RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Azerbaycan İslami Direnişinin Liderine Müebbet Cezası İstemi

Azerbaycan İslami Direnişinin Liderine Müebbet Cezası İstemi
27.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Nardaran ilçesinde geçtiğimiz yıl yaşanan olaylarda dördü sivil ikisi emniyet görevlisi olmak üzere altı kişinin hayatını kaybetmesi ve çok sayıda kişinin yaralanması ile sonuçlanan polis operasyonunda tutuklananların hapis cezasına çarptırılması istendi.

Azerbaycan’ın tanınmış din alimlerinden Tale Bağırova hakkında ise ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi. Savcı hakimden Müslüman Birliği Teşkilatı’nın Başkanı Tale Bağırov’a müebbet hapis verilmesini istedi.

Tale Bağırov’un tutuklanmasının ardından söz konusu operasyon hakkında Facebook üzerinden paylaşımda bulunan Azerbaycan Halk Partisi Başkan Yardımcısı Fuad Kahramanlı’nın da Facebook’da insanları devlete karşı kışkırttığı ve Tale Bağırov’u desteklediği gerekçesiyle 11 yıla kadar hapsi istendi.

Savcı diğer tutuklulardan Abbas Huseyni’ye 20 yıl, Cabbar Cabbarov’a 19 yıl, Rasim Cebrailov’a 17 yıl, Ramin Yarıyev’a 10 yıl ve daha 12 kişiye 15 yıl hapis verilmesini istedi.

Bu duruşma 2016 yılının son duruşması olup bir sonraki duruşma ise 9 Ocak 2017 tarihinde yapılacaktır.

Azerbaycan’daki antidemokratik uygulamaları, hükümetteki rüşvet ve yolsuzlukları eleştiren Tale Bağırov; ülkede bazı köylerin doğal gazı olmadığı halde Azerbaycan Petrol Bakanı Rövnek Abdullanın Gürcistan’daki Ermeni kiliselerine bedava doğal gaz verilmesiyle ilgili açıklamasını eleştirmiş, nitekim söz konusu eleştirileri de Azerbaycan halkından destek görmüştü.

Bağırov’un söz konusu eleştirilerinin ardından FETÖ’ye yıllarca hizmet eden şu anda Azerbaycan hükümetine bağlı Hazar Tv algı operasyonlarına başlamış ardından da 1 hafta sonra Tale Bağırzade ve yardımcıları Nardaran ilçesinde operasyonla tutuklanmıştır.

Azerbaycan’daki İslami uyanışın genç liderlerinden mücadeleci İslam alimi Hacı Tale Bağırov, daha önce hicaba özgürlük eylemlerine önderlik ettiği gerekçesiyle tutuklanıp 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra 4 ay serbest kalmasının ardından, hicab direnişindeki kararlılığından dolayı sahte suçlamalarla tekrardan tutuklanıp cezaevine konulmuştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER