RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Atina : ‘Türkiye’nin Kovboyvari Saçmalıkları’

Yunanistan’ın darbeye karışmakla suçlanan 8 askeri iade etmemesi ile başlayan Türkiye-Yunanistan gerginliği sürüyor. Yunanistan Savunma Bakanlığı Türkiye’nin dün 138 hava sahası ihlali yaptığını açıkladı.

Atina : ‘Türkiye’nin Kovboyvari Saçmalıkları’
02.02.2017 © RAST HABER

Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerin Türkiye’ye iade edilmemesinin konuşulmaya devam ederken Kardak Krizi’nin 21. yıldönümünde bölgeye yapılan resmi ziyaretler, Atina ile Ankara arasındaki gerilimi tırmandırdı.

Son olarak Yunanistan Savunma Bakanlığı, Türk uçaklarının merkez ve güney Ege’de bulunan adalar üzerindeki hava sahalarına yönelik 138 ihlalin gerçekleştiğini açıkladı. İhlal yapan uçakların tümünün yolunun kesildiğini belirten yetkililer, bu rakamın alışılmadık derecede yüksek olduğunu belirtti.

KAMMENOS: BARIŞ İSTİYORUZ AMA…

Öte yandan dün Kardak Krizi sırasında hayatını kaybeden üç Yunan askerinin anısına Ege Denizi’ne çelenk bırakmasıyla gündeme gelen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos da Türkiye’nin davranışlarını ‘kovboyvari saçmalıklar’ olarak tanımlayarak eleştirdi.

Kammenos ANT 1’ya yaptığı açıklamada, “Biz barış istiyoruz, Ege üzerinde bir kavga veya sorun istemiyoruz fakat yolu kesilmeyen bir uçak da olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan, aylar süren yargılama sürecinin sonrasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Dedeağaç’a kaçan sekiz askerler ilgili nihai kararını vermişti. Sekiz askerin iade talebini reddeden Yunan yargısı, askerlerin tutukluluk halininse devamına karar vermişti.

Kararın açıklanmasından günler sonra ise iki ülke Ege Denizi’nde karşı karşıya gelmişti. Türkiye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kardak Krizi’nin yıldönümünde bölgeyi ziyaret etmek istemiş ancak Yunan botları tarafından engellenmişti. Dünse Ege Denizi’ne çelenk bırakan Kammenos’u taşıyan helikopterin Türk jetleri tarafından taciz edildiği iddia edilmişti.

Öte yandan Atina’nın geçen ay, Ege’deki 28 ufak adanın oturuma açılmasının planlandığına dair duyurusu Ankara’da tepkiyle karşılanmıştı.

ajanslar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • bahadir yuksel ;

    Defol pis yunanlı alçak açlıktan gebereceksiniz kalkmış hava atıyorsunuz bizans picleri

    02.02.2017 10:02 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER