RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Astana Görüşmeleri Türkiye Yüzünden mi Ertelendi?

Astana Görüşmeleri Türkiye Yüzünden mi Ertelendi?
15.02.2017 © RAST HABER

Astana görüşmelerinin ikinci turunun başlaması için Türkiye ve silahlı muhaliflerin katılımı bekleniyor.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, Türkiye ve İran’ın arabuluculuğunda düzenlenen Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu tarafların ikili görüşmeleriyle devam ediyor.

Astana’ya ikinci tur görüşmeler için silahlı muhalifler dışında tüm tarafların geldiği belirtiliyor. Ceyş’ul İslam liderlerinden Muhammed Alluş’un baş müzakerecisi olacağı muhaliflerin heyetininse Astana’ya bu gece varması bekleniyor.

Sputnik’e konuşan bir kaynak “Rus heyeti Astana’da Suriye hükümeti ve İran ile Ürdün heyetleriyle görüştü. Türk heyetini bekliyorlar, muhaliflerin heyetiyle de bir görüşme planlanıyor” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN SADECE UZMANLAR GELDİ’

Görüşmelerin gecikmesinin sebebi olarak Türk heyetinin ve silahlı muhaliflerin temsilcilerinin geç gelmesi gösteriliyor.

Sputnik’e konuşan bir diğer kaynak, “Bu sabah Türkiye’den sadece uzmanlar geldi. Daha üst seviyede temsil söz konusu değil. Hâlâ bekliyoruz” diyen kaynak, Türkiye’nin daha üst seviyede temsil edilmemesinin Astana görüşmesinin sonunda kabul edilmesi planlanan belgenin tartışılmasını da zorlaştırdığını kaydetti.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı önceki gün yaptığı bir açıklamada, Astana görüşmelerinin yarına ertelendiğini açıklamıştı. Fakat daha sonra bir Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, görüşmelerin önceden planlandığı gibi bugün başlayacağını belirtmişti.

GÖZLEMCİ ÜLKELER ARASINDA ÜRDÜN DE YER ALIYOR

Astana görüşmelerinin ikinci turuna, daha önceki tura katılmamasına karşın, ABD’nin yanı sıra Ürdün de gözlemci ülke olarak katılıyor. Sputnik’e konuşan bir kaynağın verdiği bilgiye göre, Amman, Suriye’nin güneyindeki silahlı muhalif grupları ateşkese katılmaları için iknaya çalışıyor.

Görüşmelerde ateşkes rejiminin güçlendirilmesi için oluşturulacak mekanizmaların konuşulması bekleniyor.

Rusya daha önce ateşkesi ihlal edenlere yaptırım getirilmesini gündeme getirmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER