RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Başbakan Binali Yıldırım Bağdat’ta

Başbakan Binali Yıldırım Bağdat’ta
07.01.2017 © RAST HABER

Başbakanı Binali Yıldırım bugün üst düzey bir heyet başkanlığında, Bağdat’a gitti.

 Başbakan Binali Yıldırım Bağdat ziyaretinde, Irak Başbakanı İbadi tarafından resmi törenle karşılandı. Başbakanlık Sarayı’nda gerçekleştirilen törende, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da hazır bulundu. Törenin ardından Yıldırım ve İbadi baş başa görüşmeye geçti. Başbakanlık Sarayı’nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.

Görüşmenin ardından Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısına başkanlık edecek olan iki mevkidaş, daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.YDSK toplantısı en son Irak Başbakanı İbadi’nin, Türkiye’ye ziyarette bulunduğu 25-26 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmişti.

Başbakan Yıldırım ayrıca, Erbil’e giderek, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşecek. PKK ile ortak mücadele için güvenlik ve istihbarat alanında işbirliğinin arttırılması, terörizmlemücadele için askeri işbirliğinin güçlendirilmesi, Türk askerlerinin Irak’ın kuzeyindeki varlığı ve enerji gibi konular, Yıldırım’ın Bağdat ziyaretinin önemli gündem maddelerini oluşturuyor. Yıldırım’ın bu ziyareti, son iki yılda bir üst düzey Türk yetkilisinin Irak’a yaptığı ilk ziyaret sayılıyor. Bağdat ile Ankara’nın ilişkileri, Türk askerlerinin Başika’ya konuşlanmasının ardından gerginleşmeye başladı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER