RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

El Bab’ın İlerisine Gitmek Büyük Yanlış Olur

El Bab’ın İlerisine Gitmek Büyük Yanlış Olur
17.02.2017 © RAST HABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:  

AKP İL BAŞKAN YARDIMCISININ “İÇ SAVAŞ” AÇIKLAMASI

  • Açıklama vahim bir açıklama. Ama beni sevindiren bu açıklamadan sonra AKP yetkililerinin tepki göstermesi ve o kişinin istifasını istemeleri. Bir referandum yapıyor, bir savaş hazırlığı yapmıyoruz. Bu biraz da referandum sürecinde ‘evet’ çıktığı zaman ne olacak, ‘hayır’ çıktığı zaman ne olacak diye yöneltilen sorulara, özellikle iktidar kanadından işte ‘terör artar’, ‘terör beslenmiş olur’, ‘hayır diyenler teröristtir’ gibi yapılan açıklamaların tabana nasıl yansıdığını gösteren tipik bir örnektir. Dolayısıyla özellikle tepedeki siyasetçilerin konuşurken daha kucaklayıcı bir dil kullanmaları lazım. ‘Hayır’ diyeni suçlamak ‘evet’ diyeni suçlamamak gibi bir ayrıma gidemezsiniz. Bu tür ayrım aşağıda çok daha tahriklere yol açabiliyor. Niye iç savaş olsun, asla böyle bir risk görmüyorum. Eğer farklı bir tablo çıkar daha baskıcı bir yönetim gelirse o zaman toplumsal tepki biraz daha fazla olur. Ama bunu bir iç savaş olur diye dillendirmek doğru değil.

“AYM’YE GİTMEK DOĞRU DEĞİLDİ”

  • En büyük divan halkın divanıdır. Şimdi halka gidiyoruz. Bu ülkenin kaderini belirleyecek olan yine halkın kendisidir. Demokrasiyi askıya mı alacağı yoksa güçlendirecek miyiz? Bu kadar önemli bir kararı milletimizin kendisi vermelidir. Çocuklarını düşünüyorsa, demokrasiyi düşünüyorsa, düşünce özgürlüğünü savunuyorsa bu milletin ferasetine güvenmek lazım. Bu millet demokrasiyi savunuyor. Bu millet milli iradeden yana. En büyük hakeme başvuruyoruz. Parlamento kendi iradesini bir başka makama veriyor. Ama sen 550 milletvekili seçip buraya gönderiyorsun sevgili halk, sen gönderdiğin milletvekillerinin iradesini bir başka yere bağlıyorsun. Buna razı mısın değil misin? Bu bir hukuk mücadelesi olmanın ötesinde bir gelecek mücadelesidir. Buna asıl halkın karar vermesi lazım. Halkın egemenliğini yargı kararları ile korunamaz, koruyacak olan halkın kendisidir. Eğer millet ben kendi egemenliğimi başka yere vermek istemiyorum diyorsa kalksın bunu yapsın. Anayasa mahkemesine gidebilirdik ama gitmek doğru değildi. Millet kendi egemenliğini hakimiyetini niye versin?

“HAYIRLAR ÖNDE”

  • Kararsızlar hala ciddi bir oran olarak görülüyor. Hayır oyları biraz önde, o da görülüyor. Ama biz hayırın daha çok çıkmasını istiyoruz. Her bir seçmen grubu olarak veriliyor, sandığa gitmeyeceğim diyen vatandaşlar var. Onun için diyorum mutlaka sandığa gidin. En büyük arzumuz en büyük isteğimiz bu.

“MHP İLE HDP’NİN ORTAK İMZASI VAR”

  • Parlamentoda MHP’nin, HDP ile ortak imzaladığı çok belge var. En son 16 Temmuz’da, Parlamentoda grubu bulunan bütün partiler ortak imza attı. Demokrasiyi savunuyorlar, darbeye karşı birlikte durmadık mı? Komisyonlarda var, başka alanlarda var, kanunlarda var. Dolayısıyla bunu alıp HDP şöyle, MHP böyle, zıt kutup olabilir siyasi görüş olarak ama demokrasi hepimizin ortak paydası. Demokrasiyi savunmamak Türkiye’nin geleceğini sıfırlamak, dünyada itibarını sıfırlamak demektir. Çok sesli bir Türkiye, dünyaya güven veren bir Türkiye’dir. Her görüşten insanın, kendi düşüncesini seslendirdiği Türkiye saygın bir Türkiye’dir.

“ERKEN SEÇİM OLMAZ”

  • Niye erken seçim olsun, hangi gerekçe ile olacak. Tek başına hükümet, koalisyon yok. Erken seçim olabilir, parlamento böyle bir karar alabilir. Parlamentonun kendi iradesi var. Erken seçim alma kararı ayıp bir şey mi, yanlış bir şey mi? Hayır. Sonuçta halkın hakemliğine gideceğiz. İktidar partisi, ‘yav biz bu ülkeyi yönetirken sıkıntıya giriyoruz, daha doğrusu biz bu ülkeyi yönetemiyoruz, çoğunluğumuz var Meclis’te bir şey yapamıyoruz, ne olursun bizi kurtar’ diyecekler. Onun için seçim isteyecekler herhalde, başka niye istersin.

“RAKKA İÇİN REFERANDUMA GİDELİM”

  • Türkiye’nin güvenliği önemlidir. Rakka’ya ya da Menbiç’e gitmeyin, şehit vermeyelim. El Bab’dan sonra başka bir yere gidilmemeli. Çok istiyorlarsa kendi çocuklarını göndersinler. Gelen her şehidin sorumlusudurlar. El Bab’ın ilerisine gitmek kadar büyük yanlış olmaz. Güvenli bölge kurulsun ama ileri gidilmesin. Türkiye Rakka’ya gidecekse bir referandum da Rakka operasyonu için yapalım. Gitsin mi gitmesin mi?
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER