RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Irak’ta

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Irak’ta
02.01.2017 © RAST HABER

Fransa Cumhurbaşkanı  Hollande resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’a gitti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Bağdat’a 2014’ten sonraki ikinci ziyaretini gerçekleştirdi.

Iraklı üst düzey yetkililerle görüşmeler yapan Hollande’ın ziyarete Bağdat yakınlarında Irak Terörle Mücadele Birimi’ne eğitim veren Fransız askerlerinin kaldığı bir üsle başladığı bildirildi.

Savunma Bakanı da Irak‘ta

Fransa Cumhurbaşkanı, ABD liderliğinde cihatçılara yönelik koalisyonun operasyonlara başladığı 2,5 yıldan bu yana Irak’ı ziyaret eden en üst düzey yetkili oldu.

Hollande Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’la bir görüşme gerçekleştirdi

Bağdat’ta, Fransız askerleriyle bir araya gelen Hollande, burada yaptığı konuşmasında “Terörizme karşı burada, Irak’ta, harekete geçmek, kendi topraklarımızdaki terör eylemlerini de önleyecektir” dedi.

“Onlar, bize saldırırken, bizim topraklarımıza saldırı hazırlığı yaparken biz de hepsine karşı savaşır gibi savaşacağız” diyen Hollande, Fransa’ya geri dönen militanların çocukları için özel programlar hazırlayacaklarını da belirtti.

Musul’dan sonraki hedefin Rakka olduğu imasında bulunan Hollande, Suriye krizinde siyasi çözümden yana olduklarını söyledi:

“Irak’taki operasyon uzun sürecek ancak Irak ve güvenlik güçleri bunu kazanacak. Sahada Iraklılar savaşıyor. Tek düşmanımız IŞİD’dir.  IŞİD sonrası Irak’ta milli ve siyasi uzlaşının yapılması lazım. Terör bölgede kalırsa Avrupa’yı hedef almaya devam edecek.”

Irak Besuch Francois Hollande, Präsident Frankreich & Fuad Masum, Präsident Irak (Reuters/C. Ena)

İBADİ: MUSUL TERÖRDEN YANA MASUMDUR

Hollande daha sonra ise Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında Hollande ile Musul operasyonunu ele aldıklarını kaydeden İbadi, “IŞİD’i Irak’ta yok etmeliyiz. Musul, terörden yana masumdur” dedi.

“Terör sadece Irak değil tüm dünyayı tehdit ediyor” diyen İbadi şunları kaydetti: “İstanbul ve dünyanın diğer yerlerindeki saldırıyı düzenleyen global terör örgütüdür. Irak’ta IŞİD’in zarar verdiği nesle okullarda önem göstermemiz lazım. Çocukların masumiyetini geri döndüreceğiz. Bunu da en kısa sürede yapmaya hazırız”
c1j7zaswiaaac2m
Bağdat’taki temaslarını tamamlayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ikinci durağı Erbil oldu.

c1k4ojvwgaaab1e

Hollande, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani tarafından karşılandı. Karşılama töreninde IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKBY Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani ile çok sayıda üst düzey yetkili de hazır bulundu.

 Rudaw’ın aktardığına göre, Barzani ile havalimanında kısa bir görüşme gerçekleştiren Hollande daha sonra IŞİD’le savaşan Peşmerge güçlerini cephe hattında ziyaret etti.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Irak’ta

  ————–

  ORTADOĞU’YU KARIŞTIRAN VE KAN GÖLÜNE ÇEVİREN ŞEYTANIN ARKA BACAKLARINDAN BİR DİĞERİ DE BUDUR MAALESEF !!!…

  SİZ BU ABD, İNGİLTERE, FRANSA VE ALMANYA’NIN HİÇ ORTADOĞU İNSANLIĞI LEHİNE İŞLER ÇEVİRDİĞİNE HİÇ ŞAHİT OLDUNUZ MU ?!

  BEN OLMADIM DA !!!…

  03.01.2017 6:12 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER