RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Anayasa Komisyonunda Gerginlik Bitmiyor! VİDEO

Anayasa Komisyonunda Gerginlik Bitmiyor! VİDEO
28.12.2016 © RAST HABER

Anayasa teklifini bir an önce Komisyon’dan geçirmeye çalışan AKP’liler söz hakkı vermedikleri muhalefete “psikolojik ve kaba kuvvetle baskı” uyguluyor.

DAHA önce pet şişelerin atıldığı, karşılıklı hakaretler edildiği TBMM Anayasa Komisyonu’nda dün de yine yüksek tansiyon vardı. Sataşmalar üzerine AKP’lilerle tartışan ve masanın üzerine çıkmaya çalışan CHP’li Akif Ekici’yi, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Levent Gök, kollarından tutarak engellemeye çalıştı.

“SAĞLIĞA ZARARLI”

CHP’li Muharrem Erkek, usulle ilgili söz alarak, kifayeti müzakere önergeleriyle ilgili eleştirilerde bulundu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, önceki gün, “oldubitti oyunlarına” sinirlenen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’in tansiyonunun yükseldiğini ve fenalık geçirdiğini söyledi. TBMM yerleş- kesinde doktor bulunmadığını öne süren Altay, Komisyon Başkanı Mustafa Şentop’tan önlem alınmasını istedi. Bu sırada CHP’li Akif Ekici, teklifle ilgili yüksek sesle eleştirilerde bulununca komisyonda sözlü tartışma yaşandı. Ekici, “Yazıklar olsun. Bu düzenlemenin hesabını veremeyeceksiniz” diye bağırırken, AKP sıralarından “Şov yapma. Kameralara el salla. Şovmensin” karşılığını verildi. CHP’li Bülent Tezcan, “Meclis TV, görüşmeleri TBMM Genel Kurulu gibi canlı yayınlasın” ifadesini kullandı. CHP’nin önergesi reddedildi.

KİLİT VURACAKSINIZ

AKP Antalya Milletvekili Mustafa Köse, “Diktatörlük gelecek deniliyor. Biz Almanya, İtalya, Irak, Suriye değiliz. Bu topraklar tarih boyunca diktatör çıkarmamıştır, bundan sonra da çıkarmayacaktır” dedi. CHP’li Özkan Yalım ise, “Cumhurbaşkanlığı yardımcılığına Kandil’deki biri de İmralı’daki biri de atanabilir. MHP, bu konuda dikkatli olmalı” dedi. Yalım’ın, MHP’li Mehmet Parsak’a yönelik, “Bu teklife ‘evet’ derseniz 47 yıllık partinizin kapısına kilit vurduracaksınız.” sözü üzerine Parsak, “47 yıllık tarihimizde her zaman seyirci kalmamayı, inisiyatif almayı tercih ettik” diye konuştu. Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, yaptığı açıklamada, kendilerine komisyonda söz hakkı verilmediğini, iktidarın sayısal çoğunluğunu kullanarak istediği maddeleri istediği gibi geçirdiğini söyledi. Altay, “Başkanlıktan önce despotluk geldi” dedi. Altay şunları söyledi: “Siyasi iktidar sayısal gücünü kullanmaya çalışıyor. Bize söz hakkı verilmiyor. Bizim fiziki gücümüz var diyerek, olayı oldubittiye getirmek istiyorlar. Ben dahil sadece 4 kişi konuşabildi. Çoğunluklarına güvenerek oylama yapıp, bizi konuşturmayıp, görüşmelere geçiyorlar. Oldubittiye izin vermeyeceğiz.” dedi. Komisyonda AKP’nin 15, CHP’nin 6, HDP’nin ise 2 üyesi var. Buna göre AKP, komisyondan teklifi tek başına geçirecek sayısal güce sahip.

Melih Gökçek: Bağırta bağırta geçireceğiz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişiklik teklifi için CHP’lilerin tepkisinin gereksiz olduğunu söyledi.

12 Eylül anayasası için yapılacak referandum öncesi elde Kuran mitingler düzenleyen ve aleyhte propagandayı yasaklayarak anayasa referandumu düzenleyen Kenan Evren’in anayasacılık mirasını şimdi de AKP sürdürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişiklik teklifi için CHP’lilerin tepkisinin gereksiz olduğunu söyledi.

Gökçek, Twitter hesabında “CHP’liler anayasa değişikliği için bas bas bağırıyorlar, sevgili CHP’liler boşuna nefes tüketmeyin, bağırta bağırta anayasayı geçireceğiz” diye yazdı.

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar da değişiklik teklifi için Twitter hesabında şunları yazmıştı:

“Anayasa komisyonunda CHP aklınca direniyor, Mustafa Şentop hocanın yerinde olsam görüşmeyi yılbaşı gecesi 24.00’e alırım bak nasıl geçiyor. Dostlar öneriyor, fena fikir değil. Anayasa değişikliğini yılbaşında geçir, sabah namazını Hacı Bayram’da kılarak taçlandır.”

 ajanslar/yeniçağ
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Gökçek, Twitter hesabında “CHP’liler anayasa değişikliği için bas bas bağırıyorlar, sevgili CHP’liler boşuna nefes tüketmeyin, bağırta bağırta anayasayı geçireceğiz” diye yazdı.

  ———

  İYİ DE BU, ‘BAĞIRTILA BAĞIRTILA GEÇİRİLECEK OLAN ŞEY ‘ANAYASA’ OLMAZ Kİ ! OLSA OLSA DESPOTİK VE TOPLUMSAL SAYGISIZLIĞA KISA SÜREDE MAKUM EDİLMİŞ OLACAK OLAN BİR ‘BABAYASA’ OLUR VE EVLATLAR DA OTOMATİKMAN ANAYASA’DAN TARAF OLACAKLARI İÇİN İSTER İSTEMEZ BU BABAYASA DA ‘TIRT YANİ HÜKÜMSÜZ’ KALACAKTIR !

  BU ANLAMDA BABALARA YA DA ONUN İSMİNİ KULLANMIŞ OLACAK OLAN YASAYA AYIP VE YAZIK ETMİŞ OLMAYACAK MIYIZ ?!…

  28.12.2016 10:27 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER