RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Birlik Beraberliğin Zarureti

Birlik Beraberliğin Zarureti
08.01.2017 © RAST HABER

Allah’ın adıyla

“Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah’ın üzerinizdeki nimetini düşünün”.

“Kendisine apaçık deliller geldikten sonra, parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. Onlar için kıyamet günü büyük azap vardır.”(Ali İmran 105)

“Bir mümin diğer bir mümin için birbirine kenetlenen tuğlalar gibidir. Birbirinden kuvvet alır.”gibi
inananların kardeş oldukları, dayanışma içerisinde olmaları gerektiği vurgusu yapan onca ilahi uyarılara rağmen bugün İslam dünyasının hali gündeme geldiğinde dikkat çekilen ilk husus Müslümanların parçalanmışlığı olmakta ne yazık ki.

Önceden tek dostumuz Allah (c.c), O’nun Resulü, Ehlibeyti ve müminler iken farklı kişileri ve merkezleri kendimize dost edindik. İslam dünyası olarak bir kısmımız Washington’u dost edindi, bir kısmımız Moskova’yı,bir kısmımız “İsraili, bir diğerimiz Avrupa’yı. Halbuki Allah Teala kimi dost edinmemiz gerektiğini bildiriyor.

“Kim Allah’ı, Resulünü ve iman edenleri dost edinirse (bilsin ki) üstün gelecek olanlar şüphesiz Allah’ın tarafını tutanlardır”.(Maide 56)

Bu zilletin en büyük sebeplerinden biri de yüce Allah’ın beyan ettiği gibi müslümanların birbirleriyle çekişmeleri, birbirleriyle çatışmaları ve birbirleriyle hakiki anlamda veli/dost olmamalarıdır.

“Allah’a ve Rasulüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal, 46)

Dünyanın gittikçe yaşanmaz bir hale gelmesi Müslümanların bu derece birbirlerinden ayrılığı, Batı Asya’daki Müslüman çocukların ve kadınların göz kırpmadan öldürülmeleri, dünyanın ve ahlakların maddi-manevi kirlenişi Kuran’dan uzaklaşmaktan ve ahlaksız bir medeniyetin tesiri altında kalmaktan kaynaklanmaktadır. Kuran’ sız bir insanlık terakki etmekten aciz olduğu gibi zamanla dünya da karma karışık ve yaşanmaz bir hale gelmektedir. Çünkü “Kur’an dünyanın aklıdır “ buyrulmuştur. Hem öyle bir akıl ki kendisine uyanı en doğru yola ulaştırır ve büyük bir mükafat olduğunu müjdeler.

“Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin (Hucurat/10)” şeklinde bir buyruğun muhatabı Müslümanlar. 1.6 milyar insan, “Mü’minin mü’mine karşı durumu yekpare bir binayı meydana getiren, perçinlenmiş kayaların birbirlerine karşı durumu gibidir” diyen ve dayanışmayı öğütleyen bir Peygamber’in takipçisiyken, sorunlara çözüm üreten, etkin bir mekanizma yok.

Tüm noksan sıfatlardan münezzeh olan şanı yüce Allah’ın kesin emrine rağmen, dünya müslümanları arasında henüz gerçekleşmemiş olan bu birlik beraberlik yani VAHDET, maalesef küfrün ve şirkin elebaşları olan modern dünya devletleri arasında gerçekleşmiş durumdadır.

Aynı Allah’a, aynı peygambere, aynı kitaba aynı kıbleye yönelen müslümalar arasında dışarıdan bakıldığında ortak noktaları çok, dostlukları kuvvetli gözükse de maalesef ve maalesef ki, akaid konularında asli olmayan tali ihtilaflara, idari ihtilaflara, fıkhi ihtilaflara dayanan ayrılıkların doğurduğu büyük ve derin düşmanlıklar yaşanmaktadır.

Rasulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in metoduna uygun olarak çalışan samimi Müslümanlarla birlikte çalışmak farzdır ve bu istisnasız tüm Müslümanlar üzerine yüklenen en büyük görevdir. Bu, Müslümanların ölüm-kalım meselesidir. Hiçbir kimse, bu işin imkânsız bir iş olduğunu iddia edemez.

Sonuç olarak; Yüce Allah’ın biz müslümanlardan istediği asıl vahdet din noktasındadır. Davetçi kardeşlerimiz şunu iyi bilmelidirler ki Yüce Allah’ın vahdet hususunda tüm müslümanlara verdiği öğüt; birbiriyle çekişmemeleri, birbirlerine düşmanlık yapmamaları, aynı dinin dindaşları olarak bir araya gelmeleri ve birbirlerine hakkıyla velilik yapmalarıdır.

İslam dünyası, ayrılıkları ve farklılıkları bir kenara bırakıp, tüm Müslümanların “kardeş” olduğu gerçeğini hatırlamalı ve bu manevi kardeşliğin getirdiği güzel ahlak ile tüm dünyaya örnek olmalıdır. İman edenlerin birbirleri ile kardeşliği, Yüce Allah’ın bir lütfu ve nimetidir. Samimi Müslümanlar bu nimet için Rabbimiz’e şükretmeli ve Allah’ın “dağılıp-ayrılmayın” emrini unutmamalıdırlar.

Ayten Zaman

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER