RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Azerbaycan Rejimi Tutuklu İslam Alimlerine Ağır İşkenceler Uyguluyor

Azerbaycan Rejimi Tutuklu İslam Alimlerine Ağır İşkenceler Uyguluyor
04.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-2 Şubat’da Nardaran’da meydana gelen olayların ardından Azerbaycan rejiminin sahte delillerle tutukladığı 12 kişinin mahkemesinde söz konusu kişilerin avukatları polisin müvekkilerine işkence ettiğini ifade etti.

İslam alimi ve Kuran hafızı Hacı Zülfikar Mikailzade’nin Avukatı Rustam Zulfikarov mahkemede müvekkilinin ağır işkencelere maruz bırakıldığını belirtti.

Avukatın ifadesine göre; Organize Suçlarla Mücadele Şubesi polisleri Zülfikar Mikailzade’yi istedikleri belgeye imza atmaması durumunda çıplak videosunu internette yayımlayacakları yönünde tehdit etti.

Avukatın  beyanına göre; Mikailzade’nin evinde arama yapmaya gelen polis memurlarının elinde video görüntüleri var. Avukat söz konusu videoda polislerin evi aramadan önce siyah torbalarla eve silah bıraktığına ilişkin görüntülerin olduğunu belirtti ve müvekkiline yönelik işkenceye son verilmesini istedi.

Zülfikar Mikailzade ise mahkemede şunları söyledi: “Azerbaycan halkı bağımsızlık uğrunda sayısız şehitler verdi. Biz istedik ki ülkemiz, devletimiz bağımsız olsun, yargı bağımsız olsun. Hiç kimse ülkeye istediği şeyleri dikte etmesin. Bugün mahkemelerin bağımsız olmaması şehitlerin kanına saygısızlıktır. Hakkı söylemekten başka bir faaliyetim olmamıştır. Bu kadar itham var. Ama hiçbir şey araştırılmadı. Ben evimin önünde hapsedildim. Bu olayın görüntüleri de var. Bana dediler çıkalım eve. Biz eve çıkınca dediler ki, ceketi çıkar. Ceketi çıkardıkta gördüm arka cebime tabanca koymuşlar. Ben ömrümü “Kuran” öğrenmeye harcadım nasıl terörist olayım? Deseler de, buna kimse inanmaz. Benim faaliyetlerim göz önündedir.”

Tutuklu bulunan diğer bin din alimi Seyid Elman Ağayev’in avukatı Akif Aliyev de müvekkilinin ağır işkencelere maruz kaldığını bildirdi.

Avukat müvekkilinin durumu hakkında şunları söyledi: “Elman Ağayev tutuklanara Bakü’ye, Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne getirildi. Orada Albay Moşu Paşayev’in aralarında bulundu emniyet güçleri tarafından işkence uygulandı. Şu anda vücudunda işkence izleri var. Ona ruhsal ve fiziksel işkenceler uygulandı.”

Seyid  Elman Ağayev ise mahkemede şunları söyledi: “Televizyonlarda bizi terörist olarak tanıtıyorlar. Burada bulunan din alimlerinin hepsini suçlu sıfatıyla hapsettiler. Kaymakam  Taleh Qaraşov benimle ilgili bir belge vermiş. Belgede beni bölücü ve tehlikeli unsur olarak göstermiş. Lenkeran’da memurların halkı kışkırttığı ve  istikrarın bozulduğu zaman diliminde söz konusu kaymakam  bizden yardım istiyordu. Soruşturma sırasında bana ancak Taleh Bağırzade’yi tanıyıp tanımamağımı sordular. Herkes bilir ki, Lenkeran’da uyuşturucu bağımlılığı yaygın bir durumdur, AİDS  hastalığı da yaygın. Biz vaiz olarak kötü ne demişiz? Uyuşturucu, kötü alışkanlıklar, radikal tekfircilerle mücadele ettik. Eğer biz açıklamalarımıza göre tutuklandıysak, buna uygun ittiham etsinler. Bu suçlamalar bize yakışmaz. Allah her şeyi görür.”

Diger tutuklu alimlerin avukatları da müvekkillerinin işkence altında bulunduğunu ifade etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER