RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Ateşkesin Ardından Suriye Hükümetinin 3 Temel Önceliği

Ateşkesin Ardından Suriye Hükümetinin 3 Temel Önceliği
02.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Suriye stratejik konuları uzmanı, Suriye hükümetinin şuanda önceliğinin milli barış, terörist gruplarla mücadele ve ülkeyi yeniden yapılandırmak olduğunu belirtti.
 
Suriye’deki ateşkes perşembe günü gece yarısından itibaren başladı. Ateşkes planı, Suriye hükümeti ve muhaliflerin birbirlerinin kontrolleri altındaki bölgelere hâkim olmaktan sakınmalarını kapsıyor.
 
Aynı zamanda Rusya ve Türkiye’de Suriye hükümeti ve muhaliflerin bu ateşkese bağlı kalacakları konusunda kefil oldular.
 
Edinilen bilgilere göre ateşkes, IŞİD ve Nusra Cephesi’nin kontrolleri altındaki bölgeler dışında bütün Suriye topraklarında uygulanıyor.
 
Suriye Silahlı Kuvvetler Komutanlığı tarafından yayınlanan bildiride, IŞİD ve Nusra Cephesi’nin ve bu gruplara bağlı terörist grupların ateşkes kapsamında yer almadıkları belirtildi.
 
Bildiride ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Bu ateşkes Suriye’deki krizin siyasi çözümüne ilişkin sürecin ilerlemesi ve bu süreç için uygun bir ortamın oluşması amacıyla uygulanmaktadır”
 
Suriye stratejik konuları uzmanı Doktor Talip İbrahim Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda Suriye hükümeti ve silahlı muhalifler arasında sağlanan ateşkesi değerlendirdi.
 
 Doktor Talip İbrahim şunları söyledi: “Silahlı muhaliflerin hiçbir şekilde kendilerine ait bir iradeleri yok ve kendilerine emir veren kişilerin emirlerine itaat ediyorlar. Onlara ateşkesi kabul etmeleri emredildiğinde tereddüt etmeden kabul ettiler. Ayrıca Arabistan ve İsrail’in bu gruplar üzerinde fazlasıyla nüfuzu bulunmaktadır.”
 
Milli barış, teröristlerle mücadele ve ülkeyi yeniden yapılandırma Suriye hükümetinin önceliğidir
 
İbrahim, Suriye’de ateşkesin sağlanmasından ve aynı zamanda Halep zaferinden sonra Suriye hükümetinin öncelikleri hakkında sorulan bir soru üzerine şunları söyledi: “İlk öncelik milli barışı sağlamak, Suriye’deki terörist gruplarla mücadele ve ülkenin yeniden yapılandırılmasıdır. Suriye hükümetinin en önemli çabalarından biri, Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadele etmektir.”
 
Doktor Talip İbrahim Suriye Ordusu ve müttefiklerinin Halep’teki zaferine ilişkin olarak da şunları söyledi: “Halep’in kurtarılması Suriye Ordusu ve müttefikleri tarafından yapılan büyük bir operasyonla gerçekleşti. Suriye’de ve bölgede önemli gelişmelerin yaşanmasını sağladı.”
 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER