RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Avrupa Ülkelerinin Teröristleri Desteklemeleri Kendi Zararlarına Oldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’deki savaşın başından beri birçok Avrupalı ülkenin gerçek dışı politika takip ederek, teröristlere destek verdiğini belirtti.

Avrupa Ülkelerinin Teröristleri Desteklemeleri Kendi Zararlarına Oldu
07.02.2017 © RAST HABER

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad dün Şam’da Belçika parlamenter heyetini kabul ettiği görüşmede, Avrupalı ülkelerin bu tür politikaları takip etmekle kendilerini yalnızlaştırdığını kaydetti.

Esad, Avrupalı ülkelerin Suriye halkına yönelik cinayet işleyen terörist grupları destekleyerek, kendi halkının zararına adım attıklarını belirtti.

Suriye Devlet Başkanı, Belçika heyetine hitaben, “bazı Batılı siyasiler, seçimleri kazanmaya çalışıyor ve onlar için ülke veya milletlerinin çıkarları pek önemli değil” ifadesini kullandı.

Görüşmede Belikça heyeti de, Suriye ordusunun Halep’i teröristlerin işgalinden kurtarmadaki başarısının terörizme karşı savaşta güç dengesini büyük ölçüde değiştirdiğini ve bazı Batılı ülkelerin tutumlarının değişmesinde de etkili olduğunu vurguladı.

Şam’ı ziyaret eden Belçikalı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Astana görüşmeleri, Suriye krizindeki son durum ve ateşkes ihlalleri ile ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından IŞİD’le mücadelede sürecinde yaşanabilecek değişimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Trump’ın hem kampanya sürecinde hem de seçimi kazandıktan sonra, başta IŞİD olmak üzere terörizmle mücadeleye öncelik vereceğini açıklamasının ‘umut vadedici’ olduğunun altını çizen Esad, şöyle devam etti: “Bizim de son altı yıldır istediğimiz şey buydu. O nedenle de bu umut veriyor. Beklememiz gerekiyor, hala kullanışlı bir sonuç çıkmasını beklemek için erken. Bu, ABD ile Rusya arasında bir işbirliği olabilir. Bunun dünyanın kala için, Suriye de dahil, olumlu olacağını düşünüyoruz. Dediğim gibi, bir karara varmak için henüz erken.”

ASTANA GÖRÜŞMELERİNİN İKİNCİ TURU YAPILABİLİR

Kazakistan’ın ev sahipliği yaptığı Astana görüşmelerinin ikinci turunun yapılması için açık kapı bırakan Esad, Suriye’de ilan edilen ateşkesle ilgili de konuştu.

Ateşkesin ölmediğini söyleyen Esad,”Dünyanın her yerindeki, her savaştaki, her çatışmadaki tüm ateşkeslerde bu tür ihlaller olur. Bu, bireysel seviyede olabilir ve hükümet ya da diğer tarafların ateşkesi ihlal etmek gibi bir politikaları olduğu anlamına gelmez. Bu, bizim her gün bazen her saat uğraşmamız gereken bir konu ama şuna dek ateşkes devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı  Esad  konuk heyet ile görüşmesinde; Avrupalı devletlerin büyük çoğunluğunun Suriye ve halkına yönelik savaşın başlamasının ilk anından beri mantık ve gerçeğe dayalı olmayan bir tutum takındıklarını belirtti. Esad Avrupalı devletlerin gerçekle ilgisi olmayan bu tutumlarıyla kendilerini izole ettiklerini ve çözüm konusunda herhangi bir rol oynama fırsatını yok ettiklerini söyledi.

Bu devletlerin Suriye ve halkına en vahşi saldırılarda bulunan terör örgütlere muhtelif tür desteklerine de dikkat çeken Esad; bu destekleriyle kendi halklarının çıkarlarına da zarar verdiklerinin altını çizdi.

Muhtelif devletlerde bir kısım politikacıların ülkeleri ve halklarının çıkarları için değil de, sadece para elde etmek ve seçimleri kazanmak için çalıştıklarına vurgu yapan Esad; bunun da Avrupa’da gerçeklerden ve mantıktan uzak politikaların türemesine yol açtığını kaydetti. Esad bunun da Avrupa devletlerinin dünya düzeyindeki rol ve tutumlarına gölge düşürdüğünü belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER