RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Çavuşoğlu Hizbullah Ve Şamı Suçladı/ ABD İle Her Alanda İşbirliğimiz Var

Çavuşoğlu Hizbullah Ve Şamı Suçladı/ ABD İle Her Alanda İşbirliğimiz Var
04.01.2017 © RAST HABER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başta Suriye olmak üzere gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye’de Türkiye ve Rusya garantörlüğündeki ateşkes sürecine değinen Çavuşoğlu, tarafların ateşkese uyması durumunda 23 Ocak’ta Astana müzakerelerin başlayacağını bildirdi. 

“Siyasi çözüm için de çok gayret sarf edeceğiz” diyen Çavuşoğlu, 9-10 Ocak’ta Rusya’dan uzmanların Dışişleri Bakanlığına gelerek Astana sürecini planlayacaklarını dile getirdi. 

ATEŞKES İHLALLERİNDEN ŞAM VE HİZBULLAH’I SORUMLU TUTTU

Suriye’deki ateşkes ve ihlallerin sorulması üzerine Çavuşoğlu, arazide farklı görüşlere sahip ancak ortak hedefi Beşar Esad olan değişik “muhalif” grupların bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, diğer tarafta ise Şam ve “İran’ın desteklediği Hizbullah ile Şii güçlerin” olduğunu ileri sürdü.

Ateşkes sürecinde şu ana kadar “muhalefetin” sözünde durduğunu ve kendisine yönelik saldırılara ölçülü cevap verdiğini aktaran Çavuşoğlu, diğer tarafta ise ihlaller olduğunu ve bu ihlallerin Rusya ile birlikte değerlendirileceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, Suriye’de ordunun ateşkes ihlalleriyle ilgili olarak, “Artan ihlalleri durduramazsak Astana süreci akamete uğrayabilir. Bunu istemeyenler, kıskananlar var ama biz garantör olduk.” dedi.

Moskova’daki ortak açıklamaya İran’ın da katıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, İran’ın taahhütlerinin gereğini yaparak “Şii güçler ve rejim üzerinde ağırlığını koyması” gerektiğini ifade etti. 

‘PYD, ASTANA’DA OLMAZ’

PYD’nin Suriye’deki “işgallerinin”, Türkiye ile Rusya arasında Moskova’daki görüşmelerde gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki tutumunu çok iyi bildiğini vurguladı. 

Suriye topraklarının PKK, PYD/YPG veya başka bir örgüt tarafından bölünmesine herkesin karşı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Buna İran da karşı, Türkiye de karşı, Rusya da karşı. O nedenle birinci maddede toprak bütünlüğü, sınır bütünlüğü vurgusunu yaptık.” dedi. 

Çavuşoğlu, “PYD/YPG’nin Astana’da müzakerelerde yer almayacağını, yer almaması gerektiğini de Ruslarla önceden konuştuk ki sonradan aramızda ihtilaf olmasın. Yani bir terör örgütü müzakere masasında olamaz. ” ifadelerini kullandı.

‘ABD BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİK’

YPG’lilerin hala Menbic’de olduğunu bildiklerini savunan Çavuşoğlu, bunu da her defasında ABD’den muhataplarına hiç çekinmeden söylediklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, “PYD/YPG’li unsurların Münbiç’te olduğunu biliyoruz. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızın da (Obama’ya) söylediği gibi. Obama, bu unsurların Fırat’ın doğusuna gitmesi gerektiği konusunda bizimle hemfikir olduğunu söyledi.” dedi. Çavuşoğlu, ABD’nin başından beri hemfikir olduğunu fakat şu ana kadar sözünü tutamadığını ya da tutmak istemediğini belirtti.

Türkiye ve ABD’nin farklı düşündüğü birtakım konularda yeni yönetimle herhangi bir köklü değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Çavuşoğlu, “ABD bizim için çok önemli bir müttefik. Her alanda işbirliğimiz var. Ama bir gerçek var şu anda; güven bunalımı.” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, güven bunalımının birtakım sebepleri olduğunu söyleyerek, ABD’nin Menbic’de verdiği sözü tutmadığını ve YPG’ye silah verdiğini kaydetti. ABD’nin silah vererek, müttefikini bir “terör örgütüne” tercih ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, bu silahlarında PKK’nin elinde yakalandığını ileri sürdü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Çavuşoğlu Hizbullah Ve Şamı Suçladı/ ABD İle Her Alanda İşbirliğimiz Var

  —————–

  HER ALANDA MI ?

  HER ALANDA İLİŞKİMİZ VAR DERKEN ?…

  ABD ÇOK SAĞLAM BİR AYAKKABI DEĞİL DE HANİ !!!…

  ——————————————————————–

  ÇAVUŞOĞLU: ‘‘ABD BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİK’’ DEMİŞ.

  VE ATEŞKES İHLALLERİNDEN DE ŞAM VE HİZBULLAH’I SORUMLU TUTTMUŞ !… (Dostluk, komşuluk ve güven duygularının öyle kolaylıkla çar çur edilecek denli kolay elde edilebilen kazanımlar olmadığını hatırlatmama bilmiyorum gerek var mıydı ?!…

  ————-

  EE.. ALLAH ABD GİBİ EŞİ VE BENZERİ BULUNMAZ BİR MÜTTEFİKİ DE BİZLERE HAYIRLI UĞURLU ETSİN O ZAMAN NE DİYELİM Kİ BAŞKA ?!…

  SON SÖZ:

  BİR İŞ YERİNİ AÇMIŞ OLMAK MARİFET DEĞİLDİR, MARİFET, O İŞ YERİNİN KAPISINI UZUN SÜRELİ OLARAK AÇIK TUTABİLMEKTEDİR ŞÜPHESİZ !!!…

  04.01.2017 9:41 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER