RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Bahreyn İnkılabı Neyi Amaçlıyor?

Bahreyn Ehrar Hareketi Genel Sekreteri Bahreyn İnkılabının altıncı yıldönümü münasebetiyle verdiği bir röportajda, inkılabın zulme mahkûm edilmiş bir ülkedeki durumu değiştirmek istediğini söyledi.

Bahreyn İnkılabı Neyi Amaçlıyor?
16.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Bahreyn 2011 yılından itibaren halkın Al-i Halife rejimine yönelik protestolarına şahit olmaktadır. Halk, özgürlük, adaletin sağlanması, ayrımcılığın ortadan kalkması ve aynı zamanda seçilmiş bir hükümetin yönetime gelmesini istemektedir ama bu talepler Manama Rejimi tarafından baskı eylemeleri ile karşı karşıya kalmıştır.

Bu protestolar sırasında onlarca kişi öldürülmüş, birçok kişi de hapse atılmıştır.

Bahreyn Ehrar Hareketi Genel Sekreteri Said El-Şahabi Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda Bahreyn halkının altı yıldır süren barışçıl protestolarına değindi.

Altı yılın ardından bugün hiçkimse Bahreyn İnkılabı’nı görmezden gelemeyecek

 Said El-Şahabi şunları söyledi: “Bahreyn halkının barışçıl protestolarının üzerinden altı yıl geçmesiyle birlikte, bugünlerde Bahreyn konusu, bölgesel ve uluslararası politikacıların zihninde canlı bir konu haline gelmiştir ve hiç kimse bu inkılabı görmezden gelemez. Çünkü protestolar hiç dinmemiş ve protestocular, öldürülmelerine, gençlerinin hapse atılmasına, işkenceye maruz kalmasına ve idam edilmesine, kadınlarının tutuklanmasına, ülkedeki alimlerin baskı altında tutulmalarına, camilerinin yıkılmasına ve Bahreyn vatandaşlığından çıkarılmalarına rağmen, her gün sokaklara inmiştir. Bu yüzden Bahreyn’de gerçek bir inkılap yaşandığı, ülkedeki durumun son derece gergin olduğu ve altı yıldan sonra hiç kimsenin bu inkılabın üzerinden rahatlıkla geçemeyeceği sonucuna ulaşılabilir.”

Bahreyn İnkılabı zulme mahkûm edilmiş bir ülkedeki durumu değiştirmek istiyor

 Bahreyn Ehrar Hareketi Genel Sekreteri röportajın devamında şu ifadelerde bulundu: “Şu an uluslararası toplum iki seçenekle karşı karşıyadır, ya haklarını talep eden kişileri destekleyecek ya da insanların haklarına asla saygı göstermeyen diktatörleri destekleyecektir. Bahreyn İnkılabı, zulme mahkûm edilmiş bir ülkedeki durumu değiştirmeye gelmiştir ve Allah da zafer sözü vermiştir.”

Yabancı ülkeler demokrasiye değer vermiyor ve fiili olarak diktatörlerin yanında yer alıyorlar

 Said El-Şahabi, özellikle Amerika olmak üzere uluslararası toplumun Al-i Halife rejiminin işlediği suçlar karşısındaki sessizliği hakkında sorulan soruya yanıt olarak şu ifadelerde bulundu: “Aslında uluslararası toplumun Bahreyn’deki gelişmeler konusunda ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Devlet dışı halk kurumlar ve insan hakları kuruluşları ve yabancı ülkeler ve siyasi partiler. Şu an uluslararası siyasi süreçte, insan hakları kuruluşları ve devlet dışı kurumlar halkın inkılaplarını destekliyor ve rejim karşısında duruyorlar ama buna karşılık olarak yabancı ülkeler Bahreyn’de Al-i Halife rejimini ve Arabistan’da da Al-i Suud Rejimini destekliyorlar. Aslında yabancı ülkeler demokrasiye ve kriterlerine bir değer vermiyor ve fiili olarak diktatörlerin yanında yer alıyor ve özgürlük ve hak nidasında bulunanları yalnız bırakıyorlar.”

 Uluslararası toplumun Arabistan ve Bahreyn’de rejimi destekleyenlere karşı bilinci artıyor

 El-Şahabi şunları söyledi: “Bu ülkeler sanki Bahreyn’de hiçbir şey olmamış gibi diplomatik ilişkilerine devam ediyorlar ve bu da onların Arabistan ve Bahreyn’de yapmayı planladıkları aç gözlü anlaşmalarından ve planlarından kaynaklanmaktadır. Ama özellikle Arabistan ve Bahreyn olmak üzere diktatör rejimlere verilen desteğin durması konusunda halkın bilincinin ve bu yabancı ülkelere baskıların arttığını söyleyebiliriz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER