RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sonuçlardan önce 2017 ehliyet sınav tarihleri belli oldu. MEB Ehliyet sınav sonuçları (17 Aralık 2016) kendi sitesinden ne zaman açıklayacak? Ehliyet sınav soruları Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde yayınlandı mı? Hangi konulardan sorular soruldu? Sonuçlar açıklandıktan sonra işlenecek olan prosedürler nelerdir? Başarılı olanlar stajyer ehliyeti aldıktan sonra nelere dikkat etmesi gerekiyor? Trafik kurallarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Soru ve cevaplarla ehliyete dair tüm güncel konular haber içeriğimizde…

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
27.12.2016 © RAST HABER

Milli Eğitim Bakanlığı 2017’de yapılacak olan ehliyet sınav tarihlerini açıkladı. 2016’nın son ehliyet sınav sonuçları MEB sorgu sayfasında ne zaman gözükecek sorusuna, Milli Eğitim Bakanlığı net bir tarih vermese de, sınav ve sonuç takvimine bakıldığında, sonuçların hangi tarih aralığında açıklanacağı belli oldu.

Sonuçların açıklanma tarihi

Milli Eğitim Bakanlığı, 17 Aralık tarihinde yaptığı sınavın sonuçlarını en erken 15 gün sonra açıklama durumuna sahip. Sonuçlar için net bir tarih yoktur. Tahmini dönem Ocak ayının ilk haftası.

Hangi konulardan kaç soru soruldu?

4 konudan soru sorulacaktır: İlk yardım 12 soru, Trafik 23 soru, Motor 9 soru, Trafik adabı 6 soru. Toplam 50 soru, sınav süresi ise 60 dakika.

Ehliyet sınıfları nelerdir?

M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfları sınavda İlkyardım, trafik, çevre, araç tekniği, trafik adabı konularındaki sorulardan sorumludur.

Ehliyet sınavlarında videolu eğitim dönemi

Ehliyet sınavına girecek adaylar artık 20 dakikalık bir video izleyerek sınava girecek. Bu videoda direksiyon sınavında dikkat etmesi gereken kurallar olacak. Peki bu uygulama, sürücü adaylarına ve eğitmenlere nasıl bir avantaj sağlayacak? Cevabı videomuzda…

Stajyer ehliyet nedir?

Ehliyet sonuçlarında kazanan adaylar, 2 yıl olmak üzere stajyer ehliyet belgesine sahiptir. Bu süre zarfında; 5 kez kırmızı ışık ihlali olursa, 5 kez hız limiti aşılırsa, 2 yıl süre zarfında toplam ceza 75 puan olursa, ölümcül veya yaralanma kazasına suçlu görünürse, stajyer ehliyet belgesi geri alınacak ve normal ehliyet belgesi verilmeyecek. 2 yıl sonra trafik kurallarına uyan ve yapılmaması gerekenlere dikkat eden stajyerehliyet belgesine sahip olan sürücü, 1 yıl içerisinde normal ehliyet belgesini alabilir.

Trafik kazalarına sebep olan faktörler nelerdir?

Trafik kazaları sebeplerine bakıldığında birinci sırada “hatalı sollama” gözükür. Hatalı sollama konusu trafik kurallarında çok net bir şekilde belirtilmiştir. Bu kurallar ya unutulmuştur ya da bireyin “acil” bir şekilde bir yere yetişme isteği vardır. Araç ne kadar hızlı olursa olsun belirli hızda giden araçtan en fazla 30 dakika önde olur. 30 dakika daha erken gitmek trafik kazasına davetiye çıkartmak demek.

Trafik kazalarında ikinci sırada olan ise “alkol” tüketimi. İçişleri Bakanlığı bu konuda sert bir tutum içerisindedir. Alkol kullanıp araç kullanan vatandaşların ehliyetlerine el konulmaktadır. Belirli süreler içerisinde ehliyetine el konulan kişi, belli bir para cezası ödemektedir. Kurallar gereği alkol kullanımı tekrarlanırsa ömür boyu araçlardan men edilmektedir.

Üçüncü sırada “uykusuzluk” Uzun yolculukta vatandaşların uykusuzluğundan ötürü trafik kazası yapmaları oldukça fazladır. Özellikle büyük araç kullanan kişilerin yeterince uyumamaları ve zamanında yetişme stresi baz alındığında, sonuçları istemsiz olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER