RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Danimarka, Teröristlere ‘İşsizlik Yardımı’ Ödemesi Yapmış

Danimarka’nın 36 IŞİD militanına ‘işsizlik yardımı’ ödemesi yapmayı sürdürdüğü ortaya çıktı.

Danimarka, Teröristlere ‘İşsizlik Yardımı’ Ödemesi Yapmış
24.12.2016 © RAST HABER

Danimarka’nın, IŞİD için savaşan militanlara işsizlik yardımı ödemesi yapmayı sürdürdüğü ortaya çıktı. Yerel medyanın haberine göre, devlet bugüne dek ödediği yardımların kendisine ‘geri ödenmesini’ bekliyor.

IŞİD militanı olmak için ülkeden ayrılan en az 36 teröriste aktarıldığı belirtilen fonların, 34 teröriste tarafından belediye yetkililerinden nakit olarak alındığı, 2 teröristin ise özel devlet yardımı fonlarından yararlandığı belirtiliyor.

Haberi yapan Ekstra Bladet gazetesi, İstihdam Bakanlığı’ndan bilgi edinme yasası çerçevesinde konu hakkında bilgi verilmesini talep etti.

Belediyeler ve diğer özel fonlar, 29 teröriste yanlışlıkla dağıtılan yardımları geri talep ederken, diğer 7’sinin muhtemelen öldürülmüş olduğu tahmin ediliyor. 77.300 dolar değerindeki ödemelerin, teröristler tarafından nasıl geri ödenmesinin beklendiği ise muamma.

DANİMARKA’NIN TERÖRİSTLERE İLK ‘REFAH YARDIMI’ DEĞİL
Danimarka İstihdam Bakanı Troels Lund Poulsen konu hakkında “hareket geçme” sözü verirken, gazeteye yaptığı açıklamada; “Bu tamamen kabul edilemez ve utanç verici. Durdurulması gerekiyor. Bir IŞİD savaşçısı olmak için Suriye’ye seyahat ederseniz, açıktır ki hükümetten yardım alma hakkınız yok” dedi.

Danimarka’nın IŞİD’e katılanlara yaptığı ilk refah yardımı değil. 2014’te 28 teröriste ödenek verildiği belirtilmiş, konu hakkında açıklama yapılmamıştı. Bugün bahsi geçen 36 teröristin 2014’te adı geçen kişilere dahil olup olmadığı ise bilinmiyor.

sol

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER