RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Düşünme Zamanı

Düşünme Zamanı
31.01.2017 © RAST HABER
Düşüncesizlik veya düşünememe günümüz insanının genel durumu ve sanki ilkesi. Hayattan çıkan çok şey var günümüzde. Uçup giden, dönmeyen çok şey var hayatta.
Okur oranı çok yüksek, hemen herkes okur yazar. Bir metin üzerindeki şekilleri çok rahat okuyabiliyor. Ne yazık ki hiçbir şey bilmiyor. Bildiklerinin bir değeri ve anlamı yok. İnsan olma edimi yitirilmiş.
Fakat hayatı kuşatan farklı ve tuhaf şeyler var. İnsanı düşünmemeye itiyor hemen her şey ve durum. Düşünmemek için insanlık kuşatılmış. Gereksizliklere boğuluyor insan.
Kalıp sözler, sıradan yaşama alışkanlıkları hayatın ilkesi. Giderek de yalnızlığı tercih ediyor. Yalnızlık soylu bir duruş değil. Biraz boşluk, biraz boş vermişlik, sorumsuzluk ve hatta hayat dışılık.
Olaylar ve yaşananlar üzerine düşünme başkalarının bakış açısına bağlı. Gerilimli zamanlarda insanlar televizyon ekranlarına kilitleniyorlar. İzleye dinleye içselleştiriyor, bilinçaltında iyice yer ediyor. İnsanlık aynı kalıptan çıkmış, tek tipe dönüşmüş. Doğru yanlış
düşünüş kişinin kendi tercihi değil. Merhametsizlikler genel ve birbirinin benzeri. İnsan insana karşı çok acımasız ve katı. Nefretin boyutları çok uç.
Siyasal koşullanmışlık insanları daha çok tehlikeli bir boyuta taşıyor. Siyasal sloganlar düşüncesizliğin kalıbı. Zahmetsiz yutulan, çiğnenmeyen, mideye indirilen hazır lokma gibi bir şey. Hiçbir şeyin tadı yok.
Kurgulanmış gibi bir hayat yaşıyor günümüz insanı. Acımasızlık, öfke, nefret insanı iyice içine alıyor. Bu, giderek tehlikeli boyutta. İnsanın vicdani ruhu yitiyor her geçen gün. Çünkü yaptıkları bir düşünce sonucu değil. Çünkü vicdan devrede değil. Çünkü merhamet ruhundan çekilip alınmış gibi. İnsanlar birbirlerine zulmetmekten haz alıyorlar. İnsanlar açlığa terk ediliyor. Bu da memnuniyet veriyor kimi çevreler için.
İnsanı kurtarma zamanı değil. İnsanla bağ kurma, anlama, dinleme ve bir arada olma zamanı değil.
Düşünmeyi sağlayan edimler hayattan giderek çıkıyor. İnsanlar okumuyor, tefekkür etmiyor ve düşünmüyor. Olayları kendi süzgecinden geçirmiyor.
İnsanlığın en karanlık dönemindeyiz. Artık her şey gözlerinin önünde yaşanıyor ama tepki vermiyor. Çünkü merhametsizlik asıl özelliği.
İnsanın güzelliklerini hayatından çıkaran nedir, niçindir?
Yabancılığı özümsemiş insanlığın bakışı da onlar gibi. Bir Müslüman’ın değerler yargısı hayattan çıkmış. Aşk hali yitmiş. Sevgi başka nedenlere bağlı. Eşya insanın asıl putu.
Susma zamanı. Konuşulurken gevezelik yapılıyor, düşünmeye zaman kalmıyor, fırsat tanımıyor insan. Çok konuşulan bir ortamda sağlıklı sonuçlar alınamaz. Düşüncesizlik içinde düşüncesizlikler doğar.
Bir toplumda herkes kurgulanmış kuklalar gibi tek yöne bakıyorsa, farklı düşünüşler oluşmuyorsa orada bir sorun var demektir. İnsanın sorunları ve soruları olmalı. Yaşananlar çok da olumlanacak değil. Bu kadar olumsuzlukta ve tatsızlıkta insan nasıl duyarsız kalır, nasıl kendini çeker, acık çekmez?
Ya da insanlar kamplaşmış, bulunduğu çevrenin düşünüş biçimine taşmıyorsa bir sorun var. İyi ve doğrular insanın ortak değerleri. Bu her kesim tarafından yaşanabilir. Herkesin hakkıdır. Olumsuzlanan kesimde iyi ve doğrular oluyorsa bunlar takdir ile karşılanmalı. Ancak her kesim doğru ve iyileri sadece kendine ait sanıyor, başkalarının bunları yaşayamayacağını düşünüyorsa burada bir körlük var. İşte tam da o körlük dönemi yaşanıyor. İyi, güzel ve doğrulara bakılmalı. Kimin yaptığına değil. O kimseler de umulur ki, bu değerler ile hayata güzellik katarlar. Bunlar birbirine ulanır ve ortak değerler düşünüşü sağlanabilirse insanlık için iyi ve yararlı olur. Buna ne çok gereksinim var.
 milligazete
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER