RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

El Bab’ı Aşmadan Rakka İnandırıcı mı?

Türkiye El Bab sınavını geçemeden ABD’ye Rakka’da ortaklık önererek hedef büyütüyor. Halbuki Rakka yolundaki tuzaklar çok daha çetin.

El Bab’ı Aşmadan Rakka İnandırıcı mı?
16.02.2017 © RAST HABER
Rusya’nın yeşil ışığıyla kolayca Cerablus’a girdikten sonra El Bab’da hesaplamadığı bir direnişle karşılaşıp ağır kayıplar veren Türkiye, her şeye rağmen Donald Trump iktidarında Rakka’ya operasyon için şansını zorluyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump’la gerçekleştirdiği 45 dakikalık telefon görüşmesinde Türkiye’nin önerisini aktardı. Ardından ilk yurt dışı gezisini Türkiye’ye yapan yeni CIA Başkanı Mike Pompeo Ankara’daki temaslarında planın ayrıntılarını dinledi.
 
Planın özünde Obama döneminde masaya konulan Rakka’ya Kürtler olmadan gitme fikri yatıyor. Görüşmelerle ilgili Türk basınına sızan ayrıntılara bakılırsa planın öne çıkan unsurları şöyle:
  • Ankara, YPG ile iş birliğinden vazgeçirmek için ABD’ye Rakka’ya Türk özel kuvvetleriyle katkı öneriyor. Halihazırda El Bab’da koordinasyon, keşif ve hedef belirleme gibi görevler yapan özel kuvvetler mensubu 150-200 asker Rakka operasyonuna katılabilir.
  • El Bab alındıktan sonra Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) seçilecek unsurlar Rakka’ya yönlendirilebilir.
  • YPG’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ndeki (SDG) Arap unsurlar ayrılır. El Bab’dan gelenlerle birlikte 10 bin kişilik bir ordu oluşturulur.
  • Güvenli bölge önerisi kapsamında Azez-Cerablus-El Bab hattında 5 bin kilometrekarelik bir alan temizlenerek yerleşime açılır.

>>YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ<<

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER