RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Astana’daki Görüşmelerde Ne Konuşulacağı Ortaya Çıktı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23 Ocak’ta başlaması beklenen Suriye barış görüşmelerinin sonucunda ülkedeki krizin sona erdirilmesi için bir yol haritası çıkarılması hedefleniyor.

Astana’daki Görüşmelerde Ne Konuşulacağı Ortaya Çıktı
04.01.2017 © RAST HABER

Astana’da yapılması beklenen barış görüşmelerine ilişkin imzalanan anlaşmanın metni ortaya çıktı.

Anlaşma metninde Astana görüşmelerinin 23 Ocak’ta başlayacağı ve BM yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirileceği belirtiliyor. Metne göre, Astana görüşmeleri için muhalif grupların 16 Ocak’a bir heyet oluşturması gerekiyor.

Ayrıca anlaşma metninde, Astana’daki barış görüşmelerinin sonucunda Suriye’deki krizin en kısa süre içerisinde çözülmesi için bir yol haritası oluşturulması gerektiği ifade ediliyor. Metinde barış görüşmelerinin, garantör ülkeler Rusya ve Türkiye’nin himayesinde gerçekleştirileceğini de kaydediliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki ateşkes anlaşması kapsamında, biri hükümet ve muhalifler arasındaki anlaşma, biri garantörlük, biri de barış görüşmelerine ilişkin olmak üzere üç anlaşma belgesi imzalandığını söylemişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün yaptığı bir açıklamada, Astana görüşmelerinin 23 Ocak’ta başlayacağını belirtmişti. Çavuşoğlu Astana’daki müzakereleri görüşmek üzereyse Rus yetkililerden oluşan bir heyetin 9-10 Ocak tarihlerinde Türkiye’de olacağını söylemişti.

sputnik

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER