RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Batı Niçin İslam İnkılabı’yla Mücadele Ediyor?

Amerikalı araştırmacı yazar Kevin Barett, Siyonistlerin ve Batı’nın İran ve İslam İnkılabı’yla mücadele etmeye çalışmasının, dikkatleri Müslümanlara karşı izledikleri düşmanca politikalardan başka yöne çekmek için olduğunu belirtti.

Batı Niçin İslam İnkılabı’yla Mücadele Ediyor?
08.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Amerikalı siyasi araştırmacı ve yazarlardan Kevin Barett Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Batı’nın İran ve İslam İnkılabı’nın  etkilerine karşı çıkmasının ayrıntıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kevin Barett şunları söyledi: “Batı ve Siyonistlerin İran ve İslam İnkılabı’yla mücadele çabaları, dikkatleri Müslümanlara karşı izledikleri düşmanca politikalardan başka yöne çekme planı doğrultusundadır.”

Barett, İran’ın emperyalizm ve Siyonizm’e karşı aydın ve aktivistlerden oluşan uluslararası bir koalisyon oluşmasına verdiği yardımı destekleyerek, 1979 İran İslam İnkılabı’ndan beri dünya güçlerinin İran ile mücadele için kullandığı çeşitli taktiklere değindi.

Kevin Barett, İran’ın Amerika’nın bölge ve Ortadoğu’daki hegemonyası karşısındaki mücadelesi ve İran İslam Cumhuriyeti’nin uluslararası toplumu Washington’un müdahaleci politikası konusunda bilgilendirip, bilgilendiremediği hakkında sorulan soru üzerine şu açıklamalarda bulundu:

“İslam İnkılabı İran’ı Amerika imparatorluğundan kurtarma konusunda başarılı oldu. İnkılap başarısının büyük bir kısmını İmam Humeyni’ye borçludur. Bu kişi, modern bir kanun ve velayeti fakih ile İslam’ı halkın yaşamına yeniden döndürebilmenin yolunu bulmuştur. Tabi maalesef İran, velayeti fakih örneğini diğer İslam ülkelerine yayma konusunda başarılı olamamıştır. Çünkü bu İslam ülkelerinin bunu uygulayabilecek cesur araştırmacıları yoktur. İran, bölgeye hâkim olmak isteyen Amerika-Siyonist kuvvetlerine karşı bir direniş ekseni oluşturmada başarılı olmuştur. İran, emperyalizm ve Siyonizm’e karşı aydın ve aktivistlerden oluşan uluslararası bir koalisyon kurulmasına çok yardımda bulunmuş ve bu konuda da başarılı olmuştur.”

Barett, “Batı ve Siyonizm, İran’ın müstekbirler karşısındaki paradigmasının bölgede yayılmasıyla mücadele etmek için nasıl bir yaklaşım benimsemiştir?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Batı ve Siyonizm İran İslam İnkılabı ile mücadele için ilk aşamada onu durdurmaya çalıştırlar. Daha sonra terörizmi kullanarak ona saldırdılar ve Irak’la savaşa zorladılar. En sonunda sızma stratejisini kullandılar. Bu strateji George Kennan tarafından Eski Sovyetler Birliği ile mücadele için planlanmış stratejiye benzemektedir. Onlar hesaplanmış ve çok akıllıca politikalarla İran’ın nüfuzunun yayılmasını engellemeye çalışmışlardır. Amerika ve İsrail, münafıkları ve terörist grupları ve bölgedeki İran karşıtı diğer grupları desteklemiş, bazı ülkeleri İran ile mücadele için korumak adına, Ortadoğu ülkelerinin iç işlerine müdahalede bulunmuş, İran’a karşı ekonomik yaptırımlar uygulamış ve batı ve Ortadoğu medyasında İran’a karşı geniş bir medya propagandası başlatmıştır. Özellikle Hizbullah’ın 2006 yılındaki zaferinden sonra, Ortadoğu ülkelerinde İran fobia ve mezhepçiliği yaymıştır.”

Barett, “Eğer İran İslam İnkılabı ve İran ideolojisi olmasaydı, bölgedeki müstekbirlerle mücadele konusunda neler yaşanırdı?” sorusun şöyle yanıt verdi: “2017 yılında İran’da hala Siyonizm ve Amerika emperyalizminin temsilciliği ile yönetimde bulunan Pehlevi silsilesine Ortadoğu’da şahit olunmasını tasavvur etmek çok zor. Böyle bir İran büyük ölçüde bu günkü Hindistan’a benzerdi. Fakirlik ve cehalet oranı yükselirken, zenginlerin ekonomik durumu daha da geliştir ve kişiler Amerika emperyalizmi ile işbirliği içerisinde bulunurdu.”
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER