RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Bahreyn Âlimlerinin Özgürlük ve Adalet Mücadelesi Sürüyor

Bahreyn Âlimlerinin Özgürlük ve Adalet Mücadelesi Sürüyor
03.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Bahreyn alimleri, Al-i Halife askerlerinin Ed-Deraz bölgesini ablukaya almadaki asıl amacının halkı yenilgiye uğramak ve onları haklarını talep etmekten vazgeçirmek olduğunu belirtti.

 Bahreyn alimleri bir bildiri yayımlayarak; Manama’nın batısında bulunan Ed-Deraz bölgesindeki kuşatmayı kınadı ve şu ifadelerde bulundu:

“Bahreyn askerleri tarafından Ed-Deraz bölgesinin ablukaya alınması resmi bir cinayettir ve bölge halkının güvenliğini yok etme doğrultusunda yapılmaktadır. Askerlerin bu kuşatmadaki amacı, halkı yenilgiye uğratmak ve haklarını talep etmekten vazgeçirmektir.

Bahreyn güçleri halka karşı yaptıkları son eylemde teröristleri Ed-Deraz bölgesine göndererek havadan ateş açmış, sonra da bir yarasa gibi bölgeden kaçmışlardır.
 
Bu eylemler Bahreyn hakimlerinin zayıflığını, akılsızlığını ve aptallık derecelerini göstermektedir. Bahreyn’i bu tip düşünceye sahip olan kişiler yönettiği sürece ülke asla gelişmeyecektir. Bu yüzden halkın gücünün de ortaya çıkması ve halkın da hükümeti belirlemede rolü olması için değişim gerçekleşmelidir.
 
Ed-Deraz’ın masum halkına uygulanan ablukanın üzerinden 200 gün geçti ve halk direnişleriyle Şeyh İsa Kasım’ı savunmada olağanüstü bir sahne sergilediler. Biz halkın mevcut kuşatmadan daha zor kuşatmalara bile dayanmaya hazırlıklı olduğuna eminiz. Din ve vatan yolunda fedakârlık için halka, Ed-Deraz bölgesindeki ablukanın kırılması gerektiği çağrısında bulunuyoruz.”
 
Bahreyn alimleri olarak İslam ve Arap dünyasındaki ve aynı zamanda çeşitli kuruluşlardaki vicdan sahibi kişileri bu zalimce uygulanan ablukaya tepki göstermeye çağırıyoruz. Halk ülkede değişim ve reform yolunda döktükleri pak kanla, dini ve milli liderleri Ayetullah İsa Kasım’a, dinlerine ve vatanlarına bağlı olduklarını gösterdiler.”
 
Bahreyn alimleri bildirinin sonunda Ed-Deraz halkını sabırlı olmaya davet ederek Allah’ın izni ile zaferin yakın olduğunu belirtti.
 
Bahreyn’in başkenti Manama’nın batısındaki Ed-Deraz bölgesine Al-i Halife rejim kuvvetleri tarafından uygulanan abluka pazartesi günü 200. gününe girdi. Al-i Halife askerleri beton ve metal bariyerler kullanarak Ed-Deraz bölgesinin 20’den fazla ana girişini kapattı ve gıda ve tatlı su yüklü kamyonların Ed-Deraz bölgesine girişine engel oldu.
 
Al-i Halife askerleri 3 kilometre boyunca konuşlandılar ve bu bölgede 20 bin kişi abluka altındadır. Bu kişilerin aileleri ve akrabalarıyla görüşmelerine izin yoktur.
 
Al-i Halife askerleri aynı zamanda Ed-Deraz’da halkın hastanelere ve sağlık merkezlerine gidebildiği tek yolu da kapatarak bölge halkının muayene ve tedavisine engel oldular. Bu geçidi aynı zamanda öğrenciler de kullanıyordu.
 
Geçtiğimiz günlerde de basın, Al-i Halife rejim kuvvetlerinin Bahreyn Şiilerinin lideri Ayetullah İsa Kasım’ın yaşadığı bölge olan Ed-Deraz’daki köye tatlı su taşıyan tankerlerin girişine de engel olduğunu açıkladı. Bu köyün sakinleri tatlı su almak için Beni Cemre gibi komşu köylere gidiyor.
 
Al-i Halife Rejimi yaklaşık 7 aydan fazla bir süredir Bahreyn Şiilerinin lideri Ayetullah İsa Kasım’ı vatandaşlıktan çıkardı ve onun Ed-Deraz’da yaşadığı bölgeyi abluka altına aldı. Bahreyn Şiileri liderlerini savunmak için onun evinin önünde oturma eylemi düzenleyerek Al-i Halife askerlerinin Şeyh İsa Kasım’a saldırmasına engel oldular. Ayetullah İsa Kasım’ın duruşmasının 5 Ocak’ta düzenlenmesi bekleniyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER