RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Bizim Suriye’de Ne İşimiz Var?

Bizim Suriye’de Ne İşimiz Var?
24.12.2016 © RAST HABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak’ta banka ve kooperatiflere olan kredi borçlarının ödenememesi nedeniyle neredeyse tüm yaşayanların icralık olduğu Banaz İlçesi’ne bağlı Düzkışla Köyü’ne giden Kılıçdaroğlu köy kahvesinde vatandaşlara  terörü değerlendirdi.

“Teröre karşı ortak payda oluşturmamız gerekiyor. Terörün finans kaynaklarını kesmemiz lazım. Eğer bu kaynakları kesmezseniz, terörde başarı elde edemezsiniz. 5 bin kişiyi besleyen bir terör örgütü düşünün. Her gün yemek vereceksiniz. Elbise, su vesaire. Para nereden gelir? Bu paranın giriş kaynaklarını kesilmesi lazım. Nerede Almanya’da, nerede Fransa’da, nerede İngiltere’de, gidip görüşeceksin. Türkiye’de kim yapıyorsa, alıp yakalayacaksın, bırakmayacaksın. Dış politikada teröre destek veren, destek verdiğini düşündüğünüz veya o şekli ile imajı olan devletlere, bu terörün insanlık suçu olduğunu anlatıp, ‘Bize bulaştı, yarın size de bulaşır’ diyeceksin. Nitekim Suriye’de gördük. Dış politikanın bu çerçevede gelişmesi ve oluşması lazım. Mesela Suriye politikamız yanlış” dedi.

Suriye, Mısır ve Libya konusunda hükümetle ayrı düştüklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim Suriye’de ne işimiz var? Suriye’de demokrasi yok. Olabilir, ona bakarsak birçok ülkede demokrasi yok. Nasıl Türkiye’de biz demokrasiyi geliştirmeye çalışıyorsak, Suriye’de de demokrasi olmalı. Ama bunu söylem olarak uluslararası alanda BM’de Arap Birliği’nde veya o çerçevede gittiğimiz yerlerde seslendirebiliriz. Ama sana ben zorla demokrasiyi getireceğim dediğin zaman olmuyor. Birisi gelse, bizim ülkemize müdahale etse hep beraber mücadele ederiz. Dış politikanın bu bağlamda düzeltilmesi lazım. Benim dilimde tüy bitti. Silah göndermeyin dedik. Gönderirsen silah bir gün sana geri döner. El Bab’a gönderdik. Halbuki biz yetkiyi sınır güvenliği için aldık. Türkiye’nin çıkarı var mı, var. Sınır güvenliği sağlayacağız. Orada olmalıyız. Ama Suriye’nin içinde değil. IŞID terör örgütü ile mücadele sadece Türkiye’nin mücadelesi değil. Rusya, Amerika, ‘Türkiye’yle mücadele edeceğim’ diyor. Peki şimdi El Bab’da Türkiye dışında kimse yok. Onlar da mücadele ediyordu. Amerika ile Ruslar ne yapıyor? Bir tek askeri ölmesin diye uçakla füzeyle vuruyor. Biz giriyoruz. Sorumlulukla düşünmediğimiz taktirde ben bodoslama girerim, ben bu işi hallederim derseniz, gerçekçi olmamız lazım olmuyor.

Hepimizin oturup tekrar düşünmesi lazım. Rahmetli Ecevit 2002’de iktidarı teslim ederken, Türkiye’de terör sıfırdı. Apo’yu yakalamış ve hapse atmışlardı. Olaylar bitmişti. Ne oldu şimdi? Türkiye terör batağının içine girdi. Bir eksiğimiz ve yanlışımız var” diye konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kahve sohbetinin ardından karayoluyla Ankara’ya hareket etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER