RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

‘FETÖ’ İtirafçısı: Medyadakiler Buzdağının Görünen Yüzü

“2 sene önce; iyi niyetle çıkılan yolda niyetin değişimini görerek birkaç kez yollarını ayırmış biri olarak…”

‘FETÖ’ İtirafçısı: Medyadakiler Buzdağının Görünen Yüzü
07.02.2017 © RAST HABER

İtiraflarıyla birçok asker tutuklanmasına sebep olduğu belirtilen ‘eski cemaat imamı’ darbe girişiminin planlayıcısı olmakla suçlanan Fethullah Gülen cemaati hakkında “Şu ana kadar medyadan uzaktayım. Yapının yurt dışındaki çalışmalarını gördükçe yerimde duramıyorum. Medyada, henüz buzdağının görünen yüzü çıktı. Gerisi haddim değil, susmalıyım” dedi.

Saygı Öztürk‘ün Sözcü gazetesinin bugünkü (7 Şubat 2017)  nüshasında yayımlanan ‘İtirafçının itirafı: Daha bunlar ne ki…’başlıklı yazısı şöyle:

Terör örgütleri memleketi istila etmiş ve buna yıllarca seyirci kalınmış olacak ki, şimdi operasyon üzerine operasyon yapılıyor. Bakıyorsunuz bir gecede 500’ün üzerinde IŞİD militanı, 300’ün üzerinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi gözaltına alınıyor. Darbe girişimiyle ilgili ifadeleri okuduğumuzda, toplantılar yapılıyor, emirler veriliyor, darbe günü için hazırlıklar yapılıyor. Ama nasıl oluyorsa bu konuda istihbarat birimleri tam anlamıyla uyumuş…

Son dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’yle ilgili “Şu kadar pilot atıldı”, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan görevli şu kadar asker gözaltına alındı” haberleri eksik olmuyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, pilot açığını kapatmak için daha önce emekliye ayrılanları göreve çağırmak zorunda kaldı. 15 Temmuz gecesi 35 uçak, 37 helikopter “uçuş yasağı”na rağmen kullanıldı.

“İtirafçılık için talebim olmadı”

“Ergenekon”, “Balyoz”, “Poyrazköy” gibi soruşturma ve davalarda olduğu gibi darbe girişiminin de “gizli tanığı”, “itirafçısı” çok… Gizli tanık ve itirafçıların ifadeleriyle tek başına asla yetinilmemeli, iddiaları başka bilgi ve belgelerle desteklenmeli. Yoksa geçmişte yaşananların benzerleri bugün de yaşatılır.

“Eski cemaat imamı” olduğunu öne süren kişinin itiraflarıyla da çok sayıda asker tutuklandı. Birçok ifadede adı geçen “eski FETÖ imamı” olan itirafçının adını açıklamıyor, gönderdiği mektuptan bir bölüm aktarıyorum:

“2 sene önce; iyi niyetle çıkılan yolda niyetin değişimini görerek birkaç kez yollarını ayırmış biri olarak ‘hiçbir şey talep etmeden’ gerekenleri, gerekli makamlara anlatarak görevimi yapmaya çalıştım. Bu sırada sorumluluğu üzerime alarak savcılara ‘Lütfen beni tutuklayın’ dedim. Yetiştirmiş olduğum personel, bir halt ederken ve sonucunda tutuklanırken, benim elimi kolumu sallayarak gezmem pek vicdani değildi.

Ancak her nedense; tutuksuzum ve sudan çıkmış balık gibi yaşantıma tüm maddi-manevi zorluklara tek başıma katlanarak, benimle ve ailemle uğraşılmasına rağmen devam ediyorum. Siz de takdir edersiniz ki; konu hakkında anlatılacak çok şey vardır. Ancak şu ana kadar medyadan uzaktayım. Yapının yurt dışındaki çalışmalarını gördükçe yerimde duramıyorum. Medyada, henüz buzdağının görünen yüzü çıktı. Gerisi haddim değil, susmalıyım.”

Deniz Kuvvetleri’nde 54 kriter

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Adli Takip İdari İnceleme Şube Müdürlüğü, hemen her askerle ilgili özel çalışma yapıyor. 54 ayrı kriter belirlenmiş, bu kriterlere göre personelin durumu inceleniyor. Bugüne kadar 460 denizci tutuklanmış. Belirlenen kriterler, devletten gelen ve gelecek bilgilerden oluşuyor. MİT, Emniyet, ÖSYM Başkanlığı, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı, savcılık, idari soruşturmalar, tüm bakanlıklardan gelen bilgiler kriterlerin ağırlığını oluşturuyor.

İsimsiz, imzasız gelen mektupların hiçbirisi işleme alınmadığı gibi yakınlarının bazı yapılarla ilişkileri konusunda da “suçun şahsiliği” esas alınıyor. Açıkçası dedikoduya da itibar edilmiyor. Aslında, kişilerle ilgili kriterleri üst üste koyarsanız, zaten ortaya kişi hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip olunuyor.

Öğrenim gördüğü okullar, gittiği dershaneler, Silahlı Kuvvetler’de göreve başladıktan sonra çalıştığı birimler, aldığı siciller, girdiği sınavlarda aldığı notlar, özellik gerektiren bölümlerde çalışıp çalışmadığı, öğrenci seçme kurullarında görev yapıp yapmadığı, yüksek lisans ve doktoralı subayların tez danışmalarının FETÖ bağlantısı olup olmadığı, karı-kocanın subay olup olmadığı da ortaya konuluyor. Gelen her bilginin eşleşmesi yapılıyor, neredeyse 1.5 metreyi bulan formlara işleniyor.

O müdür de kızağa çekildi

FETÖ’cüler kendilerine o kadar güvenmiş ki, karı-kocanın girdiği bir sınavda ikisi de küsuratına kadar aynı puanı almış. Bu durum bile soruların önceden alındığı ya da sınavdan sonra cevap kağıtlarının düzeltildiği sonucunu ortaya koymaya yetiyor. Hangi dönemlerde soruların önceden verildiği, personelin sınav notları incelendiğinde bile ortaya çıkıyor. Anlaşılan bazıları saadet zincirinin ömür boyu devam edeceğini sanmış ve rahat hareket etmiş…

Belirlenen kriterler, bir kurul tarafından değerlendiriliyor. Bunun sonucuna göre personel eğer açıktaysa göreve iade ediliyor ya da kamu görevinden uzaklaştırılması önerisi yapılıyor.

Konuştuğum yetkililer, yaptıkları değerlendirmelerin son derece sağlıklı, resmi belgelere dayalı olarak gerçekleştiğini, hata yapma payının hemen hemen olmadığını belirtiyorlar. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun, kimseye en küçük haksızlık yapılmaması için çalışmaların her aşamasıyla ilgilendiğini de öğreniyorum.

Bostanoğlu, darbe girişimi gecesi kendisini Ankara’ya güvenli bir biçimde ulaştıran Bakırköy Emniyet Müdürü Murat Çetiner’in de, 15 gün içinde iki kez görev yerinin niçin değiştirildiğini, görevden almaların kendisiyle ilgisi olup olmadığını da mutlaka merak edecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • asç ;

    Evet Fitne daği BOP
    Camaat ve anasi parti de yalnız Türkiye ayağı

    07.02.2017 12:43 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER