RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Dış Güçlerin Hepsi Neden Tek Adamlığı Destekliyor?

Dış Güçlerin Hepsi Neden Tek Adamlığı Destekliyor?
15.02.2017 © RAST HABER
Abdüllatif Şener, başkanlık sisteminin dış güçlere karşı olduğu iddiasına yanıt olarak, “Ortadoğu’da dış güçlerin müdahale ettiği tüm ülkelerin hepsinde tek adam rejimleri vardır. Dış güçlerin müdahalesini engellemenin yolu güçlü demokrasilerdir” dedi.

TELE1 ekranlarında Tunca Mollaveisoğlu’nun sunduğu “Anında Manşet” programının bu akşamki konukları AKP Kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve eski Akut Başkanı Nasuh Mahruki oldu. Abdüllattif Şener, AKP’nin ülkeye dayattığı ‘tek adam’ rejimi dayatmasının ülkeyi bölünme tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağına dikkat çekti.

‘DIŞ GÜÇLERİN MÜDAHALE ETTİĞİ BÜTÜN ÜLKELERDE TEK ADAM REJİMLERİ VARDIR’

AKP’nin başkanlık sistemini dış müdahalelere karşı güçlü bir yönetim oluşturmak için istediğini iddia etmesine karşı Abdüllatif Şener, “Ortadoğu’da dış güçlerin müdahale ettiği tüm ülkelere bakın. Hepsinde güçlü tek adam rejimleri vardır. Dış güçlerin müdahalesini engellemenin yolu tek adam rejimi değil, güçlü demokrasilerdir. Dış güçlerin hepsine bakın İsrail, ABD, Rusya, AB hepsi bu anayasa değişikliğini ya destekliyor ya da ses çıkarmıyor. Eğer bu değişiklik dış güçlere karşı güçlü bir Türkiye için yapılıyorsa dış güçlerin hepsi neden bunu destekliyor?” yanıtını verdi.

‘DEMOKRASİ OLMAZSA BÜYÜME VE İSTİKRAR DA OLMAZ’

Demokrasiden uzaklaşıldıkça ekonominin de kötüye gittiğine de dikkat çeken Şener, “2007’de hükümetten ayrıldığımda dolar/tl 1.1 idi. Yani neredeyse TL, dolarla eşit duruma gelmek üzereydi. Oysa bugünkü durum ortada. Yine o gün, kişi başına milli gelir 9 bin 374 dolar idi. Bugün ise 9 bin 24 dolar. Milli geliri hesaplama yöntemlerini değiştirmelerine rağmen son 9 yılda toplumun yoksullaştığı artık saklanamıyor. Bunu yıllardır söylüyoruz. Bir ülkede demokrasi yoksa büyüme de olmaz istikrar da.”

TEK ADAM REJİMİNİN SAKINCALARI

Abdüllatif Şener, “Demokrasilerde ayrılıkçı hareketler ‘terör örgütü’ olarak adlandırılır, ancak tek adam rejimlerinde ayrılıkçı hareketler ‘özgürlük hareketi’ olarak adlandırılır ve uluslararası destek de görür” diyerek otoriter rejimlerin risklerine dikkat çekti.

“BOP PROJESİ DEVAM EDİYOR”

Büyük Ortadoğu Projesi’nin halen geçerli olduğunu belirten Abdüllatif Şener, “2004 yılında bu plan açıkça dünyaya duyruldu. Sayın Erdoğan 30 kez bu projenin eşbaşkanı olduğunu söyledi. Ortadoğu ülkelerini dışarında müdahale ile değiştireceklerini açıkça söylediler. Bu proje devam ediyor” dedi.

7 ÜNİVERSİTE TEKLİFTE BULUNDU AMA ALAMADI

Akademisyenliğe geri dönmek için siyaseti bıraktığını belirten Şener, “TOBB Üniversitesinde göreve başladım ama baskılar nedeniyle bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra 7 üniversiteden teklif geldi. Dekanlar, rektörler, mütevelli heyeti başkanlarından teklif geldi. Ancak son aşamada ‘Sayın Bakan kusura bakmasın kendisiyle çalışamayız’ diye aracıyla haber gönderdiler. Türkiye’de iktidarı eleştiren herkes bu baskıyla karşı karşıya” dedi.

‘İSLAM, EVRİMLE ÇELİŞMEZ’

Erdoğan’ın ve AKP sözcülerinin durmadan Cumhuriyet dönemi eleştirisi yapmalarına rağmen cumhuriyet tarihinin büyüme ortalamasının yüzde 5 olduğunu hatırlatan Şener, AKP döneminin de bu ortalamanın bile yakalanamadığını söyledi.

 Konuşmasında ayrıca AKP’nin MEB’teki müfredat değişikliğiyle evrimi müfredattan çıkarmasına da tepki gösteren Şener, “Bunların İslamiyet’ten de haberi yok. Zira İslam, evrim yasasıyla çelişmez. Nitekim, Erzurumlu İbrahim Hakkı asırlar önce yazdığı Marifetname kitabında evrimden bahseder” dedi.   
ajanslar
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • EBU HUSEYIN ;

  Dış Güçlerin Hepsi Neden Tek Adamlığı Destekliyor?
  ******
  Inanirmisiniz Umrumda bile degil. sorun dis guclerin neyi destekledigi degil.
  Sorun: Biz muslumanlarin MUMIN olamamasi. Bizler adam gibi adam olmaz isek tabikki disardakinin lafindan kendimize pay cikaririz. Yada Trump bizi sevecekmis, yok GB ile ortak is yapacakmissiz, yok Rusya ile dostlugumuz bizi kurtaracakmis, Yok israil bize disrada kapilar acacakmis vvs.
  Bir basana Kaçtan islam ulkesi var bunlar arasinda?
  Suud o parasi ile bizi ihya edecekmis !!! ne için? batan ve parçalana bir develet, teroristleri besleyip muslumanlarin uzerine salan bir develet.
  Bizilerin olmasi gereken sey MUMIN olmak o zaman bakin nasil yol ve yordamimiz kendiliginden olusacaktir.
  yoksa dans etmekten kendimize adam akili yol cizemiyecegiz.

  15.02.2017 11:27 am
 • MALCOLM-XX ;

  ‘DIŞ GÜÇLERİN MÜDAHALE ETTİĞİ BÜTÜN ÜLKELERDE TEK ADAM REJİMLERİ VARDIR’

  ———————

  BU İFADE TEK BAŞINA ELBETTEKİ TEK BAŞINA, BİR ANLAM İFADE EDEN BİR CÜMLE DEĞİLDİR ŞÜPHESİZ ; ÇÜNKÜ, ARABİSTAN’DA VS. KÖRFEZ ÜLKELERİNDE DE TEK ADAM REJİMLERİ VARDIR AMA NEDENSE, ABD, AB VE İSRAİL KARŞITI OLAN YANİ EMPERYALİZME VE SİYONİZME TERS DÜŞEN TEK YA DA ÇİFT ADAM (DEMOKRASİ) REJİMLERİNE MÜDAHALE ETMEKTEDİR ABD VE BATI ?!…

  ÇÜNKÜ ABD’NİN DERDİ, ‘TEK ADAM YA DA ÇİFT ADAM (!) DEMOKRASİ REJİMİ DEĞİLDİR !!! … ABD’NİN, İŞİNE GELMEYEN BİR ÜLKEYE İYİ BİR MÜDAHALE BAHANESİDİR BU, DERSEK , DAHA DOĞRU BİR İFADE OLURDU SANIYORUM ?!…

  16.02.2017 1:51 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER