RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Fransız Milletvekili Dhuicq: “Esad Astana Görüşmelerine Olumlu Yaklaşıyor”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen Fransız milletvekili Nicolas Dhuicq, Esad’ın Astana’daki barış müzakerelerine olumlu baktığını ve burada bir anlaşma sağlanabileceğine inandığını söyledi

Fransız Milletvekili Dhuicq: “Esad Astana Görüşmelerine Olumlu Yaklaşıyor”
08.01.2017 © RAST HABER

Şam’da, Esad’ı ziyaret eden Fransız heyetinde yer alan Dhuicq, görüşmenin ardından Sputnik’in sorularını yanıtladı.

Dhuicq, “Esad, Cenevre müzakerelerinin aksine Astana’daki görüşmelere çok olumlu baktığını söyledi. Astana’da Suriyeli tarafların gerçek anlamda temsil edilebileceğini ve anlaşma sağlanabileceğini ifade etti” dedi.

Muhaliflere İşkence Yapmıyoruz

Esad’ın işkence iddialarına da yanıt verdiğini belirten Dhuicq, şunları aktardı: “Daha fazla insanı karşısına alabileceği için işkence yapmanın Suriye hükümetinin çıkarına olmadığını söyledi. Suriye’de tam tersinin yaşandığını, anlaşma yapmaya çalıştıklarını, bunun sonucu olarak tutuklanan ve serbest bırakılan cihatçıların yüzde 60-70’inin evlerine dönüp devletle işbirliği yapmayı seçtiğini vurguladı.”

Suriye Hükümetine Yönelik Kimyasal Silah İddiaları Gülünç

Dhuicq, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair iddiaların Esad tarafından gülünç bulunduğunu da kaydetti. Dhuicq’in aktardığına göre Suriye hükümetinin geçmişte BM’nin yardımıyla kimyasal silahlardan kurtulmak için karar aldığını anımsatan Esad, iddiaların gülünç olduğunu vurguladı.

Esad: “Astana Görüşmelerinde Her Konuyu Müzakere Etmeye Hazırım”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Astana’da gerçekleştirilecek görüşmelerde ‘her konuyu’ müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi.

Şam’da Fransız siyasileri ağırlayan Suriye Devlet Başkanı Esad, Kazakistan’ın Astana kentinde yapılması planlanan görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden yayınlanan açıklamaya göre, Fransız basınına konuşan Esad, “Her şeyi müzakere etmeye hazırız. Suriye’deki çatışmaların sonlandırılması ya da Suriye’nin geleceğini konuştuğumuzda her şey, tüm ihtimaller açık. Müzakerelerde sınır yok” değerlendirmesinde bulundu.

Astana’da Diğer Tarafta Kim Olacak Bunu Bilmiyoruz

Esad konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diğer tarafta kim olacak? Bunu henüz bilmiyoruz. Gerçek Suriye muhalefeti mi olacak — gerçek derken Suriye’de kökleri olanlardan bahsediyorum — Suudi, İngiliz ya da Fransızlardan bahsetmiyorum. Suriye ile ilgili konuları Suriye muhalefeti konuşmalı. Yani konferansın yaşayabilirliği ya da başarısı diyelim buna bağlı.”

Her Anayasa İçin Referanduma İhtiyaç Vardır

Astana görüşmelerindeki konu başlıklarından birinin anayasa olması gerektiğini söyleyen Esad, “Benim pozisyonum anayasaya bağlı. Bu aşamada (benim devlet başkanlığımı) tartışmak istiyorlarsa, anayasayı da tartışmalılar. Bu anayasa hükümetin, devlet başkanının ya da muhaliflerin değil Suriye halkının olmalı. Ve her anayasa için referanduma ihtiyaç vardır” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Astana görüşmelerinin 23 Ocak’ta gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER