RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Anayasa Teklifi Cumhurbaşkanlığı’na Gönderildi

TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliği teklifi 12 gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gönderildi.

Anayasa Teklifi Cumhurbaşkanlığı’na Gönderildi
02.02.2017 © RAST HABER

18 maddelik Kanun, TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nca son okumaları yapıldıktan sonra, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından imzalandı.

Meclis’te kabul edilen anayasa değişikliği teklifi 12 gün sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onay için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gönderildi.

Teklifin 16 Nisan’da referanduma sunulması planlanıyor. Erdoğan’ın paketi onaylaması ile karar aynı gün Resmi Gazete’de yayımlanacak. Aynı gün ise 60 günlük referandum süreci başlayacak.

Kanuna göre;

 • Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.
 • TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.
 • Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.
 • Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek.
 • Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.
 • TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte gerçekleştirilecek.
 • Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek.
 • TBMM’nin bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019’da birlikte yapılacak. Anayasa Mahkemesinin üye sayısı 17’den 15’e düşürülecek.

CUMHURBAŞKANININ 15 GÜNLÜK SÜRESİ BULUNUYOR

Cumhurbaşkanının kanunu onaylamak ya da iade etmek için 15 günlük süresi bulunuyor. Cumhurbaşkanının kanunu onaylaması durumunda, kanun halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Halkoylaması, Anayasa değişikliği Kanununun Resmi Gazete’de yayımını takip eden 60. günden sonraki ilk pazar günü yapılacak. Halkoylamasının 9 ya da 16 nisan tarihinde yapılması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • Haydari ;

  Bismillah
  İlerde skandalların müsebbibi olarak suçlanabilecek ayrıca düzene aykırı kurumları kapatmak isterim hemde tek imzayla. Diyanet İmam hatipler vs bunlarda kapatılıp yeniden dizayn edilmeli. Misal ki başkan olunsa. Ancak İlber hocanın dediği gibi ne başkanlık kardeşim burada başkanlık filan olmaz.
  Allahumme salli ala seyyidena Muhammed ve al-i Muhammed ve accil ferecehum!

  02.02.2017 10:31 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER