RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

BM’den Güvenli Bölge Açıklaması

BM’den Güvenli Bölge Açıklaması
05.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Suriye’de var olan mevcut durum dolayısıyla kaygı duyduğunu belirterek; Suriye’de güvenli bölge oluşturulması için şartların uygun olmadığını ifade etti.

Suriye içinde güvenli bölge oluşturma tartışmalarına değinen Grandi, “Şu anki koşullarda güvenli bölge gibi çözümlerin çalışmayacağını” savunarak, “Vaktimizi, kurulamayacak güvenli bölge planlarıyla harcamayalım. Çünkü henüz insanların dönebilmesi için yeteri kadar güvenli değil. Bunun yerine Suriye içindeki her yerde ülkeyi güvenli hale getirecek barış çalışmalarına odaklanalım” dedi.

ABD Başkanı Donal Trump’ın 7 ülkenin vatandaşlarının 90 gün boyunca ABD’ye girmesini yasaklayan kararını da eleştiren Grandi, “Bu insanlar tehditlerden kaçıyorlar, kimseye bir zararları yok” ifadesinde bulundu.

Grandi, mültecilerin içtenlikle, dayanışma halinde ve cömertçe kabul edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Mültecileri risk ya da tehdit taşıyorlar diye tanımlamak doğru değil, tehdit değiller” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Suriyeli mültecilerin ABD’ye girmesini de askıya alan kararını eleştirmeye devam eden Grandi, “Bu karar mültecilerle uluslararası dayanışmayı zayıflatması bakımından çok tehlikeli. Lübnan, Kenya, Pakistan gibi az kaynağa sahip olan ve milyonlarca mülteci barındıran ülkeleri desteklemek için zengin ülkelere ihtiyacımız var. Aksi halde bu ülkelere niçin bunu biz yapıyoruz demeye başlarlar” değerlendirmesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER