RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Bahreyn Rejimi Sivilleri Askeri Mahkemede Yargılamak İstiyor

Bahreyn Rejimi sivilleri de askeri mahkemelerde yargılayabilmek için askeri mahkemeler hakkındaki anayasa hükümlerini değiştiriyor.

Bahreyn Rejimi Sivilleri Askeri Mahkemede Yargılamak İstiyor
06.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Bahreyn milletvekillerinden Ahmed El-Molla şunları söyledi: “Meclis bugün ordu komutanı Halife Bin Ahmed Al-i Halife ile Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa’nın önerdiği anayasa hükümlerini değiştirme konusunu görüşmek için bir toplantı düzenleyecek.Bu öneri sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına izin verecek.”

Ahmed Molla bu öneri hakkında gerçekleşen özel görüşme ve toplantılardan sonra şu ifadelerde bulundu: “Bu görüşme ve toplantıların amacı, hükümetin meclise sunduğu anayasa değişikliği tasarısına ilişkin açıklamalarda bulunmaktır.”

Bahreyn Kralı anayasada askeri yargı sistemine ilişkin 105. maddenin değiştirilmesi hakkında meclise acil bir öneri sundu ve bu öneri bütün yerel basında yer aldı.

105. maddenin metni şöyledir: “Askeri mahkemelerin görev kapsamı, savunma kuvvetleri, ulusal muhafızlar ve kamu güvenlik güçlerinin işlediği askeri suçlarla ilgilidir ve bu kanun sadece ülkede olağanüstü hal ilan edildiği zaman, yasada belirlenen çerçevelerde diğer kişileri de kapsayabilir.”

Değiştirilmesi önerilen maddede şu husus vurgulanmaktadır: “Yasa, askeri yargı sistemini düzenlemekte ve yetki alanının savunma, ulusal muhafızlar ve kamu güvenlik görevlileri olmak üzere bütün kuvvetleri kapsadığını belirtmektedir.”

Öyle görünüyor ki Bahreyn Kralı bu değişiklikle sivil yargı sistemine başvurulmaksızın, askeri başsavcının belirlediği hukuk davalarına askeri yargı sisteminin girmesine izin vermek istiyor.

Bahreyn rejiminin bu eylemi, muhaliflere ve aktivistlere daha fazla sınırlama getirme doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Bahreyn 2011 yılı şubat ayından itibaren halkın seçilmiş bir hükümetin iktidara gelmesi için gerçekleştirdiği barışçıl protestolara şahit olmaktadır.

Bahreyn rejimi halkın isteklerine şimdiye kadar bastırma eylemleri, dava açma, hapse atma ve işkencede bulunma gibi insan hakları ihlalleriyle cevap vermiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER