RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Diyarbakır’da Nevruz Kutlamaları Başladı

Diyarbakır’da Newroz kutlamaları başladı. Alana girişler öncesi önce polis arama noktasından geçilirken daha sonra Newroz Tertip Komitesi’nin arama noktasında bir arama daha yapıldı. Newroz’a katılım geçtiğimiz yılların altında görülürken alanda HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, saldırı iddialarının katılımı etkilediğini ancak yine de katılım yüksek olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da Nevruz Kutlamaları Başladı
21.03.2016 © RAST HABER

Diyarbakır’da sabah erken saatlerden itibaren Nevruz alanına gelişler başladı. Sabah saatlerinde Newroz alanına doğru harekete geçmeye başlayan kitle, 5 ayrı noktada kurulan arama noktalarında bekletilmeye başlanmıştı.

Arama kapıları açıldıktan sonra kitle kapılardan tek tek aranarak alana alınmaya başladı.

Ayrıca polis arama noktalarından sonra Newroz Tertip Komitesi’nin oluşturduğu güvenlik noktalarında da alana giren kitle, tek tek aranarak alana alındı.

Alana girişlerin ardından saygı duruşunda bulunularak kutlamalar başladı.

DİHA’nın haberine göre, Tertip Komitesi adına konuşan Hafize İpek, Kürtlerin özgürlük istediğini belirterek, “Bugün Kürtler bedenlerinde kan dolaştığı müddetçe mücadele edecek” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, “Selam olsun Amed zindanlarında 3 kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan, selam olsun 90’lı yıllarda bedenini Newroz ateşi yapan Zekiye Alkan’a” dedi. Kışanak, “Bize zulme boyun eğmek yakışmaz. Biz umudu ve barışı temsil ediyoruz. Biz Amediz Amed. Bizim geleceğimiz birlikteliktedir, ırkçılığa karşı faşizme karşı el ele verirsek bu ülkeyi geleceğe taşırız. Biz hazırız, Amed hazır, Türkiye de geleceğe ve özgürlüğe hazır olsun” diye konuştu.

İMC TV’ye konuşan HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, saldırı iddialarının katılımı etkilediğini ancak yine de katılım yüksek olduğunu söyledi.

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, korku iklimine karşı halkın direnişi sahiplendiği ve Newroz’a katıldığını dile getirdi.

Koçyiğit, bu Newroz’un en önemli mesajının Kürtlerin 2013 Newroz’undaki barış talebinin arkasında olduğunu göstermesi olduğunu söyledi.

ÖNDER: ÖCALAN EŞME RUHU DERDİ

İmralı Komitesi Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder konuşuyor:

Bu bölgenin gerçekliğini bilenler, bu anneleri bir kez görenler evlatlarının bir kısmını dağa, bir kısmını toprağa, bir kısmını Meclis’e gönderdiğini bilirlerdi. Son saldırılarda hayatlarını kaybedenleri Tahir Elçi şahsında söylüyoruz, bu barışı getireceğiz. Sayın Öcalan’la aramızda dağlar, denizler olabilir, bize bir mesajı var, üç yıl birlikte mesai yaptık barış uğruna, daha iyi bir ülke uğruna. Yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi, bre ahmaklar ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur’a, Cizre’ye katlliama varan uygulmalara. Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor, işte sizin kamu düzeni dediğiniz bu. Oysa barışın hemen eşiğindeydik. Bugün de fazla uzağında değiliz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER