RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

AKP ve MHP’nin Seçim Restinin Nedeni Belli Oldu

Başkanlık sistemini Meclis’ten geçirmek için ortak hareket eden MHP ve AKP’nin teklif Meclis’ten geçmezse erken seçim kararı alınacağı yönündeki açıklamalarının ardında hayırcı vekillere liste tehdidi olduğu ortaya çıktı.

AKP ve MHP’nin Seçim Restinin Nedeni Belli Oldu
13.01.2017 © RAST HABER

Meclis’te başkanlık görüşmeleri sürerken, fireleri engellemek isteyen AKP ve MHP, şimdi de düzenleme Meclis’ten geçmezse erken seçime gidileceğini açıkladılar.

Bu açıklamaların ardında olası hayırcı vekilleri seçimde liste dışı bırakma tehdidi bulunduğu belirtiliyor. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, ilk erken seçim söylemi, başkanlık sistemini getiren Anayasa Paketi’nin Meclis gündemine gelmesine çok kısa bir zaman kala, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan gelmişti. Elitaş, paketin TBMM’den geçmemesi durumunda erken seçimin kaçınılmaz olacağını söylemişti. Şimdi de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, başkanlık sistemini öngören anayasa paketinin reddedilmesi durumunda, erken seçimin gündeme geleceğine ilişkin sözleri, dün en az Genel Kurul’daki tartışmalar kadar çok konuşuldu. AKP ve MHP yöneticilerinin, ‘erken seçim’ söylemiyle, paketin özellikle ikinci tur oylamasında, maddelerden birinin veya tamamının düşmesine neden olabilecek bir hareketi önlemeyi amaçladığı, ‘hayır’ deme olasılığı olan firecilere karşı ‘listeye konulmama’ mesajı taşıdığı iddia ediliyor.

Bu konu, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen ay yaptıkları görüşmede gündeme gelmiş ve Bahçeli, partisindeki firenin 15’i bulabileceğini ifade etmişti. AKP’de her 10 milletvekilini bir vekilin izlemeye aldığı iddia ediliyor. Partide, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kontenjanından seçilen vekiller üzerinde de özel bir izleme yapılıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER