RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Başkanlık Hakkında Kim Ne Demişti?

Başkanlık Hakkında Kim Ne Demişti?
10.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Başkanlık tartışmalarının yeniden alevlenip medyanın gündemine oturduğu şu sıralar hükümete yakın kanadın başkanlık seçimleri ve sonrası ile ilgili söylemlerini hatırlamakta fayda var.

Hatırlanacağı üzere; hükümete yakınlığı ile bilinen Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkan seçildiği takdirde halife de olacağını açıklamıştı.

Abdurrahman Dilipak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halife olacağı iddiasının devamında; “İşiniz Tayyip Erdoğan’a oy vermekle bitiyor sanmayın. Sadece kendiniz için değil, çocuklarınız için de çalışmalısınız” uyarısında bulunmuştu.

AK Parti Toronto Seçim Koordinasyon Merkezi’nin davetlisi olarak Toronto’da bulunan Abdurrahman Dilipak, Anadolu İslam Merkezi’nde son gün verdiği konferansta başkanlık ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Abdurrahman Dilipak başkanlık sistemine ilişkin şunları söylemişti:

“Yasada ‘Cumhuriyetin şahs-ı manevisinde mündemiçtir’ denildi. Yani fonksiyonları sınırlandırıldı. Bugünkü dini vakıflar ve Diyanet İşleri Başkanlığı bir kısım hizmetleri tenfiz etmekle görevlendirildi. Yasaya göre hilafet kaldırılmadı.

Hilafet şu anda TBMM’ye intikal etmiştir. Bu anlamda hükümet tarafından gereği yerine getirilmektedir. Tayyip Erdoğan başkanlık sistemine geçerse, kendisi bu anlamda bütün İslam beldelerinde, hilafete bağlı bölgelerde, muhtemelen kendisine müşavirler tayin edecek ve İslam Birliği’nin Beştepe’de temsilciliklerini açacak.

Zaten birilerinin Tayyip Erdoğan’a düşmanlıklarının ve kaçak saray diye yaygara koparmalarının sebebi de o. Dünyanın neresinde Osmanlı Milletler Topluluğu çerçevesinde Müslüman bir topluluk varsa, onların temsilcilerini Beştepe’de toplayacak. Çünkü yasa, devlet başkanına onların hak ve hukuklarını koruma görevi veriyor.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER