RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Binali Yıldırım Erbil’de

Binali Yıldırım Erbil’de
08.01.2017 © RAST HABER

Başbakan Yıldırım, Irak ziyaretinin ikinci gününde Erbil’de IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Başika krizinin ardından ilk kez Irak’a giden Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, dün Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi ve Başbakan Haydar el İbadi ile görüştüğü ve ortak bildirinin açıklandığı resmi ziyaretinin ikinci gününde Erbil’e gitti. Yıldırım’ı, Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Sağlık Bakanı Rekeft Heme Salih, Eğitim Bakanı Piştivan Sadık ile Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Fellah Mustafa törenle karşıladı.

Yıldırım, havaalanındaki törenin ardından Barzani ile baş başa da görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Yıldırım ve Barzani, baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

 Yıldırım ve Barzani, baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşmeye, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Türkiye-Irak Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Galip Ensarioğlu, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, TİKA Başkanı Serdar Çam ile diğer yetkililer katıldı.

DÜNKÜ TEMASLARINDA TÜRKMENLER VE DİNİ LİDERLERLE DE BİR ARAYA GELDİ

Diğer taraftan Yıldırım, Türkiye-Irak 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı çerçevesinde, Başbakanlık Misafirhanesinde, Irak Sünni Vakfı Başkanı Abdüllatif el-Humeyim, Şii lider Ayetullah Ali Sistani’nin Temsilcisi ve Şii Vakfı Başkanı Seyid Muhanned Cemalettin ve dünyadaki bütün Keldanilerin Patriği Mar Louis Raphael I. Sako’yu ile görüştü.

Bölge hakkında karamsar senaryolar üretildiğine işaret eden Yıldırım, halbuki mezhepçilik ve aşırıcılık tuzağına düşülmeden el ele verildiğinde, aşılamayacak bir sorunun kalmayacağını kaydetti.

Yıldırım, kabulde, bir dinler ve kültürler mozaiği olan Irak’ın Sünni, Şii, Hristiyan, Süryani, Keldani, Yezidi, Arap, Türkmen, bütün renklerine sevgi ve saygı beslediklerini dile getirdi.Tarih boyunca din, mezhep, etnik ayrım yapmadan bütün mazlumlara kucak açan Türkiye’nin, Irak’a da her zaman destek olduğunu, nitekim IŞİD zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Iraklılar arasında Şii, Sünni ve Keldanilerin de bulunduğunu belirten Yıldırım, bundan sonra da Irak’a destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Öte yandan Yıldırım, aynı konsey kapsamında Türkmen siyasetçileri de kabul etti. Yıldırım, Irak’ın içinden geçtiği zor dönemde en başta Türkmenlerin sıkıntı çektiğini, mezhep ve bölge ayırt etmeksizin bütün Türkmenlerin yardımına koştuklarını belirtti. Yıldırım, Türkmenlerin, dost ve kardeş Irak’ın ayrılmaz ve asli bir parçası olduğuna dikkati çekerek, “Türkmenler hem öz kardeşimiz, hem de Irak’la aramızdaki kardeşlik bağıdır” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyarette bulunduğu Bağdat'ta inşaatı süren Türkiye Büyükelçiği binasını da gezdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Başbakan Yıldırım, Irak ziyaretinin ikinci gününde Erbil’de IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

  ————

  YALNIZCA TÜRKİYE GİBİ BÜYÜK BÖLGE VE DÜNYA ÜLKESİNİN YÖNETİMİNİN DEĞİL, HİÇ BİR MEŞRU DÜNYA VE BÖLGE ÜLKESİ YÖNETİMİNİN, KESİNLİKLE GAYRİ MEŞRU VE HIRSIZ BİR YÖNETİM OLAN BARZANİ GİBİ BÖLGE BÖLÜCÜSÜ OLAN GAYRİ MEŞRU OLAN BU YÖNETİMİ ZİYARETİNİ VE YAN YANA GELMESİNİ ASLA DOĞRU VE KABUL EDİLEBİLİR BULMAM ?!… BİRİLERİNİN APO’YU YA DA PYD’Lİ MÜSLİM’İ ZİYARETİNİ NASI DOĞRU BULMAZSAM, BUNU AYNI TABİİ Kİ !!!…

  SN. CB. ERDĞAN’IN TABİRİYLE,

  ”TERÖRİST YA DA BÖLÜCÜLERİN İYİSİ, KÖTÜSÜ OLUR MU ?!…” ,

  08.01.2017 5:49 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER