RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Al-i Suud’un İç Ve Dış Politikalarındaki Krizleri Örtbas Etme Taktiği

Al-i Suud’un İç Ve Dış Politikalarındaki Krizleri Örtbas Etme Taktiği
30.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Arabistanlı siyasi konular uzmanı, Al-i Suud’un iç ve dış politikalarına karşı ülke içerisinde eleştirilerin arttığını ve hükümetin bu eleştiri dalgasını söndürmek için gerginlik çıkardığını vurguladı.

Arabistanlı muhaliflerden olan siyasi konular uzmanı Şeyh Muhammed El-Behrani Tesnim Habere verdiği röportajda Arabistan içerisindeki duruma değindi ve bu konuda şunları söyledi: “İlk olarak şunu söylemeliyim ki, Al-i Suud Rejimi kendi menfaatleri doğrultusunda yararlanmak için fırsatları çok iyi bir şekilde kullanmaktadır. Onlar ortamı ve durumu çok hızlı bir şekilde kendi lehlerine çevirebilirler. Suudiler kendilerini darboğaza sokan iç ve dış ağır baskılardan kurtulma arayışı içerisindeler.

Bütün bu durum karşısında halk, ülkedeki ağır ekonomik sorunları ağır vergilerle ve maaşlarının azalmasıyla ödüyorlar. Bu durum ülke içerisinde Arabistan hükümetine ve saçma politikalarına karşı eleştiri dalgasının yükselmesine neden oldu. Halk protestolarda ya da sosyal ağlarda kapsamlı olarak hükümeti eleştiriyorlar.

Arabistan halkının dikkat ettiği diğer bir konu da Al-i Suud’un Yemen, Irak ve Suriye’de art arda yaşadığı yenilgilerdir. Bu konu kraliyet ailesinin elini ayağına dolaştırmıştır. Çünkü Al-i Suud’un halkın eleştirilerine tahammülü yoktur. Bu yüzden de eskiden olduğu gibi halkı yeni konularla meşgul ederek, kendisinin ülke içinde ve dışındaki eylemlerinden halkın dikkatini dağıtmaya çalışıyor.”

Arabistanlı bu uzman, Al-i Suud’un İran’a bağlı bir casusluk ekibinin tutuklandığı konusundaki iddialarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “İranlı bir casusluk ekibinin Arabistan’da tutuklandığı yönündeki iddia planı da bu bağlamda gündeme gelmiştir ve Suudiler bu şekilde birkaç şey gerçekleştirmek istiyorlar; ilk olarak, Şii vatandaşlara yabancı ülkeler için casusluk yaptıkları yönünde iftirada bulunarak kendilerini mevcut durumdan kurtarmak, ikinci olarak ta, bu konuyla İran İslam Cumhuriyetine zarar vermek. Onlar İran’ın Şii vatandaşlar vasıtasıyla Körfez ülkelerine müdahalede bulunduğunu ve bu ülkelerdeki güvenliği tehlikeye atmaya çalıştığını iddia ediyorlar.

Arabistan hükümetinin politikalarını takip eden biri, Al-i Suud’un iç ve dış alanda ne zaman darboğaza girse, bu durumdan kurtulmak için bir iç  kriz yarattığını görecektir. Örneğin; Arabistan hükümeti, Sünni yerleşim bölgelerindeki hareketten endişe duyduğunda hemen özellikle El-Avamiye olmak üzere Şii bölgelerine saldı. Hükümete bağlı medya da mezhebi bölücülüğü körükleyerek Şiilerin İran tarafından yönlendirildiğini ve Arabistan’ın Sünni hükümetini yıkmak istediğini açıkladı. Bu şekilde birçok sade vatandaş hükümetin yalanına aldandı ve Sünniler belirli ölçüde sakinleşti.

Suudilerin İran’a bağlı bir casusluk ekibinin tutuklandığı iddiası, Al-i Suud’un Arabistan’ın Suriye, Lübnan, Irak ve Yemen olmak üzere, ülke dışındaki başarısızlıklarını ve bu ülkelerdeki nüfuzunu kaybettiğini örtbas etmek içindir.”

Şeyh Muhammed El-Behrani Arabistan’ın kötü ekonomik durumuna değinerek bu konuda şunları söyledi: “Ülkedeki ekonomik kriz toplumun bütün kesimlerini sarmış ve Al-i Suud’u baskısı altına almıştır. Doktorların ve çalışanların maaşlarının ödenmemesi, hastanelerde, bankalarda ve hükümet binalarında geniş çaplı itirazlara neden olmaktadır ve Al-i Suud’a göre bu itirazların söndürülmesi gerekmektedir ve onlar halkı İran’a bağlı casusluk ekibi gibi konularla meşgul etmektedir.

Al-i Suud’un gelecekte birçok vatandaşı idam etmesi de çok uzak bir ihtimal değildir. Çünkü bu şekilde İran’ı Körfez ülkelerindeki güvensizliğin ve kâbusun sebebi olarak tanıtacaklardır.”
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER