RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Arabistan’ın Yemen için B Planı

Arabistan yaklaşık iki yıldır hiçbir sonuç almadan devam ettiği işgalinde B planı uygulayarak Yemen’in kuzeyini güneyinden ayırmaya ve kuzeyi yok etmeye çalışıyor.

Arabistan’ın Yemen için B Planı
03.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Arabistan’ın Yemen’in batı kıyılarını yok etme ve Yemen’in güneyini kuzeyinden ayırma ve kuzey bölgesini ortadan kaldırma çabaları ve senaryoları bozulmuş gibi görünüyor.

Arabistan ve müttefikleri, Sana ve bütün ülkeye hakim olmak olan asıl planlarının başarısız olması halinde, hiçbir alternatif planları olmaksızın Yemen savaşına girdiler.

Arabistan’ın Yemen’de uygulamak istediği B planı da başarısız olmuşa benziyor. Bu plana göre, Yemen’in güneyi Aden’den Bab’ül Mendep’e kadar ayrılacaktı ve bu yüzden Arabistan, kıyı savaşlarını güney savaşları olarak başlattı. Öyle ki, bu savaşın bütün komutanları ve askerileri Yemen’in güneyindendi.

Bu plandaki asıl amaç, Yemen’in güneyini kuzeyinden ayırmak değildir. Güney bölgesini ayırmanın asıl amacı, kuzey bölgesini ortadan kaldırmaktır. Böylece Yemen’in kuzeyi kuşatma altındaki bir hapishane ve deniz ve hava hakimiyeti olmayan ve yeni bir hükümet kurmak için hiçbir imkânı bulunmayan bir bölge olarak kalacaktır.

Arabistan bu planı uygulama doğrultusunda, ülkenin kuzeyinin yabancı destek görmemesi ve meşruiyet kazanmaması için merkez bankasından, parlamentoya kadar bütün devlet ve yargı kurumlarını zamanla Aden’e taşıdı.

Yemen’in güneyi her zaman Birleşik Arap Emirlikleri ve Arabistan’ın yarı kalıcı kampı gibidir yani bu şu demektir; orada hiçbir devlet kurulamaz ve Sana ve güneyliler için hiçbir seçenek yoktur.

Acaba böyle bir senaryo başarılı olacak mı? Muhammed Ayeş, En-Necm’üs Sageb (nthnews.net) haber sitesinde kaleme aldığı yazısında şunları yazdı: “Bu plan geçici olarak belli bir ölçüde başarılı olabilir ve Arabistan’ın istediği her şey gerçekleşmeyebilir ama batı ve diğer eksenlerde bulunan Yemen savunucuları açık bir şekilde Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası müttefiklerinin yok olacağını vurgulamaktadır.

Suudilerin kuzey ve güneyde Yemen’e karşı planının uygulanmayacağının garantisini veren tek kuvvet, El-Mahar, Bab’ül Mendep ve diğer eksenlerdeki savaş kuvvetleridir.”
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER