RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Erdoğan Avrasya Tüneli Açılışında Konuştu

Erdoğan Avrasya Tüneli Açılışında Konuştu
20.12.2016 © RAST HABER

Avrasya Tüneli açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katılım sağladı.

Açılış töreninde Başbakan Binali Yıldırım ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşmasını yaptı. Sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarını yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından notlar;

Kardeşlerim açılışını yaptığımız ve Avrasya Tüneli olarak belirlediğimiz İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesinin Avrupa ve Asya kıtalarının hayırlı olmasını diliyorum.

Dün Ankara’da alçakça bir saldırıda hayatını kaybeden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi’nin ölümünden duyduğum üzüntüyü tekrarlamak istiyorum.  Dün akşam uğradığı suikat girişimi ve neticesi üzüntü vericiydi. Şahsım milletim adına şiddetle lanetliyorum.

Devlet Başkanı Sayın Putin’in şahsında tüm dost Rus halkına ve Karlov’un ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Hemen ardından Putin’i arayarak derin elemi kendisine bizzat ilettim. Kendisi ile bu kalleş saldırının açık bir provokasyon olduğuna eminiz. Güvenlik güçlerimiz olayı araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracak.

 Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak çalışmalara başladık. Suriye başta olmak üzere Rusya işbirliği alanlarımızın etkilenmeyeceği konusunda eminiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz.

Şu anda Suriye’den Halep’ten mazlumları biz çıkardık. İdlib’e taşıyoruz. Gerekirse topraklarımıza taşıyacağız. Varsın 3 milyon olsun.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından notlar;

Değerli İstanbullular dün gece bir menfur saldırı sonucu Rusya’nın Ankara Büyükelçisi hayatını kaybetti. Bu olay şüphesiz Türkiye Rusya arasında ilişkileri bozmaya yönelik alçak bir provokasyondur. Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın Türkiye Rusya ilişkileri gelişmeye devam edecek. Bozmaya güçleri yetmeyecek.

Avrasya Tüneli için tarihi gün

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER