RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Adalet Bakanı ‘Mağdur’ ve ‘Üzgün’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “evet” kampanyasına katılanların linç edildiğini iddia ederek, “Referandumda ‘hayır’ dediği için gözaltına alınan varsa görevi bırakırım” dedi.

Adalet Bakanı ‘Mağdur’ ve ‘Üzgün’
17.02.2017 © RAST HABER

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, referandumda ‘hayır’ dediği için gözaltına alınan ya da tutuklanan hiç kimsenin bulunmadığını iddia ederek, “Bir tane ‘hayır’ dediği için gözaltına alınan varsa ben bugün bu görevden ayrılırım” dedi. Bozdağ, ‘Evet’ yönünde açıklamalarda bulananlara ise mahalle baskısı uygulandığını ileri sürdü.

Bakan Bozdağ, Habertürk‘te katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ OYLAMASI USULE UYGUN YAPILDI”

Bozdağ, anayasa değişikliğinin TBMM’deki oylanmasında gizliliğin ihlal edilmediğini öne sürerek, şöyle devam etti:

“Anayasa Mahkemesi, gitmiş olsaydı, hem gizlilik bakımından hem de şekil şartlarına ilişkin anayasanın koyduğu kural bakımından bunu reddederdi. Çünkü her şey anayasanın öngördüğü usule ve şekil şartlarına uygun olarak yapıldı. O yüzden CHP gitmekten vazgeçti. Eğer gitseydi tabii bu aleyhine kullanılacaktı. Anayasa Mahkemesi reddedince mahkeme reddetmiş olacaktı. Şimdi bunun aleyhine kullanılmasının önüne geçmiş oldu kendi açısından. Millete güvendiğini söyleyerek vatandaştan da olumlu bir not alabileceğini hesap ediyor. Bunun değerlendirmesini vatandaşımız yapacak. CHP’nin, gerekçesi ne olursa olsun Anayasa Mahkemesi’ne müracaattan vazgeçmesini olumlu görüyorum ama samimi bir vazgeçme değil.”

“EVET DİYENLER LİNÇ EDİLİYOR” İDDİASI! 

Referandumda “evet” ve “hayır” demenin demokratik bir hak olduğunun altını çizen Bozdağ, AKP’den kimsenin “hayır” diyenlere terörist demediğini savundu.

Bozdağ, “AK Parti ‘hayır’ diyeni terörist diye damgalıyor” şeklinde algı oluşturulmaya çalışıldığını öne sürerken, bununla ‘hayır’ cephesinin çoğaltılmasının amaçlandığını söyledi.

‘Evet’ yönünde irade beyanında bulunanlara yönelik tepkiler de olduğunu söyleyen Bozdağ, “Evet kampanyasına katılanları linç yapıyorlar. Sporcular, sanatçılar dediler, neler yaptılar. Acayip bir mahalle baskısı var” diyerek görüşünü belirtti.

“GÖREVİ BIRAKIRIM”

Bozdağ, soru üzerine, “Hayır” dediği için gözaltına alınanın veya tutuklananın bulunmadığını öne sürdü.

“Bir tane ‘hayır’ dediği için gözaltına alınmış varsa ben bugün, bu görevden ayrılırım. Yok öyle bir şey, yok öyle bir örnek. Şimdi ne yapılıyor, birtakım kurgular var. Başka başka eylemler var, başka şeyler var. Oradan çıkılıyor deniliyor ki bu adam ‘hayır’ dedi, gözaltına alındı” şeklinde konuşan Bozdağ, bunun yalan olduğunu ve bir algı operasyonu yapıldığını iddia etti.

ŞEFFAFLIK DERNEĞİ: HAYIR KAMPANYASINA KATILAN 80’DEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin, Anayasa Değişikliği Referandumu Kampanya İzleme Çalışması’na göre son bir ayda “Hayır” kampanyası yürüten 80’in üzerinde kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER