RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Darbe Komisyonu Raporunda MİT Şüphesi

Darbe Komisyonu Raporunda MİT Şüphesi
02.01.2017 © RAST HABER
Darbe Komisyonu’nun çalışmalarında sona gelinirken ilginç bilgiler de ortaya çıkıyor. Darbe Komisyonu’nun taslak raporuna göre darbe girişimindeki istihbarat eksiğinde MİT’deki FETÖ örgütlenmesinin de etkisi var.

15 Temmuz Darbe Komisyonu’nun çalışmalarında sona gelindi. Darbe gecesinin kilit isimlerinden MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı dinlemeyen, yazılı soru da göndermeyen Komisyon, taslak raporda ise MİT’e özel bir bölüm ayırdı. Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, rapordaki MİT bölümü, “Fethullahçı Terör Örgütü’nün kamu kurumlarındaki örgütlenmeleri” bölümünde yer aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Yargı gibi başlıkların olduğu bölümde “MİT” başlığı altında da FETÖ Çatı İddianamesi’ne dayanılarak şu bilgiler verildi:

‘MİT İÇİNDE CİDDİ FETÖ ÖRGÜTLENMESİ VAR’

“FETÖ MİT’de de ciddi bir örgütlenmeye sahiptir. Ancak bu örgütlenmenin boyutları ve kimlerin bu yapıya mensup olduğu, kurumun niteliği nedeniyle oldukça zordur. Kurumda FETÖ’nün örgütlü bir yapısının olduğu buraya müstakil bir imam tayin edilmesinden anlaşılmaktadır. MİT’e emniyetten ve TİB gibi başka kurumlardan geçen bazı FETÖ mensubu kamu görevlileri bulunmaktadır. Örgüt, Milli İstihbarat Teşkilatından sorumlu müstakil bir imam tayin etmiştir.”

TANER, FETÖ İÇİN FİDAN DÖNEMİNİ İŞARET ETTİ

Taslak raporda, Komisyon üyelerinin dinlediği MİT eski Müsteşarı Emre Taner’in “Benim dönemimde MİT’e FETÖ sızması sıfıra yakındır. Şimdi ‘70 kişi, 80 kişi MİT’ten FETÖ bağlantılı diye ayrıldı.’ denildiği zaman yani yadırgamamak mümkün değildir. Geçmiş döneme ait değildir, belki 2, 3, 5 kişi olabilir, ona bir itirazımız yok ama son dönemde bu girmelerin daha rahat ve fazla olduğuna dair bir izlenim vardır, bunu rahatlıkla söyleyebilirim” sözlerine yer verildi. MİT Müsteşarlığı’na Emre Taner’in ardında halen görevde bulunan Hakan Fidan getirilmişti.

İSTİHBARAT EKSİĞİNDE MİT’DEKİ FETÖ SIZMASI

İddianamede yer alan ifadeler ve Emre Taner’in beyanlarına dayanarak MİT’in de örgütün hedeflerinden biri olduğuna kesin gözüyle bakılabileceğini belirten Komisyon raporunda şu değerlendirme yapıldı:
“Örgütün gerek kamu kurumlarına sızması gerekse siyasi, ekonomik ve sosyal alanda yıllarca oluşturduğu örgütlenme faaliyetleri ve nihayetinde de darbe girişiminde bulunacağına ilişkin hususlardaki çok açık istihbarat eksikliğini sadece kurumsal ve yasal yetersizliğe bağlamak mümkün gözükmemektedir. Bu eksiklikte bu teşkilata da sızılmış olduğu kanaati uyandırmaktadır. Ancak bu sızmanın diğer güvenlik bürokrasisi kadar yoğun ve kapsamlı olmadığı söylenebilir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz gecesi MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a telefonla ulaşamadığını açıklamış ve “Darbe girişimini eniştemden öğrendim” demişti.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER