RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Beyaz Saray’dan Erdoğan-Trump Görüşmesi Sonrası İlk Açıklama

Beyaz Saray, Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, Trump’ın “Erdoğan’a Türkiye’nin IŞİD ile mücadelesinde katkılarından memnuniyetini ifade ettiği” belirtildi.

Beyaz Saray’dan Erdoğan-Trump Görüşmesi Sonrası İlk Açıklama
08.02.2017 © RAST HABER

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan ile Trump arasındaki telefon görüşmesinin detayları paylaşıldı.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin ‘yakın’ ve ‘uzun soluklu’ olarak nitelendiği açıklamada, ‘iki liderin, terörün her türlüsüne karşı mücadeleye bağlı olduklarına’ vurgu yapıldı.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede müttefiklik ve yakın işbirliği vurgusu ön plana çıktı. Suriye’de terörden arındırılmış güvenli bölge, mülteci krizi ve terörle mücadele başlıkları gündeme geldi. ABD Başkanı Trump, Türkiye ile ikili ilişkileri geliştirmek ve bölgesel konularda daha yakın işbirliği içerisinde olmak istediklerini söyledi.

‘FETÖ’ ÇAĞRISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede Trump’a başkanlık görevinde başarılar diledi. 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Erdoğan, ABD’nin yeni dönemde FETÖ ile mücadelede Türkiye’nin yanında olmasını beklediğini belirtti. Cumhrubaşkanı Erdoğan, PKK ile mücadelenin önemine dikkat çekti, ABD’nin PYD/YPG’ye destek vermemesi gerektiğini söyledi. İki lider, El Bab ve Rakka’da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kaldı. Türkiye-ABD arasında ekonomik işbirliğinin artırılması için atılacak adımlar görüşüldü.

Erdoğan ve Trump en kısa zamanda yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kaldı.

Görüşmede, CIA Direktörü Mike Pompeo’nun ilk yurt dışı ziyaretini yarın Türkiye’ye gerçekleştireceği, ziyaret kapsamında Türk yetkililerle PYD ve FETÖ başta olmak üzere gündem maddelerini istişare edeceği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede, Türkiye ve ABD’nin her zaman birbirlerine ittifak bağlarıyla bağlı, dost ve müttefik iki ülke olduklarını vurguladığı kaydedildi.

Açıklamada, iki liderin, Türkiye ve ABD olarak, terörizmin her türüne karşı birlikte mücadeleye devam etme konusundaki kararlılıklarını teyit ettiklerine dikkat çekildi. ABD Başkanı Trump’ın, ülkesinin stratejik ortağı ve NATO müttefiki olan Türkiye’ye desteklerini ifade ederek, DEAŞ’a karşı sürdürülen mücadeleye Türkiye’nin yaptığı tüm katkıları memnuniyetle karşıladıklarını belirttiği kaydedildi. 

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA
Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada ise Trump’ın, “ABD’nin, stratejik bir ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye’ye desteğini” bir kez daha vurguladığı belirtildi.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin “yakın” ve “uzun soluklu” olarak nitelendiği açıklamada, “iki liderin, terörün her türlüsüne karşı mücadeleye bağlı olduklarına” vurgu yapıldı.

Açıklamada, “Başkan Trump, ABD’nin, stratejik bir ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye’ye desteğini bir kez daha vurguladı ve Türkiye’nin DEAŞ karşıtı kampanyaya katkılarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti” ifadelerine yer verildi.

ajanslar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede müttefiklik ve yakın işbirliği vurgusu ön plana çıktı.

  (BU SAATTEN SONRA ABD, SONU ÇOK KÖTÜ BİR ŞEKİLDE BİTECEK BİR NİYETLE SAHTE BİR DOSTLUKLA YAKLAŞABİLİR ANCAK YANİ OLMAYACAK DUA, AÇIKÇASI ÇOK İMKANSIZ GİBİ !)

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede, Türkiye ve ABD’nin her zaman birbirlerine ittifak bağlarıyla bağlı, dost ve müttefik iki ülke olduklarını vurguladığı kaydedildi.

  (İKİ TARAF DA BUNA GERÇEKTEN İNANMIYORDUR AMA BAŞKA NE YAPSINLAR Kİ ?!…)

  Erdoğan, ABD’nin yeni dönemde FETÖ ile mücadelede Türkiye’nin yanında olmasını beklediğini belirtti. Cumhrubaşkanı Erdoğan, PKK ile mücadelenin önemine dikkat çekti, ABD’nin PYD/YPG’ye destek vermemesi gerektiğini söyledi.

  (BU İSTEKLER ŞİMDİYE KADAR HERKESİN BİLDİĞİ VE ABD TARAFINDAN ASLA KABUL GÖRMEMİŞ VE BUNDAN SONRA DA ASLA KABUL GÖRMEYECEK İSTEKLER BUNLAR MAALESEF …

  ÇÜNKÜ İKİSİ DE (FETÖ VE PYD) ABD’NİN ÇOÇUKLARI – ‘OUR BOYS’ LARIDIR BUNLAR VE HANGİ BABA, NE KADAR KÖTÜ EVLATLAR DA OLSALAR DAHİ KENDİ YETİŞTİRDİĞİ, BESLEYİP, BÜYÜTTÜĞÜ VE HER TÜRLÜ KAHIRLARINI ÇEKTİĞİ BU EVLATLARINI KOLAY KOLAY ADALETE NASIL TESLİM EDER Kİ (?!) …

  09.02.2017 1:07 am
 • MALCOLM-XX ;

  BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA
  Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada ise Trump’ın, “ABD’nin, stratejik bir ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye’ye ( BOLCA VE GANİ GANİ OLAN BU (!) ) desteğini” bir kez daha vurguladığı belirtildi.

  09.02.2017 1:09 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER