RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Ankara’nın Boynu Artık Kıldan İnce

Rus büyükelçisine suikast Türkiye’yi Suriye’de Rus seçeneğine mahkûm etti. Rusya bunu fırsata çevirip Orta Doğu’da alternatif bir eksen kurmaya çalışıyor.

Ankara’nın Boynu Artık Kıldan İnce
25.12.2016 © RAST HABER
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrei Karlov’un bir sanat etkinliği sırasında Türk polis memuru tarafından öldürülmesi Rusya karşısında Türkiye’nin boynunu kıldan ince hale getirdi. Suikastın etkisinin dış politikaya yansıması da gecikmedi.
 
Suikasttan bir gün sonra Moskova’da Rusya, İran ve Türkiye arasında yapılan Suriye toplantısında Rusların üçlü çözüm planı kabul edildi. Karlov cinayeti, Türkiye’nin elini Moskova Deklarasyonu’na şerh koyamayacak kadar zayıflattı. Bu yüzden Rusya ile ilişkilerinde artık “Karlov’dan önce” ve “Karlov’dan sonra” diye bir ayrıma gitmekte sakınca yok.
 
Mücbir sebeplerle Türkiye son bir yılda Suriye siyasetinde epey yalpaladı. 25 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesinin ardından Moskova ile ilişkileri tekrar yoluna koymanın karşılığında Türkiye, Halep’te muhaliflerden desteği kesmek ve tahliye operasyonunda arabuluculuk yapmak zorunda kaldı. Türkiye tam da Kilis ve Hatay karşısında kalan iki bölgede temerküz eden muhaliflere kalkan olup, kalan bakiye üzerinden barış süreci başlatmak için ısınma turları yaparken suikast gerçekleşti. Ve düşürülen uçak yüzünden bir elini Rusya’ya kaptırmış olan Türkiye elçinin ölümüyle diğer elinden de oldu.
 
Bundan sonra Moskova’nın İran’la paslaşarak yürüttüğü süreçte Türkiye gönülsüz de olsa üçüncü sacayağı olmak durumunda.
 
20 Aralık’taki Moskova buluşmasında Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yaptığı açıklamaya bakılırsa kritik iki nokta öne çıkıyor:
 
Türkiye, İran ve Rusya Suriye’de muhalifler ile rejim arasında kapsamlı ateşkes ve siyasi çözüm sürecinin garantörü oluyor.
 
Üç ülke de önceliğin Esad’ın koltuğundan uzaklaştırılması değil terörle mücadele olduğunu kabul ediyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi çözüme ikna olduğuna dair tüm sinyallere rağmen Esad’ın gitmesi gerektiği retoriğinden geri adım atmıyordu.
 
Normal koşullarda ateşkesin garantörü olmak Hatay ve Kilis üzerinden Suriye’ye lojistik destek ve silah akışının durmasını gerektirir. Bir şey dayatma şansı kalmasa da Türkiye destek kesilecekse Suriye yönetiminin yanında yer alan örgütlerin de bu kapsama alınması gerektiğini düşünüyor. Moskova’daki ortak basın toplantısında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, üç ülkenin İslam Devleti (IŞ)(İD), Nusra Cephesi ve bağlantılı gruplarla savaş sözü verdiğini; silahlı hiçbir grubun Suriye’nin faydasına olmadığını vurguladı. Buna karşılık Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tüm Suriye’de geçerli olacak ateşkesin Nusra ve (IŞ)İD’i kapsamayacağını söylerken Hizbullah dahil bütün gruplara dışarıdan gelen yardımların kesilmesi gerektiğini söyledi.
 
Türkiye’nin marjları daraldı
 
Burada bir başka önemli nokta da Suriye’de müzakere sürecinde yaşanan eksen kaymasıdır. Her ne kadar troykanın Cenevre sürecine alternatif olmadığı mesajı verilse de Batı-Körfez cenahının dışlandığı yeni bir çözüm konsepti doğuyor.
 
Daha önce Rusya lideri Vladimir Putin, Erdoğan ile birlikte ABD ve BM’nin yer almadığı yeni barış görüşmelerini organize etmeye başladıklarını ve müzakerelerin Astana’da yapılabileceğini açıklamıştı. Tam bu noktada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun “ABD ve müttefiklerinin koordineli hareket etme konusundaki bütün girişimleri başarısızlığa uğradı. Hiçbiri sahadaki durumu gerçek anlamda etkileyemedi” sözü önemli.
 
Yeni konseptte Türkiye’ye düşen rol muhalif grupları bu konsepte hazırlamak.Rusya’nın Suriye krizine askeri müdahaleye başlarken güttüğü strateji önce silahlı grupları geriletmek, ardından bunlar içinden siyasi çözüme ikna olanları müzakere sürecine katmak, geri kalanları da terörist ilan edip bunlara karşı ortak bir savaş yürütmekti. Türkiye’yi bu çizgiye çekerken Ankara’nın kabul etmekte kıvrandığı nokta şurası: İran ve Rusya (IİD, Nusra ve bunlarla ilişkili grupları terör örgütü kapsamına alırken Türkiye’nin himaye ettiği grupları da bu kapsama sokuyor. Ankara’nın özellikle Nusra ile ilintili olan Ahraru’ş Şam gibi örgütlere karşı koruyucu tutumunu ne kadar sürdürebileceği merak konusu. Elbette dünden farklı olarak Rusların baskısına karşı direnmesi zor.
 
Esasen Moskova Deklarasyonu’nun alternatifi, Rusya’nın Karlov cinayetini Erdoğan’ın çizdiği çerçevede yorumlamaması olacaktır. Rusya’nın cinayeti iki ülke ilişkilerine yönelik sabotaj değil de Erdoğan’ın mitinglerinde koruma görevi üstlenmiş ve Nusra’nın sloganlarını kullanan bir polisin işlediği cinayet olarak okuması halinde farklı bir sayfa açılacaktır. Bunun emaresini Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in şu tepkisinde görüyoruz: “Uluslararası ilişkilerde büyükelçinin öldürülmesi medeni ilişkilerin ötesine geçen ağır bir suçtur. Ve Rusya bunun cezasız bırakılmasına izin vermeyecektir.”
 
Yeni bir eksen doğar mı?
 
Türkiye, Rusya ve İran ortaklığı başarılı olursa kuşkusuz Orta Doğu’nun yeniden şekillenmesinde alternatif eksenin önü açılabilir. Ancak Moskova mutabakatına karşı hem içerden hem uluslararası alandan gelen direnç noktaları hafife alınmamalı. Bu mutabakatın test edileceği çok sayıda alan var:
 
Nusra’nın kendi emirliğini kurduğu; son aylarda Halep, Hama, Şam ve Humus’tan gelen sığınmacılarla yeni temerküz alanına dönüşen İdlib ne olacak? Halep’ten sonra İdlib’e yüklenilecek mi? Bu durumda yeni tahliyelerin adresi neresi olacak? Türkiye silahlı örgüt mensupları ve ailelerini kendi topraklarına mı alacak?
 
Nusra ve müttefikleri hedef tahtasına konulacaksa Türkiye’nin hamiliğini yaptığı örgütlere karşı nasıl bir politika izlenecek? Bu örgütler de hedef listesine girecek mi?
 
Suriye’deki silahlı örgütlerin Suudi Arabistan ve Katar gibi finansörlerinin yeni stratejiye yaklaşımı ne olacak? Bu iki ülkenin sözüyle hareket eden gruplar hangi kapsama alınacak?
 
Türkiye hattının kesilmesi karşısında Körfez’le bağlantılı gruplar için Ürdün’ün lojistik kanalları devreye girerse ne olacak?
 
Amerikan yönetimi alternatif bir girişime ne kadar şans verecek?
 
Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı devam edecek mi? Ki bu harekât, artan oranda askeri kayıplarla Türkiye’ye ağır bir yük olmaya başladı.
 
Türkiye’nin Rojava’da Kürtlerin önderliğindeki özerklik yapılanmasının bitirilmesi şartı ne olacak? Türkiye Fırat Kalkanı’nı Kürtlere karşı daha geniş bir cephenin savaş makinesine dönüştürme ısrarını sürdürebilecek mi? Rusya, Türkiye’nin Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) karşı saldırılarına göz yumacak mı? Özetle Rojava ne olacak?
 
Türkiye’nin Halep’ten çıkan savaşçıları Fırat Kalkanı’na asker yapmak gibi hevesleri vardı. Rusya da bunu istemiyordu. Şimdi ne olacak?
 
Bütün bu çetrefilli konulara karşın Türkiye’nin Suriye konusunda Rusya ve İran’ın eksenine kayması sahayı mutlak surette etkileyecektir. Suriye cephesinin lojistik, silah ve militan akışının yüzde 70’inin Türkiye sınırlarından gerçekleştiğine dair tespitleri dikkate alırsak Ankara’nın politika değişikliğinin önemi daha net anlaşılacaktır.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Türkiye, İran ve Rusya Suriye’de muhalifler ile rejim arasında kapsamlı ateşkes ve siyasi çözüm sürecinin garantörü oluyor.

  —————

  SURİYE’DE REJİMLE MUHALİFLERİN DEĞİL, HALKIN KANDİSİNİN MUHATAP KILINMASINI VE MUHALİFLERİN ARADAN ÇIKARTILMASINI, BİRLEŞMİŞ, BÜTÜNLEŞMİŞ BİR SURİYE HALKININ, KENDİ REJİMİNE, YÖNETİMİNE MUHATAP KILINMASINI İSTİYOR VE VİCDANEN DE EN DOĞRU BİR YAKLAŞIM OLARAK GÖRÜYORUM DOĞRUSU !!!… SURİYE’NİN DEVLET VE MİLLET OLARAK ACİLEN İHTİYACI OLAN DA ZATEN BU SAVAŞTAN YENİ ÇIKMIŞ OLAN ATATÜRK TÜRKİYE’Sİ GİBİ 15-20 YILLIK TEK PARTİLİ BİR RESTORASYON HÜKUMETİDİR !!!… BU ULUSAL SAĞLAM BİRLİK VE RESTORASYON SAĞLANDIKTAN SONRA TIPKI ATATÜRK TÜRKİYESİNDEKİ GİBİ ÇOK PARTİLİ DEMOKRATİK DÜZENE GEÇMESİ, UZUN SÜRELİ BARIŞÇI YAŞAMA GEÇEBİLMESİ AÇISINDAN ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BİR ZORUNLULUKTUR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM ŞÜPHESİZ !!!… YABANCILARI DA ASLA KENDİ İÇ İŞLERİNİZE KARIŞTIRMAYIN VE MÜDAHALE ETTİRMEYİN !!!… ÇÜNKÜ EĞER GERÇEK BİR ULUSAL BİRLİK GERÇEK ANLAMIYLA SURİYE’DE TESİS EDİLEMEZSE, SURİYE’NİN BUNDAN SONRAKİ AKIBETİ, BUGÜNKÜ AKIBETİNDEN DAHA BİNBETER OLACAKTIR ŞÜPHESİZ !!!…

  İSTENEN ŞAYET BUYSA, BURADAN BUYURUNUZ LÜTFEN !!!…

  25.12.2016 9:59 am
 • MALCOLM-XX ;

  SAVAŞTAN , TARUMARDAN VE DEHŞETLİ YIKIMDAN YENİ ÇIKMIŞ BİR SURİYE’YE DE, ÇOK PARTİLİ ACİL SEÇİM SİSTEMİ DAYATACAK OLAN SURİYE DÜŞMANLARINA DA BİR İKİ SÖZ SÖYLEME BAĞLAMINDA, ”SURİYE’NİN MAZLUM HALK VE YÖNETİMİNİ ARTIK RAHAT BIRAKMALARINI VE ÖNCELİKLE BU HEVES VE İSTEKLERİNİ, ARABİSTAN, ÜRDÜN, KUVEYT, BAHREYN VS. GİBİ BİR TÜRLÜ DEMOKRATİK SEÇİM YAŞAMINA GEÇEMEMİŞ OLAN BU ÇAĞ DIŞI ARAP KRALLIKLARINDA ÖNCELİKLE GERÇEKLEŞTİRMELERİNİ, VE DAHA SONRA YAKIP, YIKTIKLARI, VİRANEYE ÇEVİRDİKLERİ BU BİÇARE SURİYE’YE DÖNMELERİNİ İSTEYECEĞİM KENDİLERİNDEN”, BAĞIŞLASINLAR BENDENİZİ LÜTFEN !!!…

  25.12.2016 10:14 am
 • MALCOLM-XX ;

  Burada bir başka önemli nokta da Suriye’de müzakere sürecinde yaşanan eksen kaymasıdır. Her ne kadar troykanın Cenevre sürecine alternatif olmadığı mesajı verilse de Batı-Körfez cenahının dışlandığı yeni bir çözüm konsepti doğuyor.

  —————

  BENCE AK PARTİ YÖNETİMİ ELİNİ ÇABUK TUTUP, AKILLILIK YAPTI VE BATI’NIN KENDİSİNE SURİYE BARIŞI KONUSUNDA ATACAĞI KAZIĞI, EĞER BU EL ÇABUKLUĞU VE AKILLILIK , KAZIK ATMAK OLARAK KABUL EDİLİYORSA, BATI KUSURA BAKMASIN AMA KENDİSİNİN TÜRKİYE’YEYE ATACAĞI BU ‘DIŞLANMA’ KAZIĞINI AK PARTİ BATI’YA ATMIŞTIR ! AFERİN BU ANLAMDA BAŞARILI GÖRDÜĞÜM AK PARTİYE DOĞRUSU !

  ZATEN EĞER SURİYE BARIŞINDA TÜRKİYE DIŞLANMIŞ OLSAYDI, SAVAŞIN TÜM SUÇU DA AK PARTİ’YE , SN. ERDOĞAN’A YÜKLENECEK VE ULUSLARARASI SAVAŞ SUÇLARI MAHKEME HESAPLANMAKTAYDI ŞÜPHESİZ !!!…

  25.12.2016 10:21 am
 • MALCOLM-XX ;

  Nusra’nın kendi emirliğini kurduğu; son aylarda Halep, Hama, Şam ve Humus’tan gelen sığınmacılarla yeni temerküz alanına dönüşen İdlib ne olacak? Halep’ten sonra İdlib’e yüklenilecek mi?

  ————

  VALLAHİ BÖLGEDEKİ İSPATA MUHTAÇ OLAN SAMİMİ KALICI BARIŞ VE DOSTLUK ADINA OLMASI GEREKENLERİ SÖYLEYEYİM DİLERSENİZ ?

  TÜM BÖLGE ÜLKELERİ SURİYE’DE VE BÖLGEDE GERÇEK DOSTLUK ADAINA BİRLİKTE HAREKET ETMEK ZORUNDADIRLAR ! SURİYE, TÜRKİYE, İRAN VE RUSYA’NIN TÜM DOST VE DÜŞMANLARI, HEPSİNİN DOST VE DÜŞMANI OLARAK KABUL GÖRMEK ZORUNDADIR ; BU DURUMDAN HEPSİ DE KAZANÇLI ÇIKACAKLARDIR ŞÜPHESİZ ! BU BİRLİKTELİK, KALLEŞ NATO’NUN SATICI DANDİK BİRLİKTELİĞİNE BENZEMEZ, BUNU DA ÖNCELİKLE BELİRTEYİM ; ÇÜNKÜ SON DERECE İLKELİ VE AHLAKLI ÜLKE BİRLİKTELİĞİ SÖZ KONUSU OLACAKTIR ! YANİ HANİ O ERDEMLİLER GRUBUNDA ADLARI GEÇEN KIRKLAR GRUBUNDAKİ O , ‘BİRİMİZ KIRKIMIZ, KIRKIMIZ DA BİRİMİZ İÇİNİZ’ ANA İLKESİ GEÇERLİ OLACAKTIR ŞÜPHESİZ !…

  SURİYE’DEKİ TERÖR İMHA MERKEZİ KONUMUNDAKİ RAKKA VE İDLİP’E DE TÜM BU ERDEMLİ ORTAK BÖLGE GÜÇLERİ OLAN ÜLKE ORDULARI BİRLİKTE HAREKET EDİP, BU KONUDAKİ KALICI DOSTLUKLARI TEST EDİLECEK VE İŞİN İÇİNDEN BARIŞÇI HEDEFLERLE ORTAK BİR BAŞARI VE KAZANÇLA ÇIKILACAK, VU BU İKİ SURİYE VİLAYETİNDEKİ SUÇA VE KATİLLİĞE BULAŞMAMIŞ OLAN MASUM HALK KORUMA VE ULUSAL BİRLİK YAŞAMI ALTINA ALINACAKTIR ŞÜPHESİZ !!!… SIRA SONRADAN ORTAK BÖLÜCÜ DÜŞMANA PKK, PJAK, PYD VE GAYRİ MEŞRU ABD BESLEMESİ OLAN HAİN BÖLÜCÜ ÇETE LİDERİ OLAN BARZANİYE DE GELECEKTİR ŞÜPHESİZ !!!… BAKALI BU GÜÇLÜ VE EZİCİ BÖLGE BLOKU KARŞISINDA AĞA BABASI OLAN ABD’YE ARTIK ESKİSİ GİBİ GÜVENİP DE BÖLGE YÖNETİMLERİNE DİKELİP, NARA ATABİLECEK Mİ YOKSA BÖLÜCÜ BAŞI KATİL APO GİBİ, ”NE İŞ OLURSA YAPARIM ABİ !’ Mİ DİYECEKTİR SİYONİST BARZANİ KATİLİ DE ?! MERAK EDİYORUM GERÇEKTEN O ÇOK GÜVENDİĞİ VE BU YÜZDEN DE SINIRSIZCA ŞIMARDIĞI BU KÖTÜ AHVALİNDEN , KATİL ABD’Sİ ARTIK BAKALIM KENDİSİNİ (BARZANİ’Yİ) KURTARABİLECEK MİYMİŞ BUNDAN SONRA DA ?!…

  25.12.2016 11:32 am
 • MALCOLM-XX ;

  Türkiye’nin marjları daraldı
   
  Burada bir başka önemli nokta da Suriye’de müzakere sürecinde yaşanan eksen kaymasıdır. Her ne kadar troykanın Cenevre sürecine alternatif olmadığı mesajı verilse de Batı-Körfez cenahının dışlandığı yeni bir çözüm konsepti doğuyor.

  ————–

  HAA.. BURADA ÇOK ÇOK ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜM BİR HASSAS NOKTAYI DA BELİRTMEDEN GEÇMEYELİM DİLERSENİZ: TAMAM AK PARTİ SON DERECE AKILLILIK YAPARAK VE ATİK DAVRANARAK KENDİSİNİ SURİYE SAVAŞININ BİR ÇOK RİZK VE BADİRESİNDEN KURTARMIŞ OLDUYSA DA, BU KONUDAKİ DERİN ABD’NİN KARŞI TUFALI ATAKLARI BİTMİŞ OLMAYACAKTIR VE BİR PUNDUNU KOLLAYIP, AK PARTİ’NİN BU BÖLGE CEPHESİ’YLE OLASI TERSO DURUMLARINDA HEMEN DEVREYE GİRİP, PUTİN’E, ”SURİYE KONUSUNU, AK PARTİ’Yİ DIŞLAYARAK VE ULUSLARARASI SAVAŞ YARGISINDA, BİRLİKTE YARGILAYALIM, BU KONUYU BİRLİKTE HALLEDELİM !” ÇAĞRISI, ŞAYET BU BÖLGESEL BARIŞA ORTAK HİZMET BİRLİKTELİĞİ SÜRECİNDE AK PARTİ BÖLGE BARIŞINA YÖNELİK OLAN YAPICI VE KAZANÇLI BARIŞ KATKILARINI KESER DE, PUTİN, ŞAYET BU ÇETREFİLLİ BARIŞ SÜRECİNDE AK PARTİ YÖNETİMİNCE SIKIŞTIRILIR VE BUNALTILMASI DURUMUNDA , ÇIKIŞ YOLU BULAMADIĞINDA AYNI YOLLARI AYIRMA VE SUÇLANMA RİZKİ VE BELKİ DE HAKLI OLARAK GÜNDEME GELEBİLECEKTİR ŞÜPHESİZ AMA BUNUN KADER TAYİN EDİCİ VE HAYIRLI/HAYIRSIZ SONUÇ TOPLAYICI OLAN DİREKSİYONUNUN, HER ZAMAN İÇİN TABİİ Kİ AK PARTİ YÖNETİMİNİN ELİNDE OLDUĞUNU, OLACAĞININ UNUTULMAMASI GEREKTİĞİ HASSAS NOKTASINI DA ÖNEMLE BELİRTMELİYİM !!!…

  ALLAH’IN YÜKSEK İRADESİ ODUR Kİ, CÜMLE ŞERLERİ REDDEDİP, BÖLGESEL BARIŞ, DOSTLUK VE KARDEŞLİĞE DESTEK VE KATKI NİSPETİNDE HERKES VAR OLACAK VE YER ALACAKTIR BU ZENGİN DOSTLAR SOFRASINDA VE ŞÖLENİNDE ŞÜPHESİZ !!!…

  25.12.2016 12:06 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER