RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Değişim Hareketi ve Yurtseverler Birliği Yeniden Birleşebilir

Değişim Hareketi ve Yurtseverler Birliği Yeniden Birleşebilir
05.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Kürdistan Yurtseverler Birliği Siyasi Bürosu’nun yönetim kurulu üyesi partisinin Değişim Hareketi’ne yeniden birleşme önerisinde bulunduğunu söyledi.
 
Geçtiğimiz günlerde Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Değişim Hareketi’ne yeniden birleşme önerisinde bulunması bölgedeki medyanın gündemine oturdu.

Bu iki parti 2009 yılında ayrılmış ve Süleymaniye bölgesinde sürekli iki rakip olarak yer almışlardı. Ancak birkaç ay önce bu iki partinin yeniden birleşmesiyle ilgili olarak siyasi bir anlaşma imzalandığı söylentileri duyulmaya başladı. Hatta Kürdistan Yurtseverler Birliği Siyasi Bürosu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Muhammed Can açık bir şekilde partisinin Değişim Hareketi’ne yeniden birleşme önerisinde bulunduğunu açıkladı.
 
Kadir Muhammed Can açıkladığı öneriyi savunarak, Irak Kürdistan Bölgesi’nin, Yurtseverler Birliği ve Değişim Hareketinin yeniden birleşmesine ihtiyacı olduğunu ve bu hedefin gerçekleşmesi konusunda umutlu olduğunu açıkladı.
 
Öte yandan Değişim Hareketi Partisi’nin milletvekili olan Bistun Fayık, Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Değişim Hareketi arasındaki anlaşma hükümlerinin uygulanmamasını eleştirerek şunları söyledi: “Siz Değişim Hareketi ile yaptığınız anlaşmanın hatta bir maddesini bile uygulamazken nasıl oluyor da yeniden birleşmekten bahsediyorsunuz?”
 
Irak Kürdistan Bölgesi’nin bu milletvekili aynı zamanda iki parti arasındaki siyasi anlaşmanın Kürdistan Bölgesi’nde siyasi durumun normalleşmesi ve temel ekonomik reformlar gerçekleşmesi amacıyla imzalandığını söyledi. Bu anlaşmanın uygulama aşamasına geçmemesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
 
Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkez Konseyi’nin son toplantısında, Değişim Hareketi ile birleşme konusu görüşülmüştü. Kürt medyasının açıklamalarına göre bu toplantıda konsey üyelerinin konu hakkında farklı görüşlere sahip olduklarını dile getirdikleri belirtiliyor.
 
Medyada yer alan bilgilere göre, Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkez Konseyi üyelerinden bazıları, Değişim Hareketi’yle yeniden birleşmenin Kürdistan Bölgesi’nde siyasi dengenin sağlanması konusunda önemli bir adım olduğunu düşünüyor. Buna karşılık olarak bazı üyeler de bu parti ile siyasi bir anlaşma sağlamanın bu siyasi dengeyi oluşturacağına ve anlaşmanın maddelerinin uygulanmasını beklemek gerektiğine inanıyor.
 
Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Neçirvan Mustafa liderliğindeki Değişim Hareketi, Kürdistan Bölgesinde siyasi alanda etkili iki parti olup, ortak bir siyasi anlaşmaya sahiptir. Bu iki parti arasında imzalanan anlaşmanın karşılıklı koordinasyon sağlamak ve ortak siyasi bir duruş izlemek için imzalandığı belirtiliyor ama şimdiye kadar Kürdistan Bölgesinde siyasi alanda bu anlaşmanın maddelerinin uygulandığına dair bir etki görülmüyor.
 
Değişim Hareketi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği karşılıklı koalisyon sağlayarak, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Parti ile rekabette terazinin dengesini kendi lehlerine değiştirebilirler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER