RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Amerikan Hoyratlığı!

Amerikan Hoyratlığı!
05.02.2017 © RAST HABER

Donald Trump neden İran, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Somali ve Sudanlılara ABD’ye giriş yasağı getirdi? Gücün dayanılmaz savurganlığı mı? Doğudan batıya farklı çevrelerde tartışıldığı gibi bu bir ‘Müslüman yasağı’ mı? Amaç gerçekten göçmen dalgasını ve terör saldırılarını önlemek mi?

Trump bu yasakla sadece ABD’nin değil Müslüman dünyanın çelişkilerini de açığa çıkardı. Yasak bir yandan Quebec’teki camiye saldırıda olduğu gibi çatışma fırsatçılarını tetiklerken diğer yandan farklı kültür ve dinler arasında birlikte yaşam potansiyelini harekete geçirdi. ABD’de Hıristiyan ve Yahudi kimliğini öne çıkaranlar dahil geniş bir yelpaze insanlar Müslümanlara sahip çıktı. Buna karşın İslam dünyasının ezici çoğunluğu bu yasağa duyarsız kaldı. Suudi Arabistan ve Pakistan gibi ‘küresel cihat’ ağına en fazla militan veren ülkeler listeye girmedi. Aksine bu ülkeler Trump döneminde de Amerikan müttefiki olarak yerlerini korudu. Haliyle yasak kapsamında olmayan ülkeler bu ucube karar karşısında sessiz kalmayı tercih etti.

VİYANA’DA BAŞKA BİR SES

Trump’la tekrarlanan Amerikan hoyratlığının yansımalarına geçmeden önce Viyana’da katıldığım bir etkinlikten bahsedeceğim. Trump’ın kararı Amerikan havaalanlarında çarpıcı insan hikâyeleri eşliğinde infial yaratırken Avusturya’nın başkentinde düzenlenen bir konferansla mülteciler kucaklandı. Mekân olarak yola dair hikâyelerimizi taşıyan tren hangarı seçilmişti. Dekor olarak da Ege’yi boğulmadan aşmayı başaran göçmenlerin sahile ulaşınca sırtlarından çıkarıp attıkları can yelekleri seçilmişti. Yeleklerle organizatörün ismi yazılmıştı: NOW.

>>YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ<<

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER