RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

CIA Belgelerinde PKK Yapılanması

PKK’nın 1980’lerden itibaren Avrupa’daki Kürtlerden haraç topladığı, muhalifleri öldürdüğü bilgisi, gizliliği kaldırılarak erişime açılan CIA belgelerinde ayrıntılarıyla yer aldı

CIA Belgelerinde PKK Yapılanması
07.02.2017 © RAST HABER

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından gizliliği kaldırılarak erişime açılan belgelerde, terör örgütü PKK’nın 1980’lerden itibaren özellikle Batı Avrupa’da yapılanmaya başladığı, örgütün finans sağlamak için Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürtlerden “vergi ve haraç topladığı”, muhaliflerini öldürdüğü belirtildi.

CIA’nın Aralık 1986’da hazırladığı ve dünyadaki terör faaliyetlerinin incelendiği değerlendirme raporunda, terör örgütü PKK hakkında ayrıntılı analizlerin bulunduğu bölüm dikkat çekti.

Terör örgütü PKK’nın Batı Avrupa’daki yapılanmasının bir amacının da yurt dışında Türkiye’ye ait hedeflere saldırı için bu ülkeleri üs gibi kullanmak olduğu belirtildi. Önemli sayıda PKK militanı ve sempatizanının Avrupa’da bulunduğu kaydedildi.

Raporda, terör örgütü PKK’nın kendisine karşı olan bütün muhalif Kürtleri “hain, ajan, katil ve Kürt halkının düşmanı” olarak tanımladığının altı çizilerek, PKK’nın Kürt halkı adına bu gibi muhalifleri öldürme hakkına sahip olduğunu iddia ettiğine vurgu yapıldı. Ayrıca örgütün birçok muhalifini de infaz ettiği raporda yer aldı.

Terör örgütü vergi ve haraç topluyor

Terör örgütü PKK’nın kurduğu ekonomik yapılanmaya değinilen rapordaki “Destek Kaynakları” başlıklı bölümde, “PKK çantalarını büyük ölçüde Kürt halkı arasındaki üyelerinden vergi toplayarak ve haraç keserek dolduruyor” ifadesi dikkat çekti.

Terör örgütü PKK’nın ayrıca Avrupa’da kurduğu “ERNK” gibi alt kolları ile Kürt iş adamlarından haraç aldığı, bu şekilde elde edilen paraların örgüte aktarıldığı da CIA’nın istihbarat raporlarına yansıdı.

PKK, Almanya tarafından 1993’te, ABD tarafından 1997’de, Kanada tarafından 2002’de, Avustralya tarafından 2005’te terör örgütleri listesine dahil edilmişti. Avrupa Birliği ise 2001’de PKK’yı resmen terör örgütü olarak tanıdı ve örgütün tüm faaliyetlerini yasakladı.

y.mesaj

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Haydari ;

    Bismillah
    PKK nın komünist olduğu söylenir peki gerçekte öylemidir?Kendi mahkemeleri varmış ve iç heyararşi çatısında örgüt nasıl güçlenmiştir? PKK ya katılımın kaynağı sadece Kürt milliyetçiliği mi yoksa işsizlik ve 80 lerde bahsedilen askeri darbeden sonra girişimler olmuş mudur bugünde hala etkisi var mıdır? Kendilerini ölüme atacak kadar uğrunda savaştıları kürtçülük onları kurtaracak şey değil ve hiçbir güç Allah’ın rızası dışına çıkarak veya birincil olarak Allah’ın gözlerinden sakınmadan yaptıkları iş eylem ve yaşantılarla onlara başarı sağlamaz. Kaldı ki terörün kaynağı aşırı şekilde kötülük isteyen nefstir. Ölen bu ülkenin cahilleri aynı zamanda genç beyinleri aynı ülkede vatan sevgisinde Allah’ın rızasına götürecek amellerde birleşmek tek kurtuluş tek çare. Yani biraz olsun Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Yunus Emre gibi bakıp düşünmeli türkçülük, kürtçülük, araptan olsan ne fayda; özü, nesebi temiz olan her insan aynı cennet mekanında birliktir, kardeştir. Başkalarına birşey anlatmaya, öğretmeye çalışmadan evvela kendimizle hal bulalım, kendimizi tanıyalım, iyilik ve takvaya gönül vererek Allah’ın rızasına koşalım. Hele tabi doğaya, tabiata, Allah’ın can verdiği her nefste onun ilmine bakıp da ders alalım çöpleri doğaya saçmadan, bencillik yapmadan, ekolojik dengeye zarar vermeden saygıyla yaşayalım, yaşatalım inşallah!
    Allahumme salli ala seyyidena Muhammed ve al-i Muhammed ve accil ferecehum!

    07.02.2017 11:12 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER