RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Akademisyen İhraçlarında AKP’den Geri Adım

KHK’larla yüzlerce akademisyeni ihraç eden AKP, gelen tepkilerin ardından geri adım sinyali verdi.

Akademisyen İhraçlarında AKP’den Geri Adım
10.02.2017 © RAST HABER

Çıkardığı birçok kararnameyle yüzlerce akademisyeni ihraç eden, sadece son KHK ile 330 akademisyeni görevden alan AKP, gelen tepkiler sonrası geri adım sinyali verdi.

AKP Grup Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısında konu gündeme gelirken, bazı AKP’li vekiller Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye listeyi kimin hazırladığını sordu.

Hürriyet’ten Nuray Babacan‘ın haberine göre, bazı vekiller listede adı geçen çok sayıda akademisyeni yakından tanıdıklarını, herhangi bir örgütle ilişkilendirilmesinin mümkün olmadığını belirttiler. Bu isimlerin bazılarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler.

Üyeler, “Bu yapılan AK Parti’ye tersinden operasyondur. AK Parti’nin sosyolojisine aykırıdır. Geçmişte bize yapıldığını iddia ettiğimiz konuların aynısı şimdi başkalarına yapılıyor” dediler. Bazı üyeler, “Dün YÖK Başkanı’nı aradık, gerekçelerini sormak için telefonlarımıza bile çıkmadı”dedi.

Habere göre, AKP Grup Yönetim Kurulu toplantısının büyük bölümünü bu tartışma aldı.

Canikli, bunun üzerine listenin YÖK tarafından hazırlandığını, akademisyenlerle ilgili kararlar konusunda zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ve bunları düzeltme yoluna gittiklerini ifade etti. Canikli, son kararname ile gündeme gelen eleştirilerin de değerlendirileceğini ve listenin YÖK tarafından yeniden değerlendirilmesinin isteneceğini söyledi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER