RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

CIA Başkanının Türkiye Ziyaretinin Perde Arkası

CIA’nin yeni Başkanı Mike Pompeo ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Pompeo Türkiye’de AKP iktidarının üst düzey yetkilileri ile görüştü.

CIA Başkanının Türkiye Ziyaretinin Perde Arkası
11.02.2017 © RAST HABER

Aslında CIA Başkanı Pompeo’nun Türkiye ziyareti geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Amerika’nın yeni Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde kararlaştırıldı. Popmeo Perşembe günü Türkiye’ye gelir gelmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’la görüştü, görüşmede başta Suriye krizi olmak üzere bölgede son siyasi ve güvenlik gelişmeleri ele alındı.

CIA Başkanı Pompeo Cuma günü de Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’la bir görüşme gerçekleştirdi. Yıldırım görüşmede bir kez daha Ankara yönetiminin Washington yönetiminden FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi yönündeki talebini tekrarladı.

Türkiye medyası CIA Başkanı Pompeo’nun Başbakan Yıldırım’ın Pensilvania’da ikamet eden Gülen cemaati ve Hizmet hareketi elebaşı Fethullah Gülen’in iade talebine nasıl karşılık verdiği konusunda herhangi bir haber yayımlamadı.

Gerçekte CIA Başkanı Pompeo’nun Türkiye ziyaretini siyaset ve medya çevrelerinin ilgi odağına yerleştiren konu, Amerika ve Türkiye’nin başta Suriye krizi olmak üzere Ortadoğu bölgesinde yaşanan hızlı gelişmeler sürecinde birbirinden karşılıklı beklentileridir.

Nitekim Ankara yönetiminin Suriye krizinin siyasi çözümünde inisiyatifin kendi elinde bulunduğu telkininde bulunma hevesi ve ayrıca askeri sahada da Türkiye’ye tekfirci IŞİD terör örgütü ile mücadelenin öncüsü gibi takdim etme eğilimi ve bu yüzden Suriye krizinde asıl etkili taraf olan Rusya ile işbirliğine yanaşması, Pompeo’nun ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapmasına sebep olan etkenlerden biridir.

Bundan başka Ankara ile Washington arasında Suriyeli Kürtlerin faaliyetleri üzerinde süregelen anlaşmazlık ve Ankara’nın Washington’un Suriyeli Kürtlere silah ve lojistik desteğinden rahatsızlık duyması ve Suriye savaşında oluşan yeni cepheler ve saflaşmalar, CIA Başkanı Pompeo’yu Türkiye’yi ziyaret etmeye ve Ankara liderleri ile yakından görüşmeye yönelten diğer etken sayılır.

Buna göre Pompeo’nun Ankara ziyaretinde Amerika ile Türkiye, cumhurbaşkanları Trump ve Erdoğan’ın El-Bab ve Rakka operasyonlarında IŞİD’e karşı ortak mücadele kararı ve ayrıca AB ve ABD’ye sığınmacı ve mülteci akınının önlenmesi gibi gündem maddeleri yer alıyor. Ankara yönetimi Washington yönetiminden Suriyeli Kürtlere desteğini durdurmasını ve TSK’nın Suriye topraklarına yönelik askeri müdahalesini gözardı etmesini ve özellikle Türkiye’de anayasa değişikliği paketinin onayından sonra yaşanan gelişmelere destek vermesini istiyor.

Ancak Ankara’nın Washington’dan taleplerinin başında tabi ki FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iadesi yer alıyor. Ankara yönetimi Gülen’in 15 Temmuz 2016 başarısız askeri darbeden sorumlu olduğunu ve bu yüzden Amerika’dan Gülen’i Türkiye’ye iade etmesini istiyor. Kuşkusuz Amerika’nın bu talebi icabet etmesi, Türkiye halkının önümüzdeki referandumda anayasa değişiklik paketine ve Erdoğan’ın istediği reformlara olumlu oy vermesinde etkili olacağı ifade ediliyor.

Öte yandan Türk askerlerin Rus savaş uçakları tarafından hedef alınması Türkiye ile Amerika’nın yakınlaşmasını hızlandıracak bir etken olabileceği anlaşılıyor. Özellikle bölgede bazı siyaset çevreleri Ankara ile Moskova arasındaki yakınlaşmayı etkilemek üzere Rus savaş uçaklarının yanlışlıkla TSK’nın mevzilerini vurmasını, Rusya’nın Türkiye büyükelçisine yönelik suikast ve yine Türk savaş uçaklarının bir Rus savaş uçağını düşürme olaylarının misillemesi olduğunu ileri sürmeye başladı.

Oysa son olayın hemen ardından Moskova açıklama yaptı. Rusya lideri Putin de Rus savaş uçaklarının saldırısında hayatını kaybeden Türk askerlerin ailelerine başsağlığı diledi. Böylece CIA Başkanı Pompeo’nun Türkiye ziyaretinde Moskova ile Ankara arasında gelişen işbirliği süreci ve Türkiye’nin ABD’den uzaklaşması bu durumdan etkilenmesini engellemeye çalıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • asç ;

  Dünanin fitnesi CIA hayırlı bir iş Türkiye gelmez,
  Onların Masesinden barış ve sevgi kelebekleri uçmaz
  Münafıklar yalnız kendilerini kandırıyorlar ama zalim kafirlerden ve onlardan daha hain müafıklardan hayır bekleyen beyinsizlere de yazıklar olsun
  Rabbimiz Allah müminlere yater
  Rabbimiz hainlerin tuzaklarını onlara çevirsin

  11.02.2017 2:21 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER