteli bir üniversite. Belli alanlarda çok yetkin bir üniversite. Ama aynı zamanda şu da var, öğrenci sayısının fazlalığı itibarıyla dünyada ikinci üniversite. Bu programların niteliğine baktık, meslek üreten programlar da var bunların arasında. Ölçme değerlendirme usulüne baktık. Gerçekten de eşik çok aşağı belirlenmiş, bir de yanlışlar doğruyu götürmüyor.

Bu programlardan çıkanların elde ettiği nitelikler, haklar, yetkiler örgündeki ile aynı ise buranın da ölçme ve değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi lazım. Amacımız öğrencilerimizi zorlama, üzme değil. Biz ‘öğrenci dostu YÖK’ olsun istiyoruz.”

Eğitimde ülke menfaatlerinin önemine değinen Prof. Dr. Yekta Saraç, “Bu açıdan öğrencilerimiz biraz daha sıkı çalışırlarsa eminim ki bu işi başarırlar. Dört yanlış bir doğruyu götürecek ama eminim ki öğrencilerimiz daha fazla çalıştıklarında bu zorluğun üstesinden gelecekler” dedi.

“Mutabakat zaptları romantik bir ilişki şeklindeki anlaşmalar değil”     

YÖK Başkanı Saraç, Türkiye’nin son yıllarda uyguladığı Afrika açılımı politikası kapsamında, YÖK’ün Müslüman Frankofon ülkelere yönelik çalışmalarına ilişkin de bilgi verdi.

Yeni YÖK olarak yükseköğretimin niteliğini yükseltmeye ve kaliteye verdikleri önem kadar uluslararasılaşmayı da önemsediklerini anlatan Saraç, “Sadece bir gösterge olarak söylüyorum. Bizden önceki 32 yıl boyunca 10 bakan düzeyinde uluslararası mutabakat zaptı imzalanırken son 2 yılda ise 13 mutabakat zaptı imzalandı” dedi. Saraç, son mutabakat zaptının ise Katar ile imzalandığını hatırlattı.

Mutabakat zaptlarının sonuç üretecek nitelikle olmasına dikkat ettiklerini vurgulayan YÖK Başkanı, “Bunlar, romantik bir ilişki, ‘biz sizi seviyoruz, siz bizi seviyor musunuz’ şeklindeki anlaşmalar değil. Üzerinde çalışıyoruz. Sonuç üretecek anlaşmalar var ise imzalıyoruz” dedi.

Tunus, Fas, Cezayir, Cibuti, Sudan başta olmak üzere pek çok ülkeye ziyaretler gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Saraç, mutabakat zaptı imzalanan bu ülkelerle yükseköğretim alanında daha sıkı bir işbirliği içine girmek istediklerini söyledi.

Prof. Dr. Yekta Saraç, şöyle konuştu:
“Bu, aynı zamanda ülkemizin bölgedeki gücüne de katkı sağlayacak bir husus ve her gittiğimiz Afrika ülkesinde şunu görüyoruz, bizden önce Batı girmiş o ayrı ama Çin de girmiş örneğin. Bir plan dahilinde girmiş, iyi öğrencileri almaya yönelik bir programları var. Bu hususta acele etmeye, aradaki mesafeyi kapatmaya çalışıyoruz. Yakında da Nijer, Ruanda, Mali yine aynı bağlamda bu ülkelere de ziyaretlerimiz olacak ve oralarda da işbirliği anlaşmalarımız olacak.”

Her ülkeye belli bazı üniversite rektörleri ile birlikte gittiklerini anlatan Saraç, özellikle de o ülkedeki üniversiteler ile işbirliği sağlama potansiyeli olan rektörlerin bulunmasına dikkat ettiklerini belirtti.

Bazı Afrika ülkelerindeki akademisyen ihtiyacını da karşılamak istediklerini bildiren Saraç, bazı Afrika ülkelerindeki inşaat, elektrik, jeoloji mühendisliği gibi bölümlerin akademik işleyişlerini Türkiye’deki bazı fakültelerin üstlendiğini anlattı.

Afrika ülkelerine Türkiye’den öğrenci gitmesinde de yarar gördüklerini açıklayan Saraç, Türk üniversiteleri bu ülkelere katkı sağlarken bazı konularda da karşılıklı işbirliğini tesis etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Başkan Saraç, “Afrika’daki programımız, şu aşamada Farankofon ülkeler. Ama dikkat edilirse bunların bir ikisi dışında hepsi Fransızca konuşan ama Müslüman Afrika ülkeleri. Çünkü mesafe katetmede daha hızlı oluyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER