RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Batı Asya’daki Savaşların Asıl Kazananı ve Kaybedeni Kim?

İsrailli doğu bilimci Dr. Mordechai Kedar, bölgedeki gelişmelere ilişkin olarak; “Muhtemelen Beşar Esad zaferini en yakın zamanda açıklayacaktır. Böylece Arabistan Ortadoğu’daki savaşların en büyük kaybedeni olacaktır” dedi

Batı Asya’daki Savaşların Asıl Kazananı ve Kaybedeni Kim?
07.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-İsrail gazetelerinden El-Yevm’in haberine göre; Dr. Mordechai Kedar kaleme aldığı makalesinde şu ifadelerde bulundu:

“Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın da en yakın zamanda zaferini ilan etmesi ön görülmektedir ve aynı zamanda İran yanlısı gruplar da Lübnan, Yemen ve Irak’ta zafere ulaşmıştır. Arabistan bütün bu savaşlarda en fazla kaybeden olmuştur.’

Dr. Mordechai Kedar ayrıca Arabistan’ın beş yıl içerisinde yok olacağı öngörüsünde bulundu.

Kedar yazısına şöyle devam etti: “Halep’in kurtarılması ve Musul’un kurtarılma ihtimali, Rakka’nın kurtarılmasını da beraberinde getirecektir. Burada en önemli konu, Suriye Ordusu’nun kontrolü ele almış olması ve ordusunun kuvvetlerinin morallerinin ve motivasyonlarının yükselmesidir. Onlar geleceğe dair umutludurlar.

Buna karşılık olarak muhalifler yenilmiş ve zayıflamış bir şekilde birbiriyle çatışma halindedir. Şimdi de kendi çatışmalarının bedelini ödemektedirler. Eğer Suriye’de bu süreç devam ederse, Esad birkaç ay içerisinde muhaliflere, Özgür Suriye Ordusu’na ve IŞİD’e karşı zaferini ilan edecektir.

Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen’in bütün cephelerinde kazanan taraf İran’ın desteklediği gruplar olmuştur. Kaybeden bütün taraflar ise, Arabistan yanlısı gruplardır. Ortadoğu uzun yıllardır Şiilerin temsilci olarak İran ve Ehl-i Sünnet’in temsilcisi olarak da Arabistan arasında zorlu gerginliklere şahit olmaktadır. İran’ın bölgedeki zaferleri bazı nedenlerden dolayı dengeleri İran lehine değiştirmiş ve Arabistan zarar görmüştür.

Bu nedenlerden en önemlisi Rusya’nın İran’ın müttefiki olan Esad’a desteğidir. Rusya’nın Erdoğan’ı Suriye’deki silahlı muhaliflere destek vermekten vazgeçirmesindeki başarısının ardından, Arabistan- Türkiye koalisyonu çökmek üzeredir. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de İran, Suriye, Rusya ve Irak koalisyonunun yapıcı ve verimli olduğunu ve Arabistan’ın ise yenilen olduğunu görünce Riyad’a sırt çevirmiştir.

Mevcut durum, İran’ın savaşlarda en büyük kazanan ve Arabistan’ın ise en büyük kaybeden ve zarar gören olduğunu göstermektedir.”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • haci bayazit ;

  Allah’ın selamı rahmeti,
  dünyanın emniyeti islam’ın beli ve omurgası ‘maneviyatın’ merhamet ve marifet kaynağı hüseyni duruş/direniş cephesi ile masum ve mazlumların üzerine olsun.

  Deccalin takipcileri ilahlarını gölgelededikleri emperyalist güçlere, o kadar iman ediyorlardı’ki herşey onların istekleri doğrultusunda gerçekleşeceğini sanıyorlar’dı…

  Hakikat olan ise;
  Alemdeki herşey ‘din ahlak maneviyat dairesinde’, iki kural bağlamında;
  Vahy’in/ışığın öne aklın/gölgenin arkaya alınması kalbin maneviyat ve adalete meyletmesi insanların din‘e uyması ile Rahmani Hal hz Ali efendimiz meşrebin‘de Peygamberinin izine düşüp Allah’ın hesabına yatkın hazırlanması ile gercekleşir.

  Veya
  aklın/gölgenin öne Vahy’in/ışığın arkaya alınması kalbin siyaset ve menfate meyletmesi din’in insanlara uydurulması ile şeytani Hal muaviye meşrebin‘de insanların şeytanın hesabına yatkın hazırlanıp izine düşmesi ile gerçekleşir… ancak insanların şeytanın izine düşmesi sonucu Allah ile arasındaki bağ kopar; böylece şeytanı ilah edinenler, “Allah’ın hesabı/adaleti gereği” dünyada ve ahiretde kaybedenlerden olur.

  Bu iki kural asla bir araya gelmez; ve sonuçların gelişmesi sadece zaman ile ilgilidir ama Allah’ın vadi/adaleti gereği asla değişmez…
  açıkcası,
  belki ibret alırlar diye Allah (cc) bazı olaylar (Ehl’i Beyt) üzerinden alemi imtihana çeker muaviyenin/şeytanın takipcilerini bertaraf eder. (hak hakikat arınmış ehli maneviyat ve adalet burcuna yükselirken siyaset menfat mazlahat ehli devamlı baskı zülüm ve yıldırma usulleri ile kaşı gelir… yani onlar Ehl’i Beyt üzerinden din’in hakikatına karşı gelir; böylece Hak ile Batıl ‘kazanan ile kaybeden‘ ayırt olur.) Hacı Bayazıt

  07.01.2017 2:42 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER